Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  delitev premoženja
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
azy
PrispevekObjavljeno: Čet 22 Feb, 2018 12:41  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Feb 2018 12:37

Pozdravljeni,

z partnerjem sva skupaj 8let. Imava 2 otroka (6 in 2). leta 2016 sva kupila stanovaje, za katerega je on dal 106.000€ jaz sem dala kupnino 16.000€. Kredit sem dvignila 25.ooo€. 5000€ je šlo da se je stari kredi pokril, 16000 za kupnino, ostalih 4000€ je šlo v stanovnje. zdaj razmišljava o ločitvi. Kaj mi dejansko pripada v takem primeru? Oz na kaj se lahko sklicujem. Pretežno sem vse račune plačevala jaz. Imava še avto na lizig katerega odplačujem jaz.

hvala in lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 22 Feb, 2018 19:20  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Otroci ne vplivajo na delitev skupnega premoženja.

Na deleže ne vpliva, kdo je kaj plačal, kdo je najel kredit, kdo je napisan v računih.

Skupno premoženje je treba obravnavati kot celoto. Ni mogoče ugotoviti npr. kakšen delež nekomu pripada na stanovanju, če se ne ve, kaj vse še spada v skupno premoženje.

Pri delitvi je treba ugotoviti najprej kaj spada v skupno premoženje. To je vse, kar je bilo pridobljeno v času trajanja zakonske zveze s prihodki od dela zakoncev; spada tudi vse, kaj je bilo s takimi sredstvi kupljeno (npr. zakonca iz svoje plače plačata stanovanje, nato ga prodata in kupita drugo - tudi drugo spada v skupno premoženje). V skupno premoženje ne spadao darila dana izrecno posameznemu zakoncu, premoženje, ki sta ga imela zakonca pred sklenitvijo zakonske zveze, premoženje, ki ga je posamezen zakonec podedoval, prihodki iz takega premoženja ter prihodki iz kapitala, ki izvira iz takega premoženja.

Ko je jasno, kaj spada v premoženje, se ugotavlja deleže. Domneva se, da je vsak zakonec prispeval 1/2. Koliko eden trdi, da je prispeval več, mora to dokazat. Takrat se primerja kakšni so bili prihodki zakoncev in kakšen je bil njun dejanski vložek v skupno premoženje (npr. fizična gradnja hiše, skrb za gospodinjstvo itd.)

Po enakem ključu kot se deli skupno premoženje, se delijo tudi dolgovi skupnega premoženja. To so dolgovi, ki so nastali zato da se je tako premoženje kupilo (npr. stanovanjski kredit, kolikor še ni odplačan), ali dolgovi, ki ga premoženje povzroča (npr. zapadlo nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča).

Pa še to, avto na lizing ne spada v skupno premoženje, dokler ni odplačan; do takrat obstaja samo pogojna terjatev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu