Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Dedovanje in vložena sredstva v hišo
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Tt92
PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 14:11  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Apr 2017 14:01

Lp.

Po smrti matere je predmet dedovanja stanovanjska hiša. Dediči smo trije bratje. V hiši živim jaz z družino. Hišo sem temeljito obnovil, uredil okolico, zemljišče ob hiši spremenil v park. Cenitev mojega vložka v hišo in predvsem v park, Presega vrednost hiše. Brata nista vložila nič. Rad bi mnenje kaj lahko pričakujem. Kako bo razsodilo sodišče?

Hvala že v naprej
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 04 Apr, 2017 22:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Tt92 je napisal/a:
Lp.

Po smrti matere je predmet dedovanja stanovanjska hiša. Dediči smo trije bratje. V hiši živim jaz z družino. Hišo sem temeljito obnovil, uredil okolico, zemljišče ob hiši spremenil v park. Cenitev mojega vložka v hišo in predvsem v park, Presega vrednost hiše. Brata nista vložila nič. Rad bi mnenje kaj lahko pričakujem. Kako bo razsodilo sodišče?

Hvala že v naprej

Če se z brati ne dogovorite o delitvi zapuščine, lahko prijavite terjatev do zapuščine v višini povečanja vrednosti zapuščine zaradi vaših vlaganj; dokazati boste morali povečanje vrednosti, to, da ste dela izvajali s soglasjem prejšnjega lastnika, in da terjatev ni zastarala (5 let od zaključka posamezne investicije). Potem dobite pravico zahtevati od zapuščine povračilo tega povečanja vrednosti (denar, ne lastninsko pravico). Z vlaganji si niste pridobili nobene pravice do večjega deleža na nepremičnini.
Nazaj na vrh
Tt92
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 8:31  Odgovori s citatom

Kaj pa izločitveni zahtevek?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 8:45  Odgovori s citatom

Tt92 je napisal/a:
Kaj pa izločitveni zahtevek?

Če bi bili lastnik stvari, bi imeli ta zahtevek. Ker pa z vlaganjem v tujo nepremičnino niste postali lastnik te nepremičnine, izločitvenega zahtevka nimate.
Nazaj na vrh
Tt92
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 9:26  Odgovori s citatom

Zakaj pa samo zadnjih 5 let. Ste sigurni? Torej kar je bilo vlozka od prej se ne more steti?

Hvala za odgovor
Nazaj na vrh
Tt92
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 9:28  Odgovori s citatom

Sem dedič in s tem mislm da tudi lastnik
Nazaj na vrh
fan2
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 12:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Bistven je čas vlaganj, takrat praviš, da je bila lastnik mama.

5 let omenja zakon za zastaranje zahteve za povrnitev vlaganj, šteje pa se od izgube posesti. Ni tu ta primer.

PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 17:02  Odgovori s citatom

Torej pripada mi tretina, ostalo pa se lahko zahteva povrnitev vlaganj.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 20:24  Odgovori s citatom

@fan2: Vlaganje v tujo nepremičnino? Obligacijski zahtevek - petletni zastaralni rok od zaključka investicije?

@Tt92: Dedujete 1/3 zapuščine (ne nujno te nepremičnine, ki jo opisujete; gre za to, da vam pripada 1/3 vrednosti zapuščine). Če je oporoka, potem imate nujni delež 1/6, bratje enako, ostalo se deduje po oporoki. Nimate zahtevka na povračilo vrednosti, ki ste jo investirali (poenostavljeno: zneskov računov, ki ste jih plačali in dela, ki ste ga opravili), ampak samo na vrednost, za katero je nepremičnini zaradi vlaganj zrasla vrednost (če lahko dokažete dobro vero - torej dogovor z zapustnikom), sicer pa samo vrednost nujnih vložkov, da nepremičnina ni propadala.
Nazaj na vrh
fan2
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 20:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

Tole sem mislil:
Povečanje vrednosti nepremičnine
48. člen
(1) Če nekdo (graditelj) s soglasjem lastnika nepremičnine postavi, prizida ali izboljša zgradbo, na nepremičnini ne pridobi lastninske pravice, lahko pa od lastnika nepremičnine zahteva tisto, za kar je bil ta obogaten.
(2) Lastnik in graditelj se lahko dogovorita, da na nepremičnini nastane solastnina. Graditelj lahko na podlagi dogovora zahteva izstavitev listine za vpis solastnine v zemljiško knjigo.
(3) Zastaralni roki za zahtevke graditelja tečejo od dneva, ko je graditelj izgubil posest nepremičnine.

PrispevekObjavljeno: Sre 05 Apr, 2017 22:51  Odgovori s citatom

fan2 je napisal/a:
Tole sem mislil:
Povečanje vrednosti nepremičnine
48. člen
(1) Če nekdo (graditelj) s soglasjem lastnika nepremičnine postavi, prizida ali izboljša zgradbo, na nepremičnini ne pridobi lastninske pravice, lahko pa od lastnika nepremičnine zahteva tisto, za kar je bil ta obogaten.
(2) Lastnik in graditelj se lahko dogovorita, da na nepremičnini nastane solastnina. Graditelj lahko na podlagi dogovora zahteva izstavitev listine za vpis solastnine v zemljiško knjigo.
(3) Zastaralni roki za zahtevke graditelja tečejo od dneva, ko je graditelj izgubil posest nepremičnine.

Hvala, fan2. Sem čisto zablodila - imela v mislih ZTLR in obligacijske zahtevke lastnika zemljišča ko je nekdo gradil na njegovi nepremičnini.
Nazaj na vrh
Tt92
PrispevekObjavljeno: Pet 07 Apr, 2017 9:45  Odgovori s citatom

Hvala za odgovore.

Se nekaj me zanima. Kako se šteje, če pokojnemu plačuješ vse stroške bivanja do smrti, v dediščino?
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 07 Apr, 2017 9:56  Odgovori s citatom

Odvisno od tega, kakšno pogodbo ste imeli sklenjeno z njim, oziroma ali je šlo za zakonito dolžnost preživljanja.

Če drugi dediči priznajo to terjatev načeloma ni problema - se lahko uveljavi kot dolg zapuščine.

Če drugi dediči ne priznajo, je treba dokazati, da je ali bila sklenjena neka pogodba o tem, ali da so bili izpolnjeni pogoji za zakonito preživljanje (zapustnik ni imel sredstev za lastno preživljanje - kar pa bo težka, ker je imel v lasti nepremičnine, ki bi jih lahko prodal in se z izkupičkom preživljal), pa zavezanci tega preživljanja niso izpolnjevali svoje dolžnosti in ste jo namesto njih vi. Samo financiranje zapustnika (brez ustreznega temelja) v osnovi ne prinese pravice do višjega dednega deleža; je pač podobno darilu zapustniku.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu