Avtor Sporočilo
<  Zdravstveno pravo  ~  regres
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
valerija
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Apr, 2005 5:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2005 5:33

V letu 2000 se je sin z neregistriranim traktorjem v gozdu prevrnil in sopotnik je imel poškodbo dveh vretenc. Sin takrat ni imel izpita. Sopotnik je tožil Zavarovalniško združenje za odškodnino, ki jo je delno tudi dobil. Zdaj zavarovalnica zahteva plačilo regresa (dobrih 6,5 mio sit) od mojega sina. Slišala sem, da je od leta 2002 lahko regres le v višini 2 mio sit. Rada bi vedela, v katerem zakonu je to napisano in če smo upravičeni do tega manjšega regresa, če je bil dogodek v letu 2000. Vsaka informacija mi bo res dobrodošla. Hvala, Valerija
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dman
PrispevekObjavljeno: Tor 19 Apr, 2005 21:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 13:26

Ta zakon bo zakon o obveznem zavarovanju v prometu.
Nazaj na vrh
justicia
PrispevekObjavljeno: Sre 20 Apr, 2005 5:38  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Ja, tako je, zavarovalnica lahko terja od vašega sina regresni zahtevek v višini 2.000.000,00 SIT.
Nazaj na vrh
valerija
PrispevekObjavljeno: Sre 20 Apr, 2005 5:52  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2005 5:33

Prebrala sem sedmi člen tega zakona, ki govori v zadnjem odstavku o regresu v višini 2 mio sit. Ker ne znam iz tega razbrati, ali je v mojem primeru upravičenost za zmanšanje regresa in če je, kako se naj na ta člen zgovarjam, da bi mi zavarovalnica zmanjšala regres, vas prosim, da če ima kdo tako izkušnjo, kako naj postopam. Če v tem primeru, ker je bil dogodek v letu 2000, nikakor nismo upravičeni do manjšega regresa, bi rada to vedela. Hvala Valerija
Nazaj na vrh
mirijamp
PrispevekObjavljeno: Sre 20 Apr, 2005 20:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Feb 2005 10:33

Zakon določa, da samo v primeru iz 5. točke tretjega odstavka 7. člena torej če je nekdo povzročil škodo namenoma, zavarovalnica uveljavlja povračilo v celoti. Kar pomeni, da v vseh ostalih primerih, tudi v tem primeru, ko je vozil vaš sin neregistriran traktor brez vozniškega izpita, pa lahko terja le 2.000.000,00 SIT.

Ali veste, kdaj je bila sopotniku v traktorju vašega sina izplačana odškodnina? Teorije o zastaranju regresnega zahtevka so sicer različne vendar se sama upiram na tisto, ki pravi, da bi naj regresni zahtevek zastaral v treh letih od kar je zavarovalnica izplačala oškodovancu odškodnino.

Nekaj sodne prakse v zvezi z zastaranjem regresnega zahtevka:

Po uveljavljeni sodni praksi ( Poročilo VVS, 1981/I, str. 54) ima zavarovalnica, ki plača oškodovancu odškodnino, regresni zahtevek proti lastnemu zavarovancu v primeru če ta povzroči prometno nesrečo v stanju vinjenosti ali če vozi brez vozniškega dovoljenja. Regresni zahtevek temelji na zavarovalni pogodbi, katere zastaranje je določeno v III. odst. 380. člena ZOR. Ta določa, da takšna terjatev zastara v 3 letih.

Po določbi 1. odstavka 361. člena ZOR zastaranje prične teči prvi dan po dnevu, ko je upnik, torej zavarovalnica, imel pravico terjati izpolnitev obveznosti, če za posamezne primere ni v zakonu predpisano kaj drugega. Za regresno pravico zavarovalnice, terjati od lastnega zavarovanca povrnitev (dela) izplačane odškodnine oškodovancu, zakon glede pričetka teka zastaranja ne določa česa drugega ( VVS, II Ips 484/98, 8.7.1999).
Nazaj na vrh
Dman
PrispevekObjavljeno: Čet 21 Apr, 2005 8:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2005 13:26

OZ čl. 357/III določa triletni zastaralni rok (v ZOR pa nisem gledal). Treba je ugotoviti v veljavnosti katerega zakona je prišlo do plačila zavarovalnice.

Poraja pa se mi vprašanje, ali velja triletni rok tudi, če zavarovalnica regresira direktno na podlagi zakona, kar lahko stori na podlagi 7. člena ZOZP (po noveli).
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Zdravstveno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu