Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Priča v kazenski zadevi
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
prijatelj
PrispevekObjavljeno: Sob 24 Dec, 2005 12:58  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Dec 2005 11:37

Prejel sem vabilo, da se moram kot priča v kazenski zadevi zglasiti na zaslišanju na Okrožnem sodišču in sicer proti obtoženim po členu 134/I in 133/I KZ. Vabilo je bilo poslano na napačen priimek (manjka ena črka) in napačno hišno številko, vendar je hčerka podpisala prijem v mojem imenu.

Na takoimenovanem vabilu naveden cel kup groženj za primer neudeležbe, vključno s prisilno privedbo, denarno kaznijo po 78/I -ZKP, stroškov privedbe, prestavitve glavne obravnave in drugih stroškov ter povprečnine.

Nima pojma, kdo me je navedel kot pričo. Gre za sosedki spor, v katerem sta se pred leti stepla dva soseda. Dejansko sem tistega dne, ko se dogodek zgodil, delal na vrtu in videl enega od sosedov (ta ni obtožen), da je vstopil na dvorišče drugegega. Kaj se je tam dogajalo ne vem, čez nekaj minut sta se objeta prikotalila po cesti mimo mojega vrta. Da ne bi imel sitnosti in pričanja na sodišču, sem takoj zapustil vrt in se umaknil v hišo. Tako, da dejansko nimam kaj pričati o dejanjih, ki so predmet optožbe in so se zgodila po moji zapustitvi prizorišča. Iz navedbe imen obroženih je razvidno, da je povzročitve dejanja hude telesne poškodbe obtožena povzročiteljeva mati, ki se je menda kasneje vključila v pretep, kar jaz nisem mogel videti.

Z vsemi sosedi, vkjučno s obtoženimi, sem bil, sem in bi še v naprej rad ostal v dobrih in korektnih odnosih. Prosim za nasvet, kako čim bolj racionalno ravnati v dani situaciji, še bolj pa me zanimajo možnosti, da se tovrstnemu zaslišanju izognem. Mi lahko kaj pomaga odvetnik? Se je sploh mogoče kako izogniti temu pričanju? Kakšna je sodna praksa v podobnih primerih in kolikšne so kazni za večkratno neodzivanje? Je prisilna privedba v danem primeru realna možnost? Kako poteka tovrstno zaslišanje na sodišču? Kako je z nadomestilom odsotnosti iz dela? Star sem preko petdeset let in razen v zapuščinski obravnavi, drugače še nisem prestopil praga sodišča. Imam cel kup zdravstvenih težav (med drugim sem zazdravil raka), zdaj mi pride pa še to. Ma, da ne pišem dalje, to "vabilo" mi je povsem uničilo praznike, zato bom globoko hvaležen za vsakršen odgovor in nasvet.

Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podjetje1
PrispevekObjavljeno: Sob 24 Dec, 2005 21:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Dec 2005 10:41
Kraj: Ljubljana

Spoštovani

Načeloma je vaša dolžnost se udeležiti pričanja kot priča in pričati po resnici. Takemu pričanju se sicer lahko izognete na način, da sodišču pošljete opravičilo zaradi bolezni, vendar vas lahko ponovno vabijo. Lahko vložite tudi pisno izjavo, kjer bi navajali, kaj ste videli in s tem upali, da vas ne bodo več klicali na sodišče.

Če se boste zaslišanja udeležili se nimate veliko bati. Povedali boste kar ste že tu navedli. Torej, da niste skoraj nič videli in da ste zadevo samo bežno videli. Edino kar bi vas lahko vprašali bi bilo zakaj niste pomagali oz. klicali policije. To bi znalo biti nerodno vprašanje. Odvetnik vam ne more prav veliko pomagati, ker je zaslišanje osebno in vas on ne more v tem delu zastopati oz. nadomeščati. Gre za vašo izjavo, ki jo lahko podate samo vi. Glede napak z imenom in naslovom vam ne bi svetovali, da to izkoriščate, ker je hčerka, kot ste napisali prejela pisanje in se šteje za vročeno.

Stroške, ki ste jih imeli s prihodom na sodišče (potni stroški, izguba dohodka) lahko priglasite sodišču po končanem zaslišanju. Sodnik vas bo vprašal ali priglašate stroške in poveste kaj boste priglasili. Za izgubo dohodka boste to morali na določen način prikazati ali dokazati.

Vljudno pozdravljeni
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu