Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Varščina
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Labing
PrispevekObjavljeno: Pon 06 Feb, 2017 15:51  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Feb 2017 15:24

Spoštovani,

imam vprašanje glede varščine.

od aprila 2016 živim v podnajemniškem stanovanju več stanovanjske hiše. Takrat smo podpisali pogodbo za 4 mesece z možnostjo podaljšanja (dopisal bi se aneks k pogodbi) in lastniki so zahtevali varščino eno mesečne najemnine. Po 4 mesecih smo seveda na ta aneks vsi pozabili, ker smo se luštno imeli in se dokaj razumeli, sem tako vključno z februarjem 2017 v stanovanju praktično brez pogodbe.

Sedaj sem selim v drugo stanovanje in želim kompenzirat znesek varščine za zadnjo najemnino. Ugotovila sem, da so lastniki varščino med tem časom lepo zapravili za lastne potrebe (ta podatek drži). Torej ta varščina oz. moj založen denar, ki je namenjen za kompenziranje, stroške, poškodbe v stanovanju itd.. se je lepo zapravil brez moje vednosti.

V naslednjem tednu želim kompenzirat varščino in lastnik še mi mora polovico varščine vrnit, ker se selim sredi meseca.... Občutek imam, ker je kot sam pravi v "finančni krizi", da niti tega denarja ne bom videla.

Mi lahko prosim nekdo pove ali ima lastnik pravico varščino zapravit za lastne potrebe brez moje vednosti?

Za odgovor se vam iskreno zahvaljujem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fan2
PrispevekObjavljeno: Pon 06 Feb, 2017 16:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Važno je, da ti vrne enak znesek, ne točno isti denar. Lahko pa urediš tako, da zadnje najemnine ne plačaš, ter jo pobotaš z varščiino.

PrispevekObjavljeno: Pon 06 Feb, 2017 17:04  Odgovori s citatom

Najprej hvala za odgovorjeno Smile

Mene muči to, da je bila moja varščina med letom porabljena/izrabljena za korist nekoga drugega. Moj založen denar je bil porabljen brez, da bi me kdo vprašal npr."si lahko vzamem 50€ varščine, ker nimam za kruh, ipd.?"

Kot sem prej omenila mi lastnik mora polovico varščine vrnit. Če nima denarja bo po stanovanju iskal vsako piko in se skliceval, da bo ta polovička varščine, ki mi jo mora vrtni, šla za to "piko".. te varščine pa sploh praktično več ni. Potem bi se lahko šlo v tožbo, da mi mora vrnit itd. itd..

Torej mene zanima ali ima lastnik pravico razpolagat z mojim denarjem, ki je za namen varščine? Če ima pravico ta denar porabljat. Meni je razumljivo, da je varščina za čas bivanja stanovanja pri lastniku, da se s tem on zavaruje pred najemojemalci iz grozljivke in bla bla. Ampak, da pa lepo gre v trgovino in si nardi nakup iz moje varščine pa se mi ne zdi ravno pošteno, logično, pravično..... To je še vedno moj denar o katerem skupno na koncu odločamo v čigavih rokah bo pristal.

Še mogoče kakšno mnenje?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 06 Feb, 2017 20:11  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Vaša logika je zgrešena. Varščina ni vaš denar; je denar, ki pripada najemodajalcev pod razveznim pogojem, da stanovanje vrnete v brezhibnem stanju in plačate vse najemnine. To pomeni, da je denar njegov vse dokler ne vrnete stanovanja; in ker je denar njegov, lahko z njim dela kar hoče. Ni res, da na koncu skupaj odločate o tem, kaj se bo s tem denarjem zgodilo; če najemodajalec meni, da so v stanovanju poškodbe ali če niste plačali vsega kar ste bili dolžni, potem lahko varščino zadrži brez vašega soglasja; na vas je potem, da v tožbi dokažete, da je bilo stanovanje brezhibno in da ste plačali vse, ter zahtevate vračilo varščine. Prav v tem je smisel varščine - da breme tožarjenja in dokazovanja prenese z najemodajalca na najemnika.

Najemodajalec je v končni fazi finančno popolnoma na istem, če varščino porabi npr. za nakupe in potem popravila v stanovanju izvede iz sredstev, ki bi jih sicer potreboval za nakupe, kot če varščine ne porabi in jo uporabi za to, da izvede popravila. Vi kot najemnik nimate nobene pravice kakorkoli odločati o tem, kaj se z varščino zgodi, lahko zahtevate samo njeno vračilo, ko so za to izpolnjeni pogoji.

Vračilo varščine zapade, ko preneha najemno razmerje. Takrat jo mora najemodajalec vrniti. Če je ne vrne, jo lahko zahtevate s tožbo ali kot je predlagal fan2, jo pobotate z zadnjo najemnino.

Tudi če ne bi porabil varščine, bi še vedno lahko iskal napake po stanovanju.
Nazaj na vrh
Labing
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Feb, 2017 9:26  Odgovori s citatom

Najlepša hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo