Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Priposestvovana služnost - dolžnosti
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
hiska123
PrispevekObjavljeno: Čet 22 Feb, 2018 12:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Feb 2018 12:22

Pozdravljeni,

naša situacija je sledeča. Imam parcelo, na kateri želim bodisi graditi ali pa jo prodati v ta namen. Na parceli pa že več kot 50 let stoji na meji s sosednjo parcelo električni drog (20kv, srednja jakost), ki je del glavnega voda elektrike skozi kraj. Ker za ta vod velja varovalni pas 10 m, posledično ni na parceli kje graditi, čeprav je vsa zazidljiva. Sam drog ne bi bil ovira, a kabel poteka zračno diagonalno nad samo parcelo in s tem ustvarja obsežen varovalni pas. Obrnila sem se že na elektro, kjer pa bi pokablili zahtevano področje, a izključno na moje stroške, kar pa znaša nekaj čez 20 tisoč EUR. Elektro služnosti vpisal ni nikoli, vedo, da se naselje širi in bi bilo treba vso traso pokabliti, a tega ne bodo naredili na lastne stroške. Jaz parcele prodati ne morem ali na lastne stroške financirati prestavitev kot tudi ne graditi v lasten namen.

Elektro je priposestvoval služnost, a služnost ni bila nikoli vpisana. Kable so vlekli v času, ko je bila elektrika velik luksuz in je bilo naselje redko poseljeno, zato so bili prebivalci veseli že, da so imeli dostop do elektrike, nihče pa ni pomišljal, da bo zaradi tega v prihodnosti otežena raba zemljišča.

Ker nisem iz pravne stroke, me zanima, če se lahko pokablitve lotim po pravni poti in se sklicujem na 222. člen (1) pravnostvarnega zakonika, ki ureja služnost. Meni dejansko postavitev tega droga v preteklosti onemogoča uporabo parcele v namen gradnje, čeprav je s strani občine potrjeno zazidalno območje stanovanjsko-poslovne gradnje.

Prosim za mnenje.

Lp!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 22 Feb, 2018 19:46  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Služnost se lahko priposestvuje ne glede na to, ali je vpisana, to je pravzaprav razlog, da je priposestvovanje mogoče.

Služnost je vedno močnejša od lastninske pravice. To da vam onemogoča gradnjo, morate pač rešiti z vašim pravnim prednikom, ki je dopustil, da se tam postavi drog (ga pač tožite za odškodnino - ne morete od njega iztožiti odstranitve droga).

222. člen bi prišel v poštev samo, če se ne bi iz tega voda nihče več napajal.

Tako da če hočete prosto nepremičnino, se dogovorite z elektro.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu