Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  sprememba lastništva v zk
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
jusus
PrispevekObjavljeno: Čet 03 Nov, 2005 22:40  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Okt 2005 21:24
Kraj: mb

Zanima me, ali je res, da se ob dedovanju (npr. zemljišča), novi lastnik-dedič- vpiše v ZK po uradni dolžnosti?

Ali to pomeni da je sklep o dedovanju le podlaga za vpis v Zk, al pa to pomeni tudi, da se tak vpis opravi zastonj (v breme obč.proračuna/ v breme zapuščine) ?

Gre za naslednji primer: Moja mama želi meni in bratu vsakemu prepustiti svoje zemljišče, tako da bi že za časa njenega življenja to uredili z najnižjimi stroški...

Kaj bi bilo ugodneje: oporoka / darilna ali izročilna pogodba (brez davka) ?

Ali sodišče na zap.obravnavi upošteva dogovor med dedičema/zapustnico v obliki pogodbe?

Hvala za kakršnikoli namig!

Very Happy

jadran
PrispevekObjavljeno: Pet 04 Nov, 2005 8:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Mar 2005 17:57

Ker ste prvi dedni red, ni davka na dediščino in darilo, tako da katero koli možnost izberete, davka ne boste plačali.

Najbolj primerna je po mojem izročilna pogodba, saj premoženje, ki vam ga izroči za časa svojega življenja ni več stvar dedovanja ob njeni smrti. Vendar pa se morajo z izročilno pogodbo strinjati vsi dediči, ki bi ob smrti dedovali. To so dediči prvega dednega reda ( ponavadi, če teh ni tudi drugega). če sta z bratom edina dediča in nimata več očeta, potem tako ali tako več ni problem.

Za izročilno pogodbo boste morali seveda plačati notarja, saj mora biti v notarskem zapisu, pa tudi vpis v ZK.

Oporoka pa ne rabi biti napisana pred notarjem. lahko je lastnoročna in potem sodišče kot ste pravilno slišali po uradni dolžnosti spremeni lastništvo na dediče v ZK. Vendar pa je pri oporoki razpolaganje z zapuščino mogoče šele po pravnomočnosti sklepa o dedovanju, pri izročilni pogodbi pa takoj po podpisu pogodbe in tako ni odloženo do smrti vaše matere.

Sami se morate glede na vaše potrebe in željo vaše mame odločiti, katera pogodba oz. oporoka bi bila za vas v dani situaciji najbolj primerna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu