Avtor Sporočilo
<  Gospodarsko pravo  ~  Objava podatkov podjetij na BIZI.SI in STOP-NEPLACNIKI.SI
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
petric3
PrispevekObjavljeno: Ned 10 Jan, 2016 14:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jan 2016 13:56

Pozdravljeni

Ime mi je Rok in imam eno vprašanje prosim. Imam majhno podjetje (sem edini zaposlen) in opažam, da se na internetu pojavljajo prosto dostopne informacije, tudi morda malce kočljive narave, o podjetjih.

Konkretno, na spletnih straneh kot sta www.stop-neplacniki.si in www.bizi.si so na primer vidne finančne informacije o letnem dohodku in dobičku podjetja. Meni osebno je precej nerodno, ko že prijatelji in znanci vedo vse o tvojem podjejtu in te sprašujejo kako gre podjetju, sploh ko ne gre najbolje, kar je zelo neprijetno. Pri tem je zelo lahko priti do takšnih informacij, saj ko pogooglaš samo ime podjetja so tovrstne informacije običajno že med privimi tremi zadetki.

Načeloma nimam nič proti, da so takšne informacije dostopne preko AJPES-a kot neke krovne državne inštitucije, saj je prav, da podjetja lahko preverijo likvidnost drugih podjetij. A v primeru, ki sem ga omenil se sprašujem, s kakšno pravico tretja podjetja objavljajo podatke drugih podjetij in kot očitno tržijo zadevo z reklamnim marketingom na njigovih straneh ipd. Mislim, da vsako podjetje in s.p. ve, da se tovrstne inofrmacije dobijo na AJPESu, a ne razumem kaj ima "vsa javnost" s tem.

Ko sem pisal email na bizi.si so omenjene informacije odstranili. V primeru strani www.stop-neplacniki.si pa se na klice niti na emaile ne odzovejo, probal sem večrat. Poskusil bi tudi pisno, a bi prej vas prosil za nasvet. Ali obstaja kakšen člen v zakonu, na katerega se lahko sklicujem in na podlagi katerega lahko dosežem odstranitev informacij kočljive narave o mojem podjetju iz njihovih spletnih straneh?

Najlepša hvala za nasvet
Rok
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
petric3
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Jan, 2016 9:12  Odgovori s citatom

Kakšen nasvet morda? Smile
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Jan, 2016 9:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Ej, niti ne.
Predvsem, ker sva na nasprotnih bregovih. Sam zelo podpiram transparentnost v gospodarstvu (in drugje). Ker gre za podatke, ki morajo biti objavljeni, da sploh lahko imamo neko varnost pravnega prometa, ne vidim problema, da se neka podjetja ukvarjajo s simplifikacijo navedenih podarkov.

Če torej kot praviš večina ljudi ne zna brat letnih poročil na AJPESu, se mi zdi vredu, da nekdo ustanovi podjetje, kjer avtomatizirano pride do poenostavitve podatkov, tako da končnemu uporabniku sporoči npr: podjetje je slabo, pufov ima 40.000 EUR. Če sprejmeš, da je prav, da so ti podatki objavljeni, potem seveda sledi, da je tudi prav, če jih nekdo preproda kupcem v enostavnejši obliki.

Predvsem je napačno, da bi moral nekdo izkazovati nek poseben pravni interes, da bi lahko prišel do podatkov. Da bi npr. moral biti pooblaščena oseba pravne osebe ali s.p. in bi pisal AJEPESu, da naj mu da podatke o A d.o.o., ker razmišlja, da bi z njim šel v posel, ampak ga hoče preveriti. To ne gre! Tudi kot potrošnik imam pravico "sčekirati" svojega vodovodarja in za to mi ni treba NIKOMUR utemeljevati zakaj rabim te podatke.

Drži, na tem se lahko ljudska radovednost pase. Ampak tako je tudi prav! Ta balkanska mentaliteta, da se vse kupi na kredit in leasing, pol se pa pred sosedi postavlja z BMW-ji (seveda kupljenimi na leasing in na firmo) kot dobro-stoječe-podjetje mi je... balkanska.

Pa ne razumi napak, ne govorim o tebi, ampak pojasnjujem nasprotno stališče.
Nazaj na vrh
petric3
PrispevekObjavljeno: Pon 18 Jan, 2016 8:02  Odgovori s citatom

Hvala za pojasnilo.

Ima smisel in se kar strinjam s povedanim. Torej, let it be..
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Gospodarsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu