Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Solastništvo hiše in zunajzakonsko partnerstvo
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Inana2
PrispevekObjavljeno: Tor 28 Feb, 2017 21:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2017 21:36

Spoštovani,
z zunajzakonskim partnerjem in najinima otrokoma živim v hiši, katere 1/2 lastnik je moj partner, 1/2 pa njegov brat. Zdaj odkupujeva bratov delež, da bo hiša popolnoma "najina". Ker tako ali drugače tudi jaz vlagam v hišo, poleg tega pa nama bodo s kreditom pomagali moji starši, zahtevam, da se po odkupu deleža tudi mene vpiše kot lastnico. Zdaj pa sem v dvomih. Če se kdaj v prihodnosti razideva, imam namreč lahko težave, saj bi se lahko zgodilo, da me ne bi hotel izplačati oziroma bi kot izgovor navajal dejstvo, da lahko pač prodam svoj delež (a to je v praksi pri hišah, kjer ni urejena etažna lastnina, nemogoče). Je morda v tem primeru vendarle bolje, da je lastnik le on, jaz pa shranjujem dokazila o mojih vložkih v hišo oziroma skupno življenje? Bi v tem primeru lažje dosegla nekakšno izplačilo v denarju?
Hvala in pozdrav!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 2:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Večji problem bo dokazati, kakšen delež ste pridobila.

Vsa vaša morebitna dosedanja vlaganja ne bodo imela vpliva na vaš bodoči delež - so vlaganja v tujo nepremičnino; lahko zahtevate kvečjemu povračilo povečanja vrednosti nepremičnine, v roku 5 let od izvedene investicije.

Glede nakupa: bratov delež bo odkupilo vajino skupno premoženje (to pomeni, da gre delež v celoti v skupno premoženje, ne glede na to, koliko ga bo kdo financiral/odplačal). Zato bo odkupljeni delež šel v delitev v primeru razveze/razpada skupnosti, in se bo delil skupaj z vsem ostalim skupnim premoženjem.

Najslabša možna varianta je, da vlagate v nepremičnino v lasti vašega partnerja. Kot prvo, ta vlaganja bodo šla v korist skupnega premoženja (torej bo štelo, da je polovico vlaganj financiral vaš partner), kot drugo lahko zahtevate samo vrednost povečanja premoženja, ne vrednost investicije, in kot tretje, povračilo lahko zahtevate samo v roku 5 let od izvedene investicije.

Samo vprašanje prodaje/izplačila solastniškega deleža ni problematično. Delitev solastnine se vedno lahko zahteva pred sodiščem.

Najboljše je, da odkupite bratov delež, potem pa naredita pogodbo o delitvi skupnega premoženja (pojdite k odvetniku - pogodba je izjemno formalna in je sami ne boste mogli pravilno oblikovati), na podlagi katere pridobite solastninski delež 1/2.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 13:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Avg 2014 13:28

in pridobiš lastništvo na celotni hiši 1/3 ?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 15:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Ne razumem vprašanja.
Nazaj na vrh
uroš3
PrispevekObjavljeno: Čet 02 Mar, 2017 21:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Avg 2014 13:28

če bosta kupila bratovo 1/2 hiše bo gospa pridobila 1/4 hiše, ker bo skupni nakup v trajanju zveze.
sem prej napisal narobe,
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu