Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Cesta mimo hiše
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
miha.l
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Dec, 2016 10:56  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2016 10:25

Spoštovani,

doma smo na kmetiji in mimo naše hiše poteka cesta še do soseda. Ta cesta gre preko naše parcele oz. poteka po njej cca 500m. Cesta ni javna, je pa dogovorjeno da jo sosed lahko uporablja. Ne moti me,da se sosed vozi po tej cesti,moti me le to, da se zadnje čase vse več avtomobilov vozi po tej cesti, ker sosed popravlja avtomobile in imajo potem testne"dirke" mimo naše hiše. Imamo majhnega otroka in me je strah, da ne bo nekega dne kaj narobe. Zanima me če lahko pred hišo postavim hitrostne ovire? Ali lahko postavimo tablo Privatno zemljišče, ko iz javne ceste cesta zavije na mojo parcelo,kljub temu, da je po tej cesti dovoz še do soseda?
Hvala in LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zaaaaaaaan
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Dec, 2016 14:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2016 1:34

miha.l je napisal/a:
Spoštovani,

doma smo na kmetiji in mimo naše hiše poteka cesta še do soseda. Ta cesta gre preko naše parcele oz. poteka po njej cca 500m. Cesta ni javna, je pa dogovorjeno da jo sosed lahko uporablja. Ne moti me,da se sosed vozi po tej cesti,moti me le to, da se zadnje čase vse več avtomobilov vozi po tej cesti, ker sosed popravlja avtomobile in imajo potem testne"dirke" mimo naše hiše. Imamo majhnega otroka in me je strah, da ne bo nekega dne kaj narobe. Zanima me če lahko pred hišo postavim hitrostne ovire? Ali lahko postavimo tablo Privatno zemljišče, ko iz javne ceste cesta zavije na mojo parcelo,kljub temu, da je po tej cesti dovoz še do soseda?
Hvala in LP

Verjetno je do te parcele vašega soseda priključitev na javno omrežje cest mogoča oz je najbližja preko vašega zemljišča. Torej da sosed nima neposrednega dostopa do javne ceste iz svojega zemljišča.

Predpostavljam tudi, da nima vpisane služnostne pravice v zemljiško knjigo.

Sosed ima vsekakor pravico do izvrševanja te nujne poti tudi če vaš dogovor prekličete. Lahko jo zahteva tudi sodno.

Mora pa to pot vsekakor koristiti kolikor se da obzirno in s čimmanjšim obremenjevanjem vas.

Hitrostne ovire lahko postavite, saj gre za vašo lastnino, morajo pa biti takšne, da bodo sosedu še vedno omogočale nemoteno vožnjo preko njih.

Priporočam, da se prvo pogovorite s sosedom in skušate najti skupno rešitev, vkolikor pa bo svojo pravico do poti še vnaprej izvrševal neobzirno, pa lahko prenehanje takšnih motenj zahtevate tudi po sodni poti.
Nazaj na vrh
miha.l
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Dec, 2016 15:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Dec 2016 10:25

Prav ste razumeli,sosed ima dostop do javne ceste le preko naše parcele. Ali moram pri postavitvi hitrostnih ovir postaviti tudi kakšno tablo,ki opozarja na to ali ni potrebno? bi pa bile te ovire povsem v mejah normale.
Hvala ,LP
Nazaj na vrh
zaaaaaaaan
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Dec, 2016 17:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Nov 2016 1:34

miha.l je napisal/a:
Prav ste razumeli,sosed ima dostop do javne ceste le preko naše parcele. Ali moram pri postavitvi hitrostnih ovir postaviti tudi kakšno tablo,ki opozarja na to ali ni potrebno? bi pa bile te ovire povsem v mejah normale.
Hvala ,LP

Tablo lahko postavite brez problema. Seveda bo pa največ vreden dogovor s sosedom, da se takšna dejanja opravijo. Če cesta poteka čisto ob meji vaše parcele je mogoča rešitev tudi, da naprimer vzdolž le-te postavite ograjo v območju, kjer se vaš otrok giblje in se glede stroškov dogovorite s sosedom. Rešitev je seveda veliko, če je sosed razumen.

V nasprotnem primeru pa priporočam da stopite do kakšnega odvetnika, da se to uredi na sodišču.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 09 Dec, 2016 23:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Najprej je treba ugotoviti kakšen je bil dogovor med vami (ali vašim pravnim prednikom) in sosedom, ali je prišlo do priposestvovanja kakšne služnosti in v kakšnem obsegu. In seveda kako dokazati posamezne od gornjih elementov.

Če ste se s sosedom dogovorili, da lahko koristi pot dokler ima vaše soglasje (torej do preklica) lahko tako soglasje kadarkoli umaknete (obstaja možnost da sosed pridobi nujno pot - gl. spodaj).

Če ste se s sosedom dogovorili, da lahko trajno uporablja pot, a le za potrebe stanovanjske stavbe, potem sosed ne sme uproabljati poti za dejavnost mehanične delavnice (torej ne sme voziti avtov na popravilo tja). Če sosed kljub temu pot tako uporablja dlje časa, pa se mu vi niste na ustrezen način protivili (najmanj pisno, s priporočeno poštno pošilko) se lahko zgodi, da je priposestvoval pravico, da služnost uporablja tudi za svojo dejavnost.

Če s sosedom dogovora ni, potem vaše parcele ne sme uporabljati. Če jo kljub temu uporablja in se vi ne protivite, se lahko zgodi, da bo (je) priposestvoval služnost tam čez, tudi za potrebe dejavnosti.

Vsako služnost mora služnostni upravičenec uporabljati na način, da čimmanj poega v lastninsko pravico lastnika služečega zemljišča in na način, da na služečem zemljišču ne povzroča škdoe. Lastnik gospodujočega zemljišča mora skrbeti, da lahko služnostni upravičenec služnost izvaja neovirano; zato lahko postavitev ležečih policajev ali podobnih ovir problematična - ali to lahko storite je odvisno od tega kakšen obseg služnosti ima sosed.

Nujna pot se lahko zahteva v sodnem postopku, vendar je treba upoštevati, da vsebina te nujne poti zagotavlja samo nujen dostop. Če ima sosed tam samo stanovanjsko hišo (avtomehaničari pa na črno) potem lahko zahteva dostop samo za potrebe stanovanjske hiše in tega dostopa za dejavnost ne sme uporabljati.

Kot opisujete vašo situacijo obstaja velika verjetnost, da ste bili predolgo tolerantni in pasivni. Takoj pojdite do odvetnika ker dlje časa kot boste odlašali, slabše bo za vas - čas dela za soseda.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu