Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Darilna pogodba oz. kaj drugega
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Matazon
PrispevekObjavljeno: Ned 13 Maj, 2007 22:12  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Okt 2005 19:38

Najprej lep pozdrav. Lepo bi prosil za pomoč pri naslednji zadevi.Z partnerko živiva v stanovanjski hiši katera je v lasti matere. Ona prav tako živi v tej hiši. Imam pa tudi dva brata , kateredva pa sta že v svojih hišah z dobro finančno existenco in pravita, da zahtev po hiši in ne po kakršnemkoli deležu od hiše v kateri živim z materjo nimata oz. se mu odpovedujeta.Hišo vdržujeva oba s partnerko ,prav tako skrbiva za mater(kuhanje ostalo).Mati pravi da bo hiša po njeni smrti ostala nama z partnerko. Tako živimo že kar nekaj let. Po pogovoru z partnerko pa sem sklenil , da bi lastništvo se pravi pravne zadeve uredili že sedaj ko je mati še živa in tako te obljube s strani bratov ter matere nebi bile samo ustne, ampak uradno pravno zabeležene.Po pravici povedano me razjeda nek dvom ,da znata brata po materini smrti požreti vse dane obljube ter planiti po tistem kar sedaj midva z partnerko vzdržujeva ter obnavljava.Problem pa je tudi narava mojega dela, je rizično in u primeru moje smrti partnerko lahko enostavno vržejo iz hiše. No upam da je to samo v mojih mislih , vendar saj veste kako pravijo nikoli ne reci nikoli.
Prosim poznavalce kako bi najbolje to pravno rešili.

Hvala ter pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
loka
PrispevekObjavljeno: Ned 13 Maj, 2007 22:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Mar 2005 23:44

Pogodba o dosmrtnem preživljanju
Nazaj na vrh
Matazon
PrispevekObjavljeno: Ned 13 Maj, 2007 23:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Okt 2005 19:38

Pozabil sem omeniti , da se je mati z mojim predlogom strinjala.
Se pravi s pogodbo o dosmrtnem preživljanju bi rešili ta problem.Je dovolj da se jaz , partnerka ter mati odpravimo do notarja ter tam sestavimo ter podpišemo to pogodbo, morda kako drugače? Če prav razumem je to pogodbo prav tako potrebno sestaviti četudi mati z darilno pogodbo hišo preda- prepiše meni oz partnerki.Potrebujem mogoče tudi kakšni bratovi izjavi ali kaj podobnega

Hvala
Nazaj na vrh
loka
PrispevekObjavljeno: Ned 13 Maj, 2007 23:33  Odgovori s citatom

potrebujete lokacijsko informacijo za promet z nepremičninami ,original zk izpisek in kopije osebnih dokumentov,To odnesete k notarju,ki pogodbo po pogovoru s strankami sestavi.Bratje pri tem nimajo nič.Zapomnite si:
-veljavna je samo taka pogodba o dosmr.preživljanju,ki je sklenjena v notarskem zapisu.....
Nazaj na vrh
glorija79
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Maj, 2007 17:13  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Maj 2007 21:33

jaz sem imela podoben primer pri dedovanju,v kolikor so otroci živi imajo pravico do dedovanja,oz.morajo biti zraven pri notarju in se dedovanju udpovedati,ker vsakemu pripada NUJNI delež,v primeru odpovedovanja pa pade do vaju odgovornost matere do smrti!
Nazaj na vrh
marjanca
PrispevekObjavljeno: Tor 15 Maj, 2007 21:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jul 2005 19:35

Glorija. V primeru pogodbe o dosmrtnem preživljanju se nikomur ni treba odpovedovati dedovanju, kajti predmet pogodbe ni predmet dedovanja in tudi njunega deleža ni mogoče zahtevati. In tudi drugih morebitnih zakonitih dedičev ni treba obveščati o sklenitvi tovrstne pogodbe.

LP
Nazaj na vrh
Sunny
PrispevekObjavljeno: Čet 17 Maj, 2007 9:03  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2006 14:25

V kolikor je pri pogodbi o dosmrtnem preživljanu vrednost tistega kar preživljanec daje večja od vrednosti tisega kar od preživljalca prejme, imajo od razlike nujni dediči pravico do nujnega deleža.

Povedano preprosto: če je materino premoženje (v danem primeru hiša)vredna denimo 100.000 eurov, vrednost preužitnih pravic pa naprimer 50.000, lahko nujni dedič od razlike zahteva nujni delež. Višina preužitka se v morebitni pravdi ugotavlja (ugotavlja se na koliko se da ocenit tisto kar je preživljalec s svojo oskrbo nudil preživljancu).

Zato je bolje kot pogodbo o dosmrtnem preživljanju skleniti izročilno pogodbo. Mati svoje premoženje izroči vam (lahko tudi vaši partnerki), obenem si izgovori preužitek, vaša brata pa sodelujeta kot udeleženca, ki se v tej izročilni pogodbi odpovesta dedovanju.

Potreben je notarski zapis take pogodbe in če bo šlo tudi za odpoved dedovanju, tudi sodelovanje dveh prič.
Nazaj na vrh
loka
PrispevekObjavljeno: Čet 17 Maj, 2007 22:29  Odgovori s citatom

Lahko se napiše,da se je pogodba začela izvrševati že prej.Sodna praksa govori,da je 2 leti preživljanja tisti rok,ki zadosti nameri Pogodbe o dosmrtnem preživljanju.
Nazaj na vrh
Sunny
PrispevekObjavljeno: Pet 18 Maj, 2007 8:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2006 14:25

Loka, ali mi lahko prosim posredujete ta judikat? Zelo me zanima. Hvala.
Nazaj na vrh
loka
PrispevekObjavljeno: Ned 20 Maj, 2007 13:23  Odgovori s citatom

Žal ga nimam.Mi ga je pa pokazal notar lansko leto.Bom poskušala -glede na dejstvo, da sodelujemo ,slednje pribavit in vam posredovat.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu