Pozdravljeni!
Po pokojnem očetu sem dedoval zemljišče in gozd. Oče si je izposodil denar od moškega, ki je isto kot moj oče zdaj pokojni.
Njegova starša me zdaj nadlegujeta s klici, naj jima vrnem denar, ki si ga je moj oče izposodil od njunega sina. Naj bi bile prisotne priče.
Še enkrat izpostavljam-oba sta pokojna.
Na zapuščinski obravnavi se nista priglasila, niti niso ničesar zapisali.
Je kakšna pravna podlaga, da se ta denar zdaj zahteva od mene?
Hvala za vsak odgovor
Kolikor dokažeta obstoj terjatve in kolikor ta še ni zastarala, lahko od vas zahtevajo poplačilo te terjatve do višine vrednosti premoženja, ki ste ga podedovali.
Torej-če ima mama pokojnega sina priče, ki so bile prisotne ko je le-ta posodil (brez zapisanega zneska itd) denar pokojnemu očetu me lahko gre tožit?
Torej me lahko toži mama pokojnega zaradi izposoje denarja pokojnemu očetu?
Za to, da vas nekdo toži ne potrebuje dokazov. Dokazi so potrebni, da s tožbo uspe. Če ne uspe ga doleti sankcija - kriti mora vaše stroške v višini, ki jo odmeri sodišče.
Vi dolgujete enako, kot je dolgoval vaš pravni prednik - oče (ste v istem položaju, kot če bi si denar sposodili vi), s to olajšavo, da dolgujete največ do vrednosti podedovanega premoženja. Če bi dolgoval vaš oče (če bi bil še živ), dolgujete vi.
Tožnik bo moral dokazati obstoj terjatve ter kolikor bodo ugovori v tej smeri, da ni zastarala. Dokazi morajo biti take vrste, da prepričajo sodišče; kateri dokazi so to, je stvar vsakokratne presoje. Obstoj posojila je mogoče dokazati tudi samo s pričami, saj ne obstajajo nobene zakonske omejitve, da bi to bilo mogoče dokazati samo z listinami.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu