Avtor Sporočilo
<  Upravno pravo  ~  Zapleti z imenom
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
majare
PrispevekObjavljeno: Pet 23 Jan, 2015 12:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Feb 2009 19:34

Rojena sem med vojno v slovenskem kraju, ki je bil del 3.Reicha. Ko so na matičnem uradu prijavili rojstvo in ime Marija Berta, je nemškutarski matičar zamrmral, da imena svetnikov nimajo kaj iskati v nemškem rajhu. Po vojni so vso dokumentacijo iz zgradbe, v kateri je bil matični urad, pa tudi krajevni sedež Gestapa, poslali v Ljubljano. Izdali so mi izpis iz rojstne matične knjige na podlagi cerkvenega krstnega lista z imenom Marija Berta Verdnik. Šele, ko sem pri šestnajstih letih dobila osebno izkaznico, so ugotovili na osnovi prevedene matične knjige rojstev, da je matičar zapisal Mina Berta namesto Marija Berta. Poskušala se, doseči, da bi obdržala ime Marija,vendar to ni uspelo. Spominjam se, da so deset let prej nekateri moji sošolci imeli rojstne liste sicer z nemškim imenom napr. Gertraud in s pripisom, da je pravilno ime Jerica. Ker pa Mine ni možno prevesti z Marijo, sem ostala Mina. Vse skupaj ne bilo tragično, če ne bi v času, ko sem bila uradno še Marija, umrl moj dedek (mama je umrla že prej) in sem po njem dedovala 1/4 dediščine. Svoj delež sem sicer kasneje podarila drugi dedinji, vendar je takrat ostal del dediščine nerazdeljen, ker ni bil naveden v dedni masi. Potomka ene od prvotnih dedinj je leta 1997 sprožila zahtevo za razdelitev tega dela. Sodišče je izdalo pravnomočen sklep, po katerem sem postala lastnica 1/2 tega dela. Pozneje, pri urejanju vpisov v ZK, je sodišče ugotovilo, da lastništva ne more vpisati, ker sta bili vmes še dve zapuščinski razpravi (po babici in teti) in je razpisalo novo razpravo. Svojemu deležu sem se odrekle v korist tetine hčere.Seveda sem pri obeh razpravah uporabljala svoje prisilno uradno ime Mina Berta. Pri vpisu v ZK pa je moralo biti nekaj hudo narobe, saj je vpisana kot lastnica do 1/4 Marija. Na geodetski upravi in pri DURS-u pa točno vedo, da je ta Marija uradno Mina Berta in tako plačujem davek za to četrtino in pri poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin v moji lasti je tudi navedeno moje uradno ime. Kako naj rešim ta zaplet, saj mi pravzaprav ne pripadata niti polovica niti četrtina tega dela dediščine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Upravno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu