Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  darilna pogodba in dom
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
matejsos
PrispevekObjavljeno: Pon 27 Dec, 2010 19:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Dec 2010 19:49

Spoštovani.

Zanima me ena stvar v vezi z darilno pogodbo.
Pred 3 leti je umrla babica. Po njeni smrti so dobili vsaj po tretino
deleža nepremičnine njen mož (očim), moj oče in moja teta. Moja teta je
takoj prodala svojo tretino meni. Je že vse zabeleženo v zemljiški knjigi.
Da pa bi lahko deda (očim mojega očeta) živel še naprej v tej hiši smo
naredili darilno pogodbo, da nam odstopi svoj del nepremičnine v zameno,
da lahko do smrti živi noter.

V pogodbi piše tako:
- v primeru bolezni in starosti prepeljati ga k zdravniku, zdr. ustanovo, poskrbeti za zdravil.
- v primeru bolezni sam ali po izpolnitvenem pomočniku na stroške preužitkarna poskrbeti za njeogo nego posterežno prehrano, čišč. stan. prostorov in osebno higieno.

Lahko mu nudimo pomoč, in oskrbo, zraven tega pa ne živimo v tej hiši ampak mu pustimo živeti v tukaj do smrti. Nudimo mu vse kar je v naši moči, ampak je pač prišlo do tega, da smo vsi, tudi deda razmišljali o domu.

Zanima me ali smo dolžni doplačati razliko v domu mi ali lahko
zaprosimo socialno za doplačilo.

Kateri družinski člani morajo doplačati razliko za dom?
Uradno moj oče ni dedič v kolikor ne bi naredil darilne pogodbe.

Hvala za nasvete in razjasnitev in lp,

Matej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
monaliza
PrispevekObjavljeno: Tor 28 Dec, 2010 0:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2009 21:51

matejsos je napisal/a:
Zanima me ali smo dolžni doplačati razliko v domu mi ali lahko
zaprosimo socialno za doplačilo.

Zelo zanimivo vprašanje na katero tudi odgovarjam z vprašanjem.
Ali vi mislite, da je država (CSD) res dobrodelna ustanova?

Danes žal ni nič zastonj.

CSD samo izpelje postopek (seveda, če je podana vloga za to) o plačilnih sposobnostih dedičev in te osebe, ki naj bi potrebovala to doplačilo v domu.

Preverjajo se dohodki osebe, ki bi bila v domu (tudi vse ostalo imetje - nepremičnine, prihranki, vrednostni papirji itd.), plačilne sposobnosti dedičev (tu so všteta tudi darila, ki jih je ta oseba prejela).

Če sama oseba ni sposobna plačila ste v tem primeru plačnik vi, ker ste podpisali pogodbo o preživljnju in zakonit dedič.

Če vi niste plačilno sposobni in zakoniti dedič tudi ne, CSD izpelje postopek da plačuje občina. Za garancijo občina, da klavzulo na vse nepremičnine, ki jih ima ta oseba in tudi na tiste katere ste vi dobili v pogodbi, da bodo dobili nazaj za tisto za kar so nekomu nekaj plačevali.

Ko oseba, ki potrebuje doplačilo s strani občine umre, se na zapuščinski obravnavi znajdejo vi kot oseba, ki je podpisala pogodbo o preživljanju, zakoniti dediči, kot dediči in občina kot upnik.

Upnik je vedno pred dedičem in če je dolg upnika večji kot je bila vrednost imetja, potem vi in zakoniti dedič dedujete samo minus, ki ga morate poplačati.

Edina dobra stvar v tem je, da ni obresti za plačila. Občina ne zaračunava za denar, ki ga je zalagala za to osebo.

Tako nekako so meni razložili ta postopek, ko sem letos urejala za mamo.

Če mogoče le ni vse tako kot sem napisala, ker je možno, da so mi kaj namerno pozabili povedati, prosim, če me kdo popravi ali dopolne.

LP Very Happy
Nazaj na vrh
matejsos
PrispevekObjavljeno: Tor 28 Dec, 2010 15:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Dec 2010 19:49

Problem je v tem, ker mi nismo dediči, ker je on očim mojega očeta in so dediči njegova setra in bratje. On nam je samo dal darilno pogodbo 1/3 hiše oz. stanovanja, da poskrbimo zanj ko je potreben zdravnika in da lahko v naši hiši živi brez kakršnegakoli doplačila.

V darilni pogodbi piše tudi, da si sam vse skupaj financira, če pride do česa, ni pa nikjer definiran dom.
V tem primeru si lahko on doplača dom ampak ko mu bo pa denarja zmanjkalo kako pa potem?

P.S. CSD ni dobrodelna ustanova, ampak to dajejo itak iz našega žepa (DDV pa to).

lp,
Matej
Nazaj na vrh
monaliza
PrispevekObjavljeno: Tor 28 Dec, 2010 21:39  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2009 21:51

matejsos je napisal/a:

P.S. CSD ni dobrodelna ustanova, ampak to dajejo itak iz našega žepa (DDV pa to).

CSD nikomur ničesar ne podari, oni samo posojajo, da lažje preživimo (prevberite si Zakon o dedovanju 128. člen in vse vam bo jasno).

S tem očetom se probajte nekako dogovoriti, da vam podari vse svoje imetje, kar ga ima.

Naredite pogodbo o preužitku ta je dokončna in neizpodbitna.

Potem mu vi plačujte dom, če ga sam ne bo mogel (seveda, če veste, da boste plačilno sposobni).

Drugače vam ostane edina varianta, da plačuje občina in potem bo klavzula na vsem imetju.

LP Very Happy
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu