A: kupec - koncern, ki deluje v evropskih državah (večina jih je članic EU, nekatere tudi niso)
B: prodajalec - mednarodni koncern
A se z B dogovori o ceni produkta, ki bi naj veljal za celoten koncern A.
B se s svojimi partnerji (lokalni prodajalaci) dogovori, da v vseh državah koncerna A , za ta produkt, hčerinskim podjetjem koncerna A, ponudijo enako ceno.
Na kratko: ne razumem povsem, ampak kartel je ponavadi obratna situacija - A in B se dogovorita, da bo cena izdelka, storitve na trgu C z njune strani enaka, bodisi da ga bo ponujal A, bodisi da ga bo ponujal B. Ali pa se dogovorita, da bo A ponudil le toliko količine blaga na trgu C, B toliko količine na trgu C in tako naprej.
Namreč kakorkoli nam obrazložiš, bistveni podatki bodo še vedno izostali. Za ugotovitev, ali bi tak sporazum predstavljal nedovoljen sporazum je namreč pomembno vse od deleža, ki ga tvoje podjetje in njegovo imata na trgu (na trgih!), kolikšen je delež celotne skupine in še sto drugih stvari.
Vprašanje bo, ali s takim sporazumom lahko pride do izkrivljanja konkurence na trgu. Torej ali ta vajin dogovor pomeni, da druge akterje na trgu izključita iz fair konkurence s tem, da se vidva sama zmenita.
To pa ti bo težko kdo povedal, ne da bi pregledal vse papirje. Moral bi torej vedeti podrobnosti o tvojem in njegovem podjetju, zraven pa še vse podrobnosti posla. Verjetno tega ne boš šel po internetu pisati, pa tudi delo je tako, da ti nihče, katerega nasvet je kaj vreden, tega ne bo delal zastonj.
Vprašanje je pomoje prekomplicirano, da bi ga na osnovi tvoje razlage kdo lahko verodostojno pojasnil. Seveda drži, da na prvi pogled ne gre za kartelni sporazum, ampak glede na skope podatke se ne bi čudil, če bi kasneje AVK rekel, da je šlo za kartelni sporazum.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu