Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  laje telesne poškodbe - kako poteka postopek
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
miha24
PrispevekObjavljeno: Sre 03 Jan, 2018 18:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Okt 2011 8:53

Zdravo

najprej opis dogodka: na "poslovnem" sestanku sem bil fizično napaden s strani x osebe, blage bolečine sem zaradi narave sestanka ignorilral in sem šele doma opazil da krvavim, naslednji dan sem podal predlog za kazenski pregon, posledice so: nekaj odrgnin, zdravnik mi je odsvetoval kopanje v bazenu (kamor sem hotel za praznike), nenormalna nervoza med prazniki in kar me še največ "žre" je to da se je dogodek zgodil pred ljudmji s katerimi sem imel namen v prihodnosti sodelovati.

ker nikoli v življenju še nisem imel opravka s sodiščem me zanima kako poteka postopek, kdo bo vse v sodni dvorani? ali rabim odvetnika? bo povzročitelj imel odvetnika? kdo me bo spraševal?...

kako je pa z odškodnino? moram tožiti podebej? v kolikor vložim odškodninsko tožbo, kaj se tam sploh ugotavlja, moje lajično razmišljanje je tako, da v kolikor je povzročitelju bila dokazana krivda v postopku "kazenski pregon" potem takemse v odškodninski tožbi določa le višina odškodnine, ali se motim?

hvala
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Pet 05 Jan, 2018 16:05  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Hej.

Malo prehitro greš pomojem. Najprej: kako je bila poškodba klasificirana? Po tvojem opisu sicer lahko gre za ltp, ampak možno je tudi, da je zdravnik stvar klasificiral kot sled poškodbe. Za eventualni pregon ima to pomembne implikacije.

Od tu dalje, če dejansko gre za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, pošlje policija poročilo tožilcu. Tožilec se odloči kako in kaj, zadevo lahko odstopi v poravnavanje (tvoje soglasje potrebno), predlaga izdajo sodbe na podlagi kaznovalnega naloga (pogosto) ali pa še kar nekaj drugih opcij, pri katerih noben od vaju sodišča niti ne vidi. Jaz bi z opisovanjem poteka sodnega postopka zaenkrat počakal, ker ni nujno, da do njega sploh pride.

Za odškodnino moraš tožiti posebej. Sicer jo lahko priglasiš v kazenskem postopku, ampak ker gre za nepremoženjsko škodo, kazensko sodišče o tem ne bo odločalo, temveč te bo napotilo na pravdo.

Pravdo lahko sprožiš istočasno s kazenskim postopkom ali pa po zaključku le tega. Ker vseeno tečejo roki za zastaranje, pojdi do odvetnika, da ti stvar razloži na podlagi tvojih okoliščin. Drugače pa imaš prav, kazenska sodba pomeni, da je temelj podan in se ugotavlja samo še višina. Toliko nižji so potem tudi stroški samega pravdanja.
Nazaj na vrh
miha24
PrispevekObjavljeno: Pet 02 Mar, 2018 19:40  Odgovori s citatom

najprej naj se opravičim, že pred časom sem pod odgovor forumuser28 napisal zahvalo za odgovor, pa sem šele zdaj videl da zaradi ne znanega razloga ni bilo objavljeno. hvala za pojasnilo.

zadeva je šla naprej in z "napadalcem" sva bila klicana pred tožilko, kjer sem se strinjal da naj opravi družbeno koristno delo. on pa nikakor ni zastopil da je gospa v dvorani tožilka in ne sodnica, po vsej sili ji je hotel razložiti dogodek, vmes lagal je opravil že več tisoč ur humanitarnega dela... tožilka je zaključila da naj gre zadeva na sodišče.

vsi vdeleženi smo dobili vabila, ravno na dan ko je najvaznejša priča v tujini, zanima me ali lahko prestavim obravnavo? ker ta "najvažnejša" priča lahko razjasni največ.

prosim za čimprejšni odgovor, hvala
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Pon 05 Mar, 2018 15:17  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

Hej.

Udeležbo na naroku lahko iz upravičenega razloga "prestaviš". Ampak to samo zase. V primeru npr. da imaš zdravniški pregled, potem ne prideš, predhodno pa sodišče obvestiš, da te ne bo, ker imaš zdravnika in zdravnik ti da opravičilo, da si res bil pri njem.

Ne moreš pa "prestavit obravnave", ker tisti dan nekdo drug ne pride. Na njem je, da se opraviči, če se ne je možna denarna kazen in/ali prisilna privedba. Stvar je podobna odsotnosti od pouka: vedno se lahko ti zase opravičiš in če imaš utemeljeno opravičilo, si opravičen. Za sošolca pa ne moreš ti njega opravičiti.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 05 Mar, 2018 15:26  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Pozor na pravilne obrazce zdravniškega opravičila.
Nazaj na vrh
miha24
PrispevekObjavljeno: Tor 06 Mar, 2018 18:53  Odgovori s citatom

hvala za pojasnilo,
bo ta oseba ki ne more takrat pričati, zaslišana kasneje?
nepoznam postopka niti kako poteka sojenje, zato imama mnogo vprašanj.

pa še nekaj, javila se mi je neka meni neznana oseba,ki je od znanca slišala za ta primer, in mi dejala da je doživela pred kakšnim letom popolnoma enak napad s strani iste osebe, dogodga ta neznana oseba ni prijavila, ima pa veliko željo to povedati na sodišču, ker ni vabljena na sodišče, ali je kakšna možnost da se udeleži sojenja in to kar je doživela pove sodnici/sodniku?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu