Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  Dolžnost preživljanja svojih staršev
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Vskrbeh
PrispevekObjavljeno: Sob 29 Apr, 2017 14:26  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Apr 2017 14:24

Pozdravljeni,
moje vprašanje oz. problem je sledeč:
imam ostarela starša, ki sta vedno bolj bolna in me skrbi, kako bo v prihodnje. Oče je lastnik manjše kmetije, ima nekaj prihrankov na banki (od prodane kmetijke zemlje) in zelo majhno pokojnino (kombiacija invalidske in zelo nizke kmečke). Mati ni lastnica ničesar, v mladih letih je bila zaposlena približno 3 leta, od poroke z očetom je gospodinja in nikoli ni plačevala prispevkov, tako da pokojnine nima, prav tako ne drugih dohodkov.
Jaz imam družino, moža in majhnega otroka, oba imava službi. Moj brat ima prav tako družino, je samozaposlen, njegova žena ima službo.

Zanima me, kako je z dolžnostjo preživljanja staršev, ko ne morejo sami več skrbeti zase: ali s plačevanjem pomoči na domu ali pa za dom za ostarele. Glede na to, da so to danes zelo visoki stroški in še tisti, ki imajo dobre pokojnine, jim otroci doplačujejo dom.
Ali je v primeru, da bi prva pomoč potrebovala mama, oče dolžan plačevati zanjo s svojimi prihranki? In kaj, če tega noče?
Kako v primeru, če prvi potrebuje pomoč oče in noče dati svojih prihrankov, prodati zemlje za namen svoje oskrbe?
Brala sem o možnosti, da oskrbo lahko plačuje občina in se morajo pri tem otroci odpovedati dedovanju. Kako je s tem? Kaj, če dediščine ni dovolj za pokritje stroškov, ki so nastali, ali morajo potem vseeno otroci kriti razliko?
Ali se pri zmožnosti plačevanja s strani otrok upošteva dohodek cele družine ali le mene in brata, ki sva njuna potomca?

Z veseljem bi pomagala staršem, ko bo treba, do dediščine mi ni. Sedaj jma prinesem kaj od hrane, oblačil, zdravil. A plačevanja oskrbe na domu ali v domu za starostnike ne bi zmogla. Tudi brat minimalno zasluži. Tudi fizično sem sama v slabem stanju, sem veliko bolna, prav tako otrok in na ta način ne morem veliko pomagati.
Z možem imava skupaj dober dohodek, on bolje zasluži kot jaz, a imava z otrokom veliko dodatnih stroškov. Otrok nima statusa otroka s posebnimi potrebami, a ima blago cerebralno paralizo in številne alergije na hrano, kar pomeni, da veliko denarja vloživa v kakovostno prehrano ter dodatne terapije, tudi v drugo pomoč pri razvoju, doplačevala bova tudi, ko bo v šoli. Tako z možem ne prihraniva veliko oz. nama denarja od plač ne ostaja.
Posledično me seveda skrbi, ko bodo starši potrebovali pomoč in me zanima, kakšne so možnosti pomoči s strani države v opisanem primeru.

Najlepša hvala za nasvete in lep pozdrav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 30 Apr, 2017 14:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Vskrbeh je napisal/a:
Pozdravljeni,
moje vprašanje oz. problem je sledeč:
imam ostarela starša, ki sta vedno bolj bolna in me skrbi, kako bo v prihodnje. Oče je lastnik manjše kmetije, ima nekaj prihrankov na banki (od prodane kmetijke zemlje) in zelo majhno pokojnino (kombiacija invalidske in zelo nizke kmečke). Mati ni lastnica ničesar, v mladih letih je bila zaposlena približno 3 leta, od poroke z očetom je gospodinja in nikoli ni plačevala prispevkov, tako da pokojnine nima, prav tako ne drugih dohodkov.
Jaz imam družino, moža in majhnega otroka, oba imava službi. Moj brat ima prav tako družino, je samozaposlen, njegova žena ima službo.

Zanima me, kako je z dolžnostjo preživljanja staršev, ko ne morejo sami več skrbeti zase: ali s plačevanjem pomoči na domu ali pa za dom za ostarele. Glede na to, da so to danes zelo visoki stroški in še tisti, ki imajo dobre pokojnine, jim otroci doplačujejo dom.
Ali je v primeru, da bi prva pomoč potrebovala mama, oče dolžan plačevati zanjo s svojimi prihranki?

Da, dokler ni zaradi tega ogroženo njegovo lastno preživljanje. Kdaj je njegovo preživljanje ogroženo, je odvisno od konkretnih okoliščin v vsakem posameznem primeru. Preživnina se vedno določa glede na sredstva in pridobitne sposobnosti preživljalca in glede na potrebe preživljanca.

Vskrbeh je napisal/a:
In kaj, če tega noče?

Ga mama lahko toži.

Vskrbeh je napisal/a:
Kako v primeru, če prvi potrebuje pomoč oče in noče dati svojih prihrankov, prodati zemlje za namen svoje oskrbe?

Preživljalska obveznost otrok nastopi takrat, ko starši nimajo sredstev za lastno preživljanje. Dokler ima prihranke in zemljo, ima tudi sredstva za preživljanje, zato preživljalska obveznost ne nastopi.

Vskrbeh je napisal/a:

Brala sem o možnosti, da oskrbo lahko plačuje občina in se morajo pri tem otroci odpovedati dedovanju. Kako je s tem?

Ne vem, ker ni moje področje dela. Vprašajte nekoga, ki se spozna na pravo socialne varnosti. Do nedavnega sta občina ali država, če sta doplačevali domsko oskrbo, pridobili hipoteko na nepremičninah oskrbovanca; dediči so se nato lahko odločili, ali odplačajo hipoteko ali pa nepremičnina pripade državi. Mislim, da so bile te določbe razveljavljene, ne vem pa, kaj jih je nadomestilo.

Vskrbeh je napisal/a:
Kaj, če dediščine ni dovolj za pokritje stroškov, ki so nastali, ali morajo potem vseeno otroci kriti razliko?

Dedič lahko (1)sprejme zapuščino in dolgove do vrednosti zapuščine (mora pa to izrecno izjaviti, najkasneje na zapuščinski obravnavi); (2) se odpove zapuščini in v tem primeru ne odgovarja za dolgove.

Vskrbeh je napisal/a:
Ali se pri zmožnosti plačevanja s strani otrok upošteva dohodek cele družine ali le mene in brata, ki sva njuna potomca?

Posebej se upošteva vaša in posebej bratova preživljalska sposobnost (ne dohodek). Preživljanje otrok ima prednost preživljanja staršev; tako da se najprej za vsakega od vaju pogleda, kakšna je vaša preživljalska obveznost do otrok (oceni se kakšen je primeren strošek za preživljanje; ne pomeni nujno, da otroku date prav res vse, kar menite, da potrebuje; potem se oceni, koliko lahko vaš zakonec prispeva za preživljanje otrok, tako da se lahko oceni koliko potreb otroka morate kriti vi; potem se oceni še, koliko sredstev potrebujete za lastno preživetje in na koncu se oceni, koliko lahko brez škode za preživljanje sebe in otrok prispevate za preživljanje staršev; enako oceno se naredi za brata in potem se breme preživljanja porazdeli med oba). Gre torej za tehtanje velikega števila različnih faktorjev.

Vskrbeh je napisal/a:
Z veseljem bi pomagala staršem, ko bo treba, do dediščine mi ni. Sedaj jma prinesem kaj od hrane, oblačil, zdravil. A plačevanja oskrbe na domu ali v domu za starostnike ne bi zmogla. Tudi brat minimalno zasluži. Tudi fizično sem sama v slabem stanju, sem veliko bolna, prav tako otrok in na ta način ne morem veliko pomagati.
Z možem imava skupaj dober dohodek, on bolje zasluži kot jaz, a imava z otrokom veliko dodatnih stroškov. Otrok nima statusa otroka s posebnimi potrebami, a ima blago cerebralno paralizo in številne alergije na hrano, kar pomeni, da veliko denarja vloživa v kakovostno prehrano ter dodatne terapije, tudi v drugo pomoč pri razvoju, doplačevala bova tudi, ko bo v šoli. Tako z možem ne prihraniva veliko oz. nama denarja od plač ne ostaja.
Posledično me seveda skrbi, ko bodo starši potrebovali pomoč in me zanima, kakšne so možnosti pomoči s strani države v opisanem primeru.

Ne znam vam odgovoriti. Vprašajte nekoga, ki se spozna na pravo socialne varnosti.

Vskrbeh je napisal/a:
Najlepša hvala za nasvete in lep pozdrav.

To kar sem napisala, velja po trenutni zakonodaji. Čez dve leti začne veljati nov Družinski zakonik. Ta določa, da so otroci dolžni starše preživljati najdlje toliko časa, kot so starši dejansko preživljali njih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu