Če otroku ničesar ne namenim v oporoki ima pravico zahtevati nujni delež, je tako?
Če otroka razdedinim, moram to utemeljiti, ostali upravičenci pa trditve eventuelno dokazati, je tako?
(zakonske člene sem prebral)
Našel sem naslednje: "Če hčere ne razdedinite in ji v oproki tudi ničesar ne naklonite ima pravico zahtevati nujni delež, ki bi šel posameznemu dediču na podlagi zakonitega dedovanja."
Če prav razumem je lažje otroku zapustiti malenkost, ostalim upravičencem večje vrednosti in tako otrok nima pravice zahtevati nujnega deleža, ki bi bil bistveno večje vrednosti?
Kakorkoli obračate, vašemu otroku gre nujni delež, ki znaša polovico zakonitega deleža.
Npr, če imate ob smrti zakonca in dva otroka, potem vsakemu od njih pripada 1/3 zakonski delež; če naredite oporoko, potem pripada vsakemu od njih 1/6 zapuščine (s temi deleži z oporoko ne morete razpolagati), s preostalo zapuščino lahko naredite kar želite.
Z oporoko lahko določite, kaj otrokov delež dejansko predstavlja (npr. v gornjem primeru, pa recimo, da je v zapuščini samo 6 njiv, vsaka vredna 1000 EUR, potem lahko določite, komu bo šla katera od njiv (vsak mora nujno dobiti najmanj 1), za ostale tri pa prosto določite komu gredo). Otrok mora dobiti vrednost iz zapuščine, ki ustreza nujnemu deležu; vi lahko določite, kje v naravi je ta delež - če določite premajhno vrednost, lahko razliko zahteva iz drugih delov zapuščine.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu