Avtor Sporočilo
<  Evropsko pravo  ~  zvišanje preživnine-oče je na Nizozemskem
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
palcica
PrispevekObjavljeno: Pet 07 Nov, 2008 17:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Nov 2008 16:33

V imenu svoje prijateljica pa Vam podajam naslednji primer in Vas prosim za vaše mnenje in pomoč.

Sem mama 17-letnika. Razvezala sem se ko sem bila še noseča. Ker zakon o matičnih knjigah predpisuje, da je bivši mož, oče otroka brez soglasja, če pride do poroda mislim da prej kot v 300 dneh po razvezi, je bil bivši mož avtomatsko vpisan kot oče. Ker je bivši mož odšel in živi zdaj na Nizozemskem sem potrebovala kar nekaj let, da sem prišla do njegovega naslova in do možnosti vložiti in dobiti sodno odločbo o preživnini.
Do sodne odločbe sem uspela priti pred dvema letoma, v kateri je navedena samo višina tekoče preživnine. Bivši mož se seveda ni odzval pozivu slovenskega sodišča, tako, da sva sporazum o preživnini podpisala s pošiljanjem pošte (hvala sodišču za to možnost). Preživnina se je določila na podlagi tega pismenega sporazuma med mano in bivšim možem. Jasno da je preživnina nizka, ker bivši mož ve, da so plače bistveno nižje v Sloveniji kot na Nizozemskem. Ker se sam dogovor ni vršil na sodišču, sem bila prisiljena sprejeti preživnino, ki mi jo je pač ponudil. Zanima me ali na višino preživnine vpliva višina prihodka očeta (ta je namreč kar visok za naše razmere) in pa ali ima sodišče pristojnost, da zahteva od Nizozemske dokazila o njegovih prihodkih?
Zanima me tudi, ali lahko uveljavljam preživnino tudi za ostalih 15 let, za katere nimam odločbe in nisem prejemala nobenih sredstev od bivšega moža,ker ni hotel podpisati sporazuma za nazaj ampak le od takrat dalje. Oziroma, ali lahko to uveljavlja otrok sam, ko bo polnoleten? In pa, kje lahko vložim zahtevek za uveljavljanje preživnine za nazaj ( v Sloveniji ali na Nizozemskem ) ? Bivši mož se seveda ne bo odzval, če bo dobil iz slovenskega sodišča poziv na razpravo.

Lepa hvala za odgovor in lep pozdrav
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Evropsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu