Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  dedovanje žene
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
clio1
PrispevekObjavljeno: Sob 17 Dec, 2005 14:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Dec 2005 14:18

Spoštovani!
zanima me kakšne pravice ima moja mačeha?Oče je po smrti moje mame kupil parcelo z denarjem od moje socialne pomoči po smrti mame. začel je graditi hišo in jo zgradil pod streho.Potem se je poročil ponovno in ima še enega otroka.Žena je vzela tudi nekaj kredita ki pa ni točno določenega namen saj je obnavljala tudi svoje stanovanje.Ker se nista razumela ,sta živela skupaj le nekaj let ,zadnjih 18 let pa ločeno vsak na svojem naslovu.Lastnik hiše je vseskozi oče.Oče se ni nikoli razvezal.Kaj deduje njegova žena in njen sin?Ali lahko zahteva povrnitev vložka z obrestmi ali je še žena po toliko letnih ločenega življenja?
Lp

ciril
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podjetje1
PrispevekObjavljeno: Ned 18 Dec, 2005 23:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Dec 2005 10:41
Kraj: Ljubljana

Spoštovani,

Žena je formalno še vedno njegova, ker se nista nikoli razvezala. Iz tega razloga je tudi zakonita dedinja. Glede na to, da je oče gradil hišo z vašo socialno pomočjo bi vi lahko uveljavljali izločitveno pravico glede deleža, ki je bil vložen z vašim denarjem. Navedeno bo verjetno sicer težko dokazovati, vendar v zapuščinskem postopku vsekakor morate to zahtevati. Tudi otrok je dedič po očetu v enakem deležu kot vi. Torej vsi trije dedujete do 1/3.

Po drugi strani bi lahko tudi žena uveljavljala vožek, ki ga je sama vložila v hišo. Pride do enakega problema kot pri vas. V zapuščinskem postopku vam svetujemo, da poskušate doseči dedni dogovor, saj vas v nasprotnem primeru čaka dolgotrajno tožarjenje.

Vljudno pozdravljeni,
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu