Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  delitev premoženja izvenzakonske skupnosti
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
z09
PrispevekObjavljeno: Pon 27 Feb, 2017 19:32  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Feb 2017 19:02

Pozravljeni,prosim za odgovor na naslednja vprašanja:
Leta 2001 sem prodala svoje stanovanje in kupila večje v katerega sva se preselila s sedanjim partnerjem. Stanovanje sem plačala z kupnino od mojega stanovanja in 25 % s kreditom.Kredit sem odplačevala jaz, saj je partner imel kredit še iz časov pred poznanstva z mano. Zanima me za koliko se zmanjša njegova lastnina zardi njegovega kredita pri skupni lastnini pridobljeni na podlagi 25% kredita pri nakupu ? Leta 2014 sva podpisala preživnino za otroka(ker nisem prejemala nobenih sredstev, zaradi alkohola), vendar se noče izseliti.Živimo skupaj, ne plačuje stroškov,ne hrane,razen preživnine 200 eur za dva otroka. Ali se je z določitvijo preživnine prekinila izvenzakonska skupnost ?
Leta 2015 sem v hiši dokupila še eno stanovanje, ki ga naj bi prepisala na starejšega sin(18 let), s tem se je ustno strinjal ob nakupu. Za nakup sem porabila lastna sredstva iz leta 2000, izpačilo dednega deleža po starših, delnice iz certifikata, prodajo dodatne pokojnine, prodajo življenskih zavarovanj in sredstev, ki mi jih je posodil brat.
Kakšen je njegov delež ? Kaj se lahko zgodi, če stanovanje izročim sinu z preužitkarsko pogodbo?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 3:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

z09 je napisal/a:
Pozravljeni,prosim za odgovor na naslednja vprašanja:
Leta 2001 sem prodala svoje stanovanje in kupila večje v katerega sva se preselila s sedanjim partnerjem. Stanovanje sem plačala z kupnino od mojega stanovanja in 25 % s kreditom.Kredit sem odplačevala jaz, saj je partner imel kredit še iz časov pred poznanstva z mano.

Kdo dejansko odplačuje kredit ni važno. Šteje, da ga odplačuje skupno premoženje (torej vsak partner 1/2, razen če niso deleži na skupnem premoženju drugačni - to pa morate dokazati).

z09 je napisal/a:
Zanima me za koliko se zmanjša njegova lastnina zardi njegovega kredita pri skupni lastnini pridobljeni na podlagi 25% kredita pri nakupu ?

Če je bilo prvo stanovanje vaše posebno premoženje (kupljeno in odplačano pred nastankom zveze), potem je drugo stanovanje vaše posebno premoženje do višine vrednosti, financirane iz kupnine za prvo stanovanje. Preostalo spada v skupno premoženje.

z09 je napisal/a:
Leta 2014 sva podpisala preživnino za otroka(ker nisem prejemala nobenih sredstev, zaradi alkohola), vendar se noče izseliti.

Preživnina sama po sebi ne pomeni nujno, da je zveza prenehala. Zveza sicer preneha, ko partnerja nimata več volje živeti skupaj kot zakonca, vendar boste v primeru spora to izjemno težko dokazali. Dokler pa traja skupnost tudi vse, kar pridobivate s prihodki iz dela spada v skupno premoženje. Čimprej ga spravite ven iz hiše (začnite s postopkom delitve skupnega premoženja).

z09 je napisal/a:
Živimo skupaj, ne plačuje stroškov,ne hrane,razen preživnine 200 eur za dva otroka. Ali se je z določitvijo preživnine prekinila izvenzakonska skupnost ?

Ne nujno. Če njegov delež stroškov in hrane plačujete vi, potem dejansko še obstaja vajina ekonomska skupnost.

z09 je napisal/a:
Leta 2015 sem v hiši dokupila še eno stanovanje, ki ga naj bi prepisala na starejšega sin(18 let), s tem se je ustno strinjal ob nakupu. Za nakup sem porabila lastna sredstva iz leta 2000, izpačilo dednega deleža po starših, delnice iz certifikata, prodajo dodatne pokojnine, prodajo življenskih zavarovanj in sredstev, ki mi jih je posodil brat.

Če so bila sredstva iz leta 2000 vaše posebno premoženje, potem na tej vrednosti nima zahtevkov. Enako velja za dedovanje in za bratovo posojilo. Glede delnic, pokojnine in življenjskih zavarovanj pa je odvisno, kako so te vrednosti nastale -če ste jih financirali iz prihodkov iz dela v času trajanja zveze, lahko padejo v skupno premoženje.

z09 je napisal/a:
Kakšen je njegov delež ?

Delež se lahko določi samo na vsem skupnem premoženju kot celoti. Treba je videti, kaj vanj spada in kakšni so deleži partnerjev na njem (domneva se 1/2; lahko pa je drugačno razmerje, če je eden imel višjo plačo ali če je bilo v nastanek premoženja vloženo več dela (npr. gradnja hiše)) Preberite si kakšne moje starejše poste glede tega, kako se ugotavlja in deli skupno premoženje.

z09 je napisal/a:
Kaj se lahko zgodi, če stanovanje izročim sinu z preužitkarsko pogodbo?

Če celo ali deloma spada v skupno premoženje, tega ne morete storiti oziroma lahko partner zahteva, da mu izplačate vrednost sorazmerno njegovemu deležu ali pa da na ta račun iz skupnega premoženja dobi večjo vrednost. S preužitkarsko pogodbo se lastniško stanje ne bo spremenilo - lastništvo se namreč prenese šele z vašo smrto.
Nazaj na vrh
z09
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 15:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Feb 2017 19:02

Hvala na hitrem odgovoru.
Mislim, da sem nekje zasledila, da delnice pridobljene na podlagi certifikatov so posebno premoženje osebe, na katreo ime je bil certifikat.
Stanovanje je bilo odplačano že leta 1999. Za nakup novega sem vložila prejeto kupnino od prvega stanovanja. Del novega pa je bil plačan s kreditom.
Partner je v zvezo prinesel kredit, ki ga je plačeval še pet let v zvezi. Ali se za
znesek njegovega kredita ne zmanjša njegov delež skupne lastnine?
Ali sem pravilno razumela, da bratov kredit ne predstavlja skupno premoženje
na zadnji premičnini .
Kaj pa če sinu izročim stanovanje s darilno ali odplačno pogodbo?
Ali lahko izselim parnerja, ko bo v vinjenem stanju, če pokličem policijo in na podlagi tega pridobim prepoved približevanja(v hiši je še vedno eden mladoleten otrok)?

Najlepša hvala za pomoč v tej teški stuaciji.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 15:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

z09 je napisal/a:
Hvala na hitrem odgovoru.
Mislim, da sem nekje zasledila, da delnice pridobljene na podlagi certifikatov so posebno premoženje osebe, na katreo ime je bil certifikat.

Dohodki iz kapitala niso skupno premoženje. Certifikati štejejo za kapital. Je pa lahko problem, če so bile delnice, pridobljene s certifikati, pridobljene pod ugodnejšimi pogoji, ker so jih pridobivali zaposleni v tisti delniški družbi. V tem primeru bi ta "bonus" štel za skupno premoženje (seveda če je bil bonus pridobljen v času trajanja zveze, ne prej).

z09 je napisal/a:
Stanovanje je bilo odplačano že leta 1999. Za nakup novega sem vložila prejeto kupnino od prvega stanovanja. Del novega pa je bil plačan s kreditom.
Partner je v zvezo prinesel kredit, ki ga je plačeval še pet let v zvezi. Ali se za
znesek njegovega kredita ne zmanjša njegov delež skupne lastnine?

Ne. Je samo eden od faktorjev, ki se upoštevajo pri določitvi deleža na skupnem premoženju.

z09 je napisal/a:
Ali sem pravilno razumela, da bratov kredit ne predstavlja skupno premoženje
na zadnji premičnini .

Najprej - in to je res bistveno. Skupno premoženje je celota. Skupnega premoženja na posamezni stvari NI.

Ali spadajo stvari, pridobljene z bratovim kreditom, v skupno premoženje ali ne, je odvisno od tega, ali ste kredit odplačevala v času trajanja zveze ali ne. Če ste - potem spadajo, če niste - potem ne spadajo. Če je bil kredit dejansko darilo (neodplačen), potem ne spada v skupno premoženje.

z09 je napisal/a:
Kaj pa če sinu izročim stanovanje s darilno ali odplačno pogodbo?

Ne morete, ker ni vaše. Oziroma če to naredite, ste dolžni plačati odškodnino partnerju (darilo) ali mu dati del kupnine (odplačna pogodba).

z09 je napisal/a:
Ali lahko izselim parnerja, ko bo v vinjenem stanju, če pokličem policijo in na podlagi tega pridobim prepoved približevanja(v hiši je še vedno eden mladoleten otrok)?

Najlepša hvala za pomoč v tej teški stuaciji.

Recimo tako: tudi če je lastnik hiše, mu to ne daje pravice, da bi vas ogrožal. Če se torej obnaša nasilno (toliko da gre za kaznivo dejanje), se obrnite na policijo ali na tožilstvo.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu