Avtor Sporočilo
<  Avtorsko pravo  ~  Uporaba fotografij
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
purgas
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 20:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Okt 2013 20:19

Pozdravljeni,
na mladinski tekmi U-19 sem bil prisoten kot gledalec in fotografiral potek srečanja. Po tekmi je prišlo do pritožbe enega od klubov, da naj bi na tekmi nastopil igralec, ki ni imel pravice nastopa. Na osnovi mojih fotografij, ki so objavljene na uradni spletni strani Nogometne šole in so bile z nje snete, je disciplinski sodnik razveljavil srečanje v korist "oškodovanega" kluba,kaznoval klub za katerega je igralec nastopil in predal v postopek trenerja tega kluba. Zanima me, ali je dovoljeno uporabljati moje fotografije kot dokazno breme, brez moje vednosti in privolitve, poleg tega je igralec mladoletna oseba. Hvala za vaš odgovor
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
izvrsitelj
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 20:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2012 19:10
Kraj: Ljubljana

saj niso objavili vaših fotografij, ampak so objavili fotografije, ki so objavljene na uradni spletni strani Nogometne šole...

purgas
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 21:55  Odgovori s citatom

Se strinjam, avtor fotografij sem jaz in me samo zanima, ali jih lahko uporabljajo za uradni postopek, brez obvestila itd...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
izvrsitelj
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 22:14  Odgovori s citatom

lahko, saj je tisti, kateri jih je objavil na spletu moral predvideti tudi to možnost..

purgas
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Okt, 2013 22:34  Odgovori s citatom

Hm...torej ta zakon

http://www.uradni-list.si/1/content?id=78529

v 19. členu itd nima nobene veljave...ali pa si jaz zakon narobe razlagam
Nazaj na vrh
izvrsitelj
PrispevekObjavljeno: Čet 31 Okt, 2013 9:49  Odgovori s citatom

Po Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah (uradno prečiščeno besedilo ZASP-UPB3, v nadaljevanju ZASP), ki ureja pravice avtorja na avtorskem delu (fotografiji). Zakon v 15. členu določa, da je avtorska pravica enovita pravica na avtorskem delu, iz katere izvirajo izključna osebnostna upravičenja, to so moralne avtorske pravice, izključna premoženjska upravičenja in druga upravičenja avtorja. To pomeni, da je avtor tisti, ki lahko izključi vse ostale od uporabe njegovega dela na katerega od načinov, s katerim bi se kršile pravice avtorja. V primeru predložitve avtorskega dela disciplinskemu sodniku brez predhodne privolitve avtorja, niti ni jasno, kako bi bila lahko sploh kršena katera od avtorskih pravic, navedenih v ZASP. V tem primeru niti ne gre za priobčitev javnosti ali distribuiranja primerka oz. reprodukcije avtorskega dela, temveč za predložitev tega dela disciplinskemu sodniku kot dokaz. Potencialno bi bila lahko kršena edino pravica do reproduciranja avtorskega dela, vendar pa je treba upoštevati, da ZASP v 50. členu dopušča t.i. privatno in drugo lastno reproduciranje. Glede na navedeno določbo je reproduciranje že objavljenega dela prosto, če je izvršeno v največ treh primerkih in če so izpolnjeni pogoji iz drugega ali tretjega odstavka tega člena. Pri tem lahko fizična oseba prosto reproducira delo na papirju ali podobnem nosilcu z uporabo fotokopiranja ali druge fotografske tehnike s podobnimi učinki, ali na katerem koli drugem nosilcu, če to stori za privatno uporabo, če primerki niso izročeni ali priobčeni v javnosti in če pri tem nima namena dosegati neposredne ali posredne gospodarske koristi. Nedvomno gre v primeru reproduciranja fotografije za namen predložitve sodniku kot dokaz za takšne vrste reprodukcijo. Torej predložitev avtorskega dela disciplinskemu sodniku v dokazne namene ne pomeni kršitve avtorske pravice na tem delu, ob tem pa ne smemo zabnemariti, kot sem vam že zapisal, da so bile fotografije pridobljene celo iz druge in ne vaše spletne strani.

v kolikor bi podobna zadeva prišla pred pravdno sodišče, pa je potrebno upoštevati t.i. razpravno načelo, ki je razvidno iz 7. člena ZPP. Glede na to načelo so stranke tiste, ki morajo navesti vsa dejstva, na katera opirajo svoje zahtevke, in predlagati dokaze, s katerimi se ta dejstva dokazujejo. Sodišče sme ugotavljati in ugotoviti tudi dejstva, ki jih stranke niso navajale, in izvajati dokaze, ki jih stranke niso predlagale, samo če izhaja iz obravnave in dokazovanja, da imajo stranke namen razpolagati z zahtevki, s katerimi ne morejo razpolagati (tretji odstavek 3. člena), vendar svoje odločbe ne sme opreti na dejstva, glede katerih strankam ni bila dana možnost, da se o njih izjavijo. Prav tako mora vsaka stranka glede na 212. člen ZPP navesti dejstva in predlagati dokaze, na katere opira svoj zahtevek, ali s katerimi izpodbija navedbe in dokaze nasprotnika. Posledično torej sodišče izda sodbo na podlagi ugotovitev, ki izhajajo le iz tistih dejstev, ki so jih navedle stranke, oz. iz tistih dokazov, ki so jih predložile stranke. Če torej stranke ne predložijo določenega dokaza, ga sodišče ne sme pridobiti drugače (razen v zgoraj navedenem primeru). Hkrati pa ZPP ne vsebuje posebnih pravil v zvezi z (ne)dopustnostjo dokazov v pravdnem postopku, saj skladno z 213. členom ZPP dokazovanje obsega vsa dejstva, ki so pomembna za odločbo. O tem, kateri dokazi naj se izvedejo za ugotovitev odločilnih dejstev, odloča sodišče. Stranke na podlagi 7. in 212. člena ZPP lahko izvedbo konkretnega dokaza sicer predlagajo, vendar o tem, kateri dokaz se bo izvedel, v vsakem konkretnem primeru posebej odloča sodišče.

Če strnemo vse skupaj, lahko vsaj po mojem mnenju brez zadržkov ugotovimo, da predložitev fotografije (sploh pa fotografije objavljenih na spletu) disciplinskemu sodniku ni v nasprotju ne z določili ZASP, niti z določbami ZPP.

purgas
PrispevekObjavljeno: Čet 31 Okt, 2013 13:10  Odgovori s citatom

Hvala za vaš izčrpen odgovor!

Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Avtorsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: