Avtor Sporočilo
<  Delovno pravo  ~  Spremljanje uporabe interneta
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
jokc
PrispevekObjavljeno: Čet 11 Avg, 2005 15:51  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Avg 2005 15:47

V našem podjetju je vodstvo pričelo spremljati kdo, kdaj in kje brska na internetu. Zanima me ali gre za osebne podatke in ali delodajalec sme to početi?

J.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jadran
PrispevekObjavljeno: Čet 11 Avg, 2005 22:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57

Na podobno temo se je že diskutiralo v forumu pravo in internet. V pravni literaturi žal na to temo ni nič napisano, kot tudi ni konkretno nič določeno v naši zakonodaji.

Mojem mnenje je, da delodajalec lahko nadzoruje kako delavec delo opravlja, kar pomeni, da mu verjetno lahko omeji uporabo interneta, v kolikor ni delavčevo delo vezano izključno na uporabo interneta. Nikakor pa po mojem mnenju ne sme kontrolirati internetnih naslovov po katerih je delavec brskal. Po mojem je za delodajalca najbolje, da si nabavi puresight, to je program s katerim se brskanje po internetu omeji samo na strani, ki jih on določi. Tako zaposleni ne morejo brskati vse povprek, hkrati pa mu ni treba opravljati nobenega nadzora.
Nazaj na vrh
jokc
PrispevekObjavljeno: Pet 12 Avg, 2005 7:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Avg 2005 15:47

Jadran, hvala za odgovor, prebral sem si tudi temo v forumu Pravo in internet. Ampak moje vprašanje je veliko bolj enostavno: Ali je podatek o te, kdo, kdaj in kje brska (med službo) po internetu ter koliko el. pošte je prejel oz. poslal osebni podatek? Ker v tem primeru velja zakon o varstvu osebnih podatkov in to pomeni vpis v kataloge, podpise izjav, pravice do vpogleda...

Sicer je naš delodajalec že zaprl nekatere najbolj "vroče" teme na internetu in omejil priponke v elektronski pošti. Vendar gre za to ali sme v primeru, da gre za osebne podatke, le-te zbirati in jih posredovati vodjem posameznih organizacijskih enot, ki potem lahko pretirano uporabo sankcionirajo.

LP
Nazaj na vrh
Mitzi
PrispevekObjavljeno: Sre 17 Avg, 2005 15:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Avg 2005 15:14

Če je računalnik last delodajalca, če delodajalec plačuje internet... ne vem, zakaj ne bi smel kontrolirati, kaj se počne z njegovo lastnino. Tudi med odmorom, med delovnim časom pa še sploh.

Je pa že treba počasi dojeti, da delodajalec plača delavca zato, da dela, ne za pitje kave, ne za klepet in tudi ne za zasebno brskanje po internetu in razpošiljanje neumnih (po možnosti okuženih) mailov.

Npr. uporaba telefona za zasebne pogovore je pa celo 2X kraja: enkrat zaradi porabljenih impulzov in drugič zaradi prejetega plačila za nedelo.

Ne mi zamerit, ampak dokler se bomo šli neko kao "varstvo zasebnosti" na delovnem mestu, smo še svetlobna leta daleč od obljubljene Evrope...
Nazaj na vrh
Dman
PrispevekObjavljeno: Ned 28 Avg, 2005 13:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 13:26

Kaj nameravate početi s podatkom, katere strani je določen delavec obiskal? Objaviti na oglasni deski podjetja, da je Janez iz proizvodnje v prejšnji petek 20 minut brskal po spletni strani XY?

Moj nasvet: poslužite se raje tehnične zapore aktivnosti, ki jih na internetu ne dopuščate (.exe ali .mpeg priponke e-pošti, zaprtje portov za nalaganje glasbe in filmov, ...).
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Delovno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu