Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Prepoved odtujitve in obremenitve, kredit
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Medvedova
PrispevekObjavljeno: Pon 25 Dec, 2017 13:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Dec 2016 19:41

Pozdravljeni.

Pred leti sem polovico stanovanja, katerega sta bila lastnika mati in oče, dobila v dar od očeta. Lastnica druge polovice je ostala mati. V ZK imava vpisano prepoved odtujitve in obremenitve, stanovanje je pod hipoteko (mati dolžnik in jaz solidarni porok).

Materin del stanovanja bo po njeni smrti dobil brat (sva edina dediča). Tako smo ustno dogovorjeni (bodisi bo mati tako napisala v oporoki bodisi bova z bratom sklenila tak dedni dogovor).

Zanima me:
- obveznost iz naslova kredita dedujeva vsak pol, moje poroštvo ostane? Če bi bila primorana plačati bratov del obveznosti, lahko to terjam od njega na podlagi sklepa o dedovanju/dednega dogovora?
- ali se v sklep o dedovanju/v dedni dogovor lahko zapiše, da naj se v ZK vpiše prepoved odtujitve in obremenitve? S smrtjo matere se bo dotedanja prepoved o&o izbrisala, naša želja pa je, da imava to prepoved vpisano tudi na najinih lastniških deležih z bratom (na njegovem deležu bi bila prepoved vpisana na podlagi sklepa o dedov./ded. dogovora, kaj pa na mojem deležu?).

Hvala in lp, M
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 25 Dec, 2017 17:21  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Medvedova je napisal/a:
Pozdravljeni.

Pred leti sem polovico stanovanja, katerega sta bila lastnika mati in oče, dobila v dar od očeta. Lastnica druge polovice je ostala mati. V ZK imava vpisano prepoved odtujitve in obremenitve, stanovanje je pod hipoteko (mati dolžnik in jaz solidarni porok).

Materin del stanovanja bo po njeni smrti dobil brat (sva edina dediča). Tako smo ustno dogovorjeni (bodisi bo mati tako napisala v oporoki bodisi bova z bratom sklenila tak dedni dogovor).

O tem ne morete biti prepričani. Da bi po materi lahko dedovali, mora biti njen delež v njeni lasti v trenutku njene smrti. Prepoved odtujitve in obremenitve ne preprečuje, da ne bi tega lastništva izgubila (taka prepoved ne onemogoča, da bi njeni upniki rubili njen delež za poplačilo njenih dolgov).

Ustni dogovori glede delitve zapuščine med dediči so brez učinka, tudi če bi bili dokazljivi.

Medvedova je napisal/a:

Zanima me:
- obveznost iz naslova kredita dedujeva vsak pol, moje poroštvo ostane? Če bi bila primorana plačati bratov del obveznosti, lahko to terjam od njega na podlagi sklepa o dedovanju/dednega dogovora?

Ne veste, po kakšnih deležih boste dedovali kredit. Vaše poroštvo ostane do polne višine, ne glede na to, kakšen delež kredita "podedujete". Če ga odplačate, lahko od brata zahtevate samo delež dolga, ki ga je on podedoval. Kolikor dolg presega vrednost njegovega deleža v zapuščini, od njega lahko izterjate samo znesek do višine vrednosti njegovega deleža.

Npr. če ob mamini smrti ta ni lastnica deleža na stanovanju in nima drugega premoženja, potem brat ne podeduje ničesar, vi pa ste kot porok (ne kot dedič) dolžna odplačati celoten kredit.

Medvedova je napisal/a:

- ali se v sklep o dedovanju/v dedni dogovor lahko zapiše, da naj se v ZK vpiše prepoved odtujitve in obremenitve? S smrtjo matere se bo dotedanja prepoved o&o izbrisala, naša želja pa je, da imava to prepoved vpisano tudi na najinih lastniških deležih z bratom (na njegovem deležu bi bila prepoved vpisana na podlagi sklepa o dedov./ded. dogovora, kaj pa na mojem deležu?).

Hvala in lp, M

Prepoved odtujitve in obremenitve ni mogoča med brati in sestrami. In tudi sicer je tako omejitev mogoče zelo preprosto obiti: tisti, ki hoče prodati, najame nek fiktiven kredit pri kupcu, ta ga nato toži za vračilo, uspe, na podlagi sodbe zahteva izvršbo, v izvršbi se delež zarubi in proda, kupi ga prvotno dogovorjeni "kupec", nato pa v "zaodrju" kupec prodajalcu plača kupnino. Tako da kaj dosti s takimi prepovedmi ne morete doseči.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu