Avtor Sporočilo
<  Pravo in Internet  ~  Php projekt, kupec vzel kodo in ostal sem brez plačila
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Krneki76
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Okt, 2005 12:15  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2005 12:08

No, pač delam na php projektih za plačilo.. Pred kakšnimi tremi meseci sva se zmenila z nekim norvežanom za php projekt.. dokaj obsežen projekt.. 1 mesec dela, 2000€ plačila..
Vse kar sva imela za pogodbo je bil dokument kjer sem napisal njegovo ime(za katerega sem ugotovil da je lažno..!?)in moje ime in naslov..
Govoril je tudi da ima neko firmo ki se ukvarja z web hostingom, ko sem klical tja za njega ša nikoli niso slišali...
Govorila sva po msnu/mailu..na katerega se seveda ne oglaša

Zanima me če je sploh še kakšna možnost da bi dobil ta denar ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeonLight
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Okt, 2005 14:26  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Maj 2005 2:24

Krneki76 je napisal/a:
No, pač delam na php projektih za plačilo.. Pred kakšnimi tremi meseci sva se zmenila z nekim norvežanom za php projekt.. dokaj obsežen projekt.. 1 mesec dela, 2000€ plačila..
Vse kar sva imela za pogodbo je bil dokument kjer sem napisal njegovo ime(za katerega sem ugotovil da je lažno..!?)in moje ime in naslov..
Govoril je tudi da ima neko firmo ki se ukvarja z web hostingom, ko sem klical tja za njega ša nikoli niso slišali...
Govorila sva po msnu/mailu..na katerega se seveda ne oglaša

Zanima me če je sploh še kakšna možnost da bi dobil ta denar ?

Silno neugodno. Ali je bil za dogovor vmes kakšna freelance storitev? Ker nekatere od teh storitev imajo zabeležene podatke o naročnikih.
Po podatkih, ki ste jih napisali je skoraj jasno, da ne veste o naročniku nič. Tudi prijava policiji verjetno ne bi pomagala. Mogoče bi se dalo ugotoviti za identiteto naročnika preko si-cert ampak dvomim.

Ali je koda tako specifična, da bi se dalo ugotoviti, da je na neki strani v uporabi vaša koda? Ker bi lahko preko internet strani, ki bodo uporabljale vašo kodo prišli do "vašega naročnika". Glede na to, da ste delali cel mesec, mislim, da mora biti neka specifična koda.

Ali sta z naročnikom izmenjevala maile? Ali je mogoče v "glavi"sporočila ugotoviti iz katerega mail strežnika prihaja sporočilo.(sicer to ne pomeni veliko, ampak vsaj neka sled)

Za prihodnje : Najprej naredite samo del kode (cca 10%), da pokazete, da ste sposobni zadevo narediti. Nato zahtevajte plačiilo vsaj 50%-75%, da se zavaruje vaše nadalnje delo. In šele po plačilu dokončajte projekt.

NeonLight
Nazaj na vrh
Krneki76
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Okt, 2005 20:33  Odgovori s citatom

Hmm.. po nobeni freelance storitvi nisva delovala.. samo msn in mail..
Mail ima @gmail.com.. imam tudi njegov ip..
Drugače pa stran bi ugotovil če bi uporabljal kodo ki sem jo naredil.. da
Zanima me še, če bi dobil njegov ime in priimek, če bi lahko dokument napisan v wordu bil lahko uporabljen kot dokaz...
Ali se da kaj narediti ?
Nazaj na vrh
NeonLight
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Okt, 2005 22:30  Odgovori s citatom

Krneki76 je napisal/a:
Hmm.. po nobeni freelance storitvi nisva delovala.. samo msn in mail..
Mail ima @gmail.com.. imam tudi njegov ip..
Drugače pa stran bi ugotovil če bi uporabljal kodo ki sem jo naredil.. da
Zanima me še, če bi dobil njegov ime in priimek, če bi lahko dokument napisan v wordu bil lahko uporabljen kot dokaz...
Ali se da kaj narediti ?

Mail naslov kar kliče po tem, da bi morali že prej preveriti identiteto uporabnika.

ip naslov na žalost ni nek zadosten dokaz. Šele z dodatnim raziskovanjem bi se dalo ugotoviti ali gre za uporabnika, ki ga iščete. v nobenem primeru pa zadeva ne more biti kot dokaz, saj lahko on vedno izjavi, da je nekdo vdrl na njegov računalnik in deloval "nezakonito" iz njegovega računalnika.
V dobi trojanskih programov to ni težko.
Če ste rekli, da je uporabnik norvežan najprej poskusite s tem, da ugotovite ali je ip res norveški z spodnjim naslovom.
http://www.webyield.net/domainquery.html
Naprej potem najdete internet providerja za ta segment ip naslovov. Naprej pa vso srečo, ker sigurno ne bo lahko.

Po mojem je najboljša sled v vašem primeru vaš program. Če se kje pojavi na netu lahko preko kupca poskušate ugotoviti identiteto in izvesti primerne ukrepe. Če so pri prikazovanju rezultatov iz vaših php script kakšni specifični parametri, ki se geneririajo pri izvajanju, le-te malce iščite po googlu ali kaj podobnega. Seveda morate tudi vedeti, da je lahko prigram tudi popravljen ali predelan.

WORD dokument tudi nima neke teže v dokazovanju. Res je, da se da iz samega dokumenta prebrati kar nekaj stvari (ki jih sicer MS zanika) ampak sigurno Microsoft ne bo razkril vseh skrivnosti vam, da vam bo pomagal pri reševanju vašega problema. Z dokumentom ste po mojem bolj v slepi ulici.

Na žalost mislim, da ste se premalo zavarovali in da boste teh 2000 evrov težko dobili. Seveda je upanje tisto, ki umre zadnje. Malce neugodno je to, da boste sedaj za to "odkrivanje" porabili še ogromno časa in to bo spet "dodaten" strošek, zato predlagam, da se omejite pri raziskovanju na nek čas in poskušate zadevo razumeti kot dobro in "drago" izkušnjo za prihodnost.

LP
NeonLight
Nazaj na vrh
Krneki76
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Okt, 2005 23:08  Odgovori s citatom

Najprej, hvala za vse informacije..
Zdaj me pa zanima, če najdem svojo skripto, kaj naj naredim v tem primeru?
Aja, še nekaj sem pozabil omeniti..
Namreč modifikacije sem naredil na odprto-kodnem zastonjskem cmsu..ki je registriran pod gpl licenco.. zanima me če se lahko v tem primeru sklicujem na to da sem jaz avtor teh modifikacij..?
Nazaj na vrh
Pravnik
PrispevekObjavljeno: Tor 01 Nov, 2005 10:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2005 10:21

Če odkrijete spletno stran, ki bo uporabljala vašo programsko kodo, lahko seveda lažje sprožite vse postopke, boste pa vsekakor zelo težko dokazali, da ste vi avtor kode, saj mora ta vsebovati določen "prstni odtis", torej izkazovati vaše avtorstvo, ali pa morate posedovati vsaj nekakšne "razvojne načrte" za omenjen izdelek, s katerim lahko dokazujete njegovo avtorstvo. Predlagam, da se sami ne lotevate reševanja vašega primera, pač pa to storite skupaj, s kakšnim kompetentnim odvetnikom, ki pa jih danes v Sloveniji žal ni, vsaj ne takih, ki bi razumeli in bili sposobni doumeti vaš primer in bi imeli zahtevana znanja.
Nazaj na vrh
Krneki76
PrispevekObjavljeno: Sre 02 Nov, 2005 14:48  Odgovori s citatom

Aha...Zanima me še, če je pogodba ki je bila izrečena samo po mailih/msnu veljavna na sodišču ali ne..
Imam tudi nek dokument v wordu, ki pa mi pomoje ne bo dosti koristil, ker sem ga napisal sam, in kupec se je strinjal z njim.. (v msn messengerju mi je pritrdil)
Aja, pa še nekaj, nisem še polnoleten, ali ima to kaj vpliva, ali ne..?
Nazaj na vrh
Pravnik
PrispevekObjavljeno: Sre 02 Nov, 2005 22:01  Odgovori s citatom

Da še niste polnoletni ima lahko vpliv le v toliko, da nimate popolne poslovne sposobnosti, seveda pa je vaša poslovna sposobnost odvisna od vaše stopnje zrelosti in zavedanja pravnih posledic določenega posla. Kar se tiče opravljanja dela za nekoga drugega in stvaritve avtorskih del je moje mnenje, da imate poslovno sposobnost.

Wordov dokument bo učinkoval kot diploma le, če boste lahko nedvomno izkazali, da se je naročnik strinjal z vsebino in jo potrdil. Torej: pogodbeno razmerje je nastalo med vama tudi v primeru, ko to nista pisno potrdila, pač pa ga lahko dokažete s pričami ali drugimi okaznimi sredstvu, kamor bi se lahko štel tudi log MSN klepeta ali drug vir (predvsem e-maili), vendar boste morali sodišče prepričati, da so navedbe resnične, še posebej pa lahko nastane problem, če nasprotna stranka oporeka resničnost dokazov in poskuša ovreči njihovo vsebino.
Nazaj na vrh
NeonLight
PrispevekObjavljeno: Sob 03 Dec, 2005 0:40  Odgovori s citatom

Krneki76 je napisal/a:
Najprej, hvala za vse informacije..
Zdaj me pa zanima, če najdem svojo skripto, kaj naj naredim v tem primeru?
Aja, še nekaj sem pozabil omeniti..
Namreč modifikacije sem naredil na odprto-kodnem zastonjskem cmsu..ki je registriran pod gpl licenco.. zanima me če se lahko v tem primeru sklicujem na to da sem jaz avtor teh modifikacij..?

Se opravičujem za tako pozen odgovor, vendar sem po tem, ko je "pravnik" tako odločno prevzel stvari v svoje roke zadevo prepustil kasneje pa pozabil pogledati kaj se dogaja s temo.

Ker ste samo spremenili program v odprti kodi ste upravičeni po GPL, da vas priznavajo kot avtorja in da je potrebno vaše ime uporabljati skupaj z dodatki, ki ste jih naredili. S tem se celotna zadeva samo zakomplicira saj lahko "naročnik" v skladu z GPL pravili pravilno dodaja vaše ime kot izdelovalca dodatkov. Če ste sprejeli pogoje (kar ste jih) ko ste pričeli predelovati CMS nekoga drugega, ki je zahteval, da lahko delate vse (tudi predelave)dokler upoštevate pravila GPL. Eno od pravil GPL pa je, da boste poleg kode dali uporabniku na razpolago tudi izvorno kodo in da ste upravičeni, da se tej kodi doda zapis, da ste vi soavtor te kode. In nič več. Za sredstva bi morali poskrbeti že prej! Na žalost! za v prihodnje. Ne oddajte projekta dokler nimate sredstev na računu. Po tem morate "predvsem v primeru GPL ali LGPL" naročniku oddati tudi izvorno kodo , vam pa še vedno ostane pravica, da se v kodi lahko navaja vas kot soavtorja ali avtorja posebnega dela.

Uporabnik z nazivom "Pravnik" NIMA pojma o tem kaj pomeni "odprta koda" "cms" ali "gpl". Naklobasal je nekaj neumnosti kot je "Wordov dokument bo učinkoval kot diploma le" kar je popolna bedarija saj ne potrebujemo nobeno diplomo in tudi govora ni o diplomi. Obenem navaja, da so MSN logi ali e-mail dokazi, ki nikakor ne morejo biti kot dokaz saj se zadeva izredno preprosto "ponaredi" in je skoraj nemogoče ugotavljati dejanskega izvora. Predvsem je skoraj nemogoče za nazaj, saj strežniki log datoteke brišejo ponavadi po enem mesecu in tudi to ne bi bil noben dokaz, saj se ne hranijo kopije sporočil ali vsega kar se je zapisalo na MSN.

LP
NeonLight
Nazaj na vrh
Pravnik
PrispevekObjavljeno: Sob 03 Dec, 2005 17:45  Odgovori s citatom

NeonLight je napisal/a:

Uporabnik z nazivom "Pravnik" NIMA pojma o tem kaj pomeni "odprta koda" "cms" ali "gpl". Naklobasal je nekaj neumnosti kot je "Wordov dokument bo učinkoval kot diploma le" kar je popolna bedarija saj ne potrebujemo nobeno diplomo in tudi govora ni o diplomi. Obenem navaja, da so MSN logi ali e-mail dokazi, ki nikakor ne morejo biti kot dokaz saj se zadeva izredno preprosto "ponaredi" in je skoraj nemogoče ugotavljati dejanskega izvora. Predvsem je skoraj nemogoče za nazaj, saj strežniki log datoteke brišejo ponavadi po enem mesecu in tudi to ne bi bil noben dokaz, saj se ne hranijo kopije sporočil ali vsega kar se je zapisalo na MSN.

diploma je lapsus, pomoje sem takrat hotel napisati dokaz obstoja pogodbe (ali preprosteje kar pogodba), pa sem imel še druge, s to temo nepovezane stvari v glavi. Je pa res, da nisem šel brati GPL kode, se pa sedaj, ko si omenil, tudi jaz spomnim, da predelava GPL kode zahteva od tebe, da je prosto dostopna vsakomur, če se ne motim.
V zadnjem delu citiranega odstavka, si pa pravilno razbral, kaj je poanta mojega dvoma v to, da bi sodišče štelo izpise e-mailov kot verodostojen dokaz, vsekakor pa to JE dokaz. Problem je v njihovi verodostojnosti.
Nazaj na vrh
Krneki76
PrispevekObjavljeno: Ned 04 Dec, 2005 10:41  Odgovori s citatom

Hmm, hvala vsem za odgovore..
Bom poskušal biti bolj previden naslednjič
Nazaj na vrh
NeonLight
PrispevekObjavljeno: Ned 04 Dec, 2005 20:50  Odgovori s citatom

Pravnik je napisal/a:

V zadnjem delu citiranega odstavka, si pa pravilno razbral, kaj je poanta mojega dvoma v to, da bi sodišče štelo izpise e-mailov kot verodostojen dokaz, vsekakor pa to JE dokaz. Problem je v njihovi verodostojnosti.

Se tudi jaz opravičujem za ton, ker sem opazil da sem preveč grobo pisal.
Tudi jaz sem bil v pisanju v zadevi, ki je potrebovala oster ton in sem ga nepotrebno prenesel še na forum. Se opravičujem.

Dokaz e-mail je. Vendar če sloni tožba samo na e-mailu in morebitnem logu iz MSN je verjetnost za uspešno tožbo zelo majhna ali skoraj ničelna.

Res pa je, da je sodišče ena čudna inštitucija. Nikoli ne veš kakšna bo razsodba. Po mojem bi lažje napovedal športno stavo.

LP
NeonLight
Nazaj na vrh
Pravnik
PrispevekObjavljeno: Ned 04 Dec, 2005 23:00  Odgovori s citatom

To s sodišči in nenapovedljivostjo razsodbe drži Smile - če tako hudomušno pripomnimo. Je pa pomembno pri vsem, da so sodišča tista, ki rešijo spor, neglede na to, kako ga rešijo - kar je tudi njihova prioritetna naloga - s tem se želi preprečiti samovolja, kar je poglavitna naloga prava, ampak to je že druga tema Wink
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Pravo in Internet

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu