Avtor Sporočilo
<  Mednarodno pravo  ~  ali lahko v tujini rojen otrok pridobi dvojno državljanstvo
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
rooman
PrispevekObjavljeno: Sob 21 Apr, 2007 14:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Apr 2007 14:35

Zdravo!

Otrok, katerega oče ima slovensko državljanstvo, je bil rojen v tujini.
V tujini je tudi prijavljen, tam skupaj z mamo živi in je seveda avtomatsko tudi pridobil državljanstvo te države.

Zanima me, če lahko otrok pridobi po očetovi strani tudi slovensko državljanstvo. Če lahko, pod kakšnimi pogoji.

Hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drg
PrispevekObjavljeno: Sob 21 Apr, 2007 17:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Mar 2005 11:29

Kakšno državljanstvo pa ima mati otroka?

Lp,

rooman
PrispevekObjavljeno: Ned 22 Apr, 2007 11:40  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Apr 2007 14:35

Mati ima tuje državljanstvo in sicer države v kateri je otrok rojen. In z očetom otroka nista poročena.
Nazaj na vrh
drg
PrispevekObjavljeno: Ned 22 Apr, 2007 11:50  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Mar 2005 11:29

Potem lahko pridobi tudi slovensko državljanstvo in sicer na osnovi 1. odstavka 5. člena Zakona o državljanstvu Republike Slovenije (uradno prečiščeno besedilo) /ZDRS-UPB2/(Ur.l. RS, št. 24/2007).

5. člen
V tujini rojeni otrok, katerega eden od staršev je ob njegovem rojstvu državljan Republike Slovenije, drugi pa je tuj državljan, pridobi po rodu državljanstvo Republike Slovenije, če je do dopolnjenega 18. leta starosti priglašen kot državljan Republike Slovenije ali če se do dopolnjenega 18. leta starosti dejansko za stalno naseli v Republiki Sloveniji z roditeljem, ki je državljan Republike Slovenije.
Priglasitev iz prejšnjega odstavka ni potrebna, če bi otrok ostal brez državljanstva.
Otroka lahko priglasi za državljana Republike Slovenije tisti od staršev, ki je državljan Republike Slovenije. Če je otrok pod skrbništvom, ker nima staršev ali jim je odvzeta roditeljska pravica ali poslovna sposobnost, ga lahko priglasi skrbnik, ki je državljan Republike Slovenije, s soglasjem centra za socialno delo.

Paziti morate tudi na 8. člen istega zakona:
8. člen
Za pridobitev državljanstva po 5. in 7. členu tega zakona se za otroka, starejšega od 14 let, zahteva tudi njegova privolitev.
Oseba, ki pridobi državljanstvo Republike Slovenije po določbah 4., 5., 6., 7. ali 9. člena tega zakona, se šteje od rojstva za državljana Republike Slovenije.

Lp,

lukas
PrispevekObjavljeno: Pet 04 Jul, 2008 12:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jul 2008 12:37

jaz imam podoben primer; sama sem slovenka, vendar zivim v Spaniji. S partnerjem (ki je spanec) sva pravkar dobila otroka, ki avtomaticno dobi spansko drzavljanstvo. Klicala sem na slovensko veleposlanistvo v Spaniji in vprasala, ce obstaja moznost dvojnega drzavljanstva za mojega sina. Rekli so mi, da naceloma Slovenija ne podpira dvojnega drzavljanstva, vendar da me se poklicejo in mi potrdijo vse skupaj (so ravno dopusti...)

Spanskega drzavljanstva sinu nocem odreci, vendar bi rada, da bi imel tudi slovenskega, ce se kdaj odloci ziveti v Sloveniji...
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Mednarodno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu