Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Dediščina ni fizično deljiva
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
keep_calm
PrispevekObjavljeno: Pon 15 Maj, 2017 10:29  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Maj 2017 19:11

Umrl mi je oče. V dedno maso spada stanovanje. Oče drugega premoženja ni imel. Dediča sva jaz in moja mačeha, s katero se ne razumeva. Predmet spora bo stanovanje, ki ni fizično deljivo. Na naslovu smo prijavljeni ona s svojim sinom (on je zaposlen) in jaz s svojo družino (partner in dva šoloobvezna fantka).

Zanima me, ker ne moremo živeti skupaj saj so med nami sedaj, ko ni očeta, prevelika trenja, ali se lahko kako določi, kdo ima več pravic obdržati stanovanje. In če se da, kako se naj to stori. Če bi živeli skromneje kot sedaj, bi si z partnerjem lahko privoščila najem. Ampak tega nočem. Cilj je nekako obdržati stanovanje, saj je bilo stanovanje pred tem last moje babice, ki pa ga je podarila mojemu očetu v prepričanju, da bo nekoč moje.

Do zapuščinske je še cel mesec jaz sem pa že na koncu z živci, kako rešiti nastalo situacijo... Vsak predlog, še bolj pa izkušnja, bo dobrodošel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 15 Maj, 2017 19:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

keep_calm je napisal/a:
Umrl mi je oče. V dedno maso spada stanovanje. Oče drugega premoženja ni imel. Dediča sva jaz in moja mačeha, s katero se ne razumeva. Predmet spora bo stanovanje, ki ni fizično deljivo. Na naslovu smo prijavljeni ona s svojim sinom (on je zaposlen) in jaz s svojo družino (partner in dva šoloobvezna fantka).

Zanima me, ker ne moremo živeti skupaj saj so med nami sedaj, ko ni očeta, prevelika trenja, ali se lahko kako določi, kdo ima več pravic obdržati stanovanje. In če se da, kako se naj to stori. Če bi živeli skromneje kot sedaj, bi si z partnerjem lahko privoščila najem. Ampak tega nočem. Cilj je nekako obdržati stanovanje, saj je bilo stanovanje pred tem last moje babice, ki pa ga je podarila mojemu očetu v prepričanju, da bo nekoč moje.

Do zapuščinske je še cel mesec jaz sem pa že na koncu z živci, kako rešiti nastalo situacijo... Vsak predlog, še bolj pa izkušnja, bo dobrodošel.

Eno je dedovanje, drugo je delitev solastnega premoženja. V zapuščini bosta dobila vsak delež 1/2 na zapuščini. Iz zapuščine se predhodno izloči delež, ki pripada mačehi na podlagi skupnega premoženja, kolikor je tako skupno premoženje obstajalo.

Lahko se dogovorita, da eden izplača drugega, vendar mačehe v to ne morete prisiliti. Kot solastnik lahko potem vložite predlog za delitev solastnih nepremičnin. Ker stanovanje ni deljivo, bo sodišče razdelilo nepremičnino tako, da bo ali eden solastnik izplačal drugega po vrednosti, ki jo določi cenilec (praviloma višja od tržne) ali da se stanovanje proda na dražbi in kupnina razdeli (praviloma se doseže nižji znesek od tržne). Prednost pri odkupu deleža od solastnika ima tista oseba, ki izkaže večji pravni interes. To pa je dejansko vprašanje. "Recepta", kako vreči mačeho ven, ni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu