Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Zavržena kazenska ovadba, pregon prevzel oškodovanec
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Thimblewad
PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 11:57  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2017 11:42

Pozdravljeni,

pred nekaj meseci sem bil kazensko ovaden zaradi suma odvzema motornega vozila po 210. členu KZ-1. Kazenska ovadba je bila po vseh procedurah s strani Okrožnega Sodišča v Kopru zavržena.

Sedaj me oseba, kateri naj bi bilo storjeno kaznivo dejanje, toži na okrajnem sodišču in tam hoče dokazati mojo krivdo za isto kaznivo dejanje, za katerega je bila kazenska ovadba že ovržena. Kot razumem 1. odstavek, 10. člena Ustave Republike Slovenije ((1) Nihče ne sme biti preganjan in kaznovan zaradi kaznivega dejanja, za katero je bil s pravnomočno sodno odločbo oproščen ali obsojen ali je bil kazenski postopek zoper njega pravnomočno ustavljen ali je bila obtožba zoper njega pravnomočno zavrnjena.), ga on s tem krši.

Torej, me nima za kaj tožiti?

Najlepša hvala

Nazadnje urejal/a Thimblewad Sre 05 Apr, 2017 0:00; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fan2
PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 14:11  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Je treba ločiti kazensko zadevo od civilne zadeve, razumeti, da to ni eno in isto in nato zaključiti, da ni nič kršenega.

Zakaj je ODT zavrglo obtožbo oz. k. ovadbo?

PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 17:59  Odgovori s citatom

Sepravi sem jaz lahko še vedno zaradi tega kaznovan po 210. členu KZ in obsojen do 2 let zapora? Njihov zastopnik je napisal, da kot zadnje želi, da sem kaznovan za to kaznivo dejanje. Oškodovanec pa ne želi odškodnine ali česarkoli drugega, torej hoče le to, da sem spoznan za krivega in obsojen? (to je prva kakršnakoli stvar zaradi katere sem se znašel na sodišču, nimam lastnih prihodkov itd.)

ODT mi je v pismu napisala le, da so kazensko ovadbo zoper mene zavrgli, brez kakšnih utemeljitev.

TL;DR: zanima me le, če sem lahko še vedno pravnomočno obsojen za storitev kaznivega dejanja po 210. členu KZ-1.

Najlepša hvala.
Nazaj na vrh
fan2
PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 20:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Ne, v civilnem ponavadi zahtevajo odškodnino, v kazenskem, ki ga ni več, je lahko zapor. Tako da zapor odpade. Verjetno hočejo odškodnino.

Edino v primeru, da je oškodovanec prevzel kazenski pregon, bi lahko prišlo do sodbe, vendar praviš, da bo sedaj šlo za civilno zadevo.

PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 23:54  Odgovori s citatom

Oškodovanec je prevzel kazensko zadevo, sem si narobe prebral vse skupaj, kar je napisal njegov zastopnik.

Torej v tem primeru, ker je oškodovanec prevzel pregon, me lahko doleti "ista pašta" kljub tistemu 10. členu?

EDIT (tole sem našel): Oškodovanec kot tožilec lahko prevzame kazenski pregon samo zoper tistega osumljenca in glede tistega kaznivega dejanja, za katero je državni tožilec zavrgel ovadbo oziroma odstopil od pregona, pri čemer oškodovanec ni vezan na pravno opredelitev kaznivega dejanja in pouk o tem, kaj lahko ukrene za uresničevanje svojih pravic. Oškodovanec kot tožilec lahko prevzame pregon za težje ali lažje kaznivo dejanje, kot ga je pravno opredelil državni tožilec, pod pogojem, da gre za isto dejanje (kot historični dogodek).

Torej sem v riti?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 8:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Thimblewad je napisal/a:
Oškodovanec je prevzel kazensko zadevo, sem si narobe prebral vse skupaj, kar je napisal njegov zastopnik.

Torej v tem primeru, ker je oškodovanec prevzel pregon, me lahko doleti "ista pašta" kljub tistemu 10. členu?

EDIT (tole sem našel): Oškodovanec kot tožilec lahko prevzame kazenski pregon samo zoper tistega osumljenca in glede tistega kaznivega dejanja, za katero je državni tožilec zavrgel ovadbo oziroma odstopil od pregona, pri čemer oškodovanec ni vezan na pravno opredelitev kaznivega dejanja in pouk o tem, kaj lahko ukrene za uresničevanje svojih pravic. Oškodovanec kot tožilec lahko prevzame pregon za težje ali lažje kaznivo dejanje, kot ga je pravno opredelil državni tožilec, pod pogojem, da gre za isto dejanje (kot historični dogodek).

Torej sem v riti?

Popolnoma "ista pašta". Razlika je samo v tem, da "proti" vam ne bo delal tožilec, ampak oškodovanec in njegov odvetnik.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu