Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Razdedinjenje
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
sasavod
PrispevekObjavljeno: Čet 29 Mar, 2018 7:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2018 19:01

Spoštovani!
Situacija je sledeča; mati je podedovala nepremičnino po pokojnem očetu.
Imam še enega brata.
Še mesec dni ni bilo od uradnega prepisa nepremičnine na njo, že je mati prišla k meni z idejo, da bi meni dali en drobiž in da podpišem, da se odrekam nujnemu deležu. Brat pa bi tako dobil nepremičnino brez omejitev.
Seveda se nisem strinjal.
Z bratom nimava nobenih stikov, saj že od nekdaj cilja, da bo vse dobil po materini ter očetovi strani, onadva pa mu slepo sledita…
Potem so mi rekli, da bodo pa drugače naredili.
Naj povem, da nameravajo nepremičnino urediti, da bo imela maksimalno tržno vrednost.
Potem jo bo mati prodala in dala ves denar bratu.
Razdedinila me je za vsak slučaj, če bi v tem času umrla in s tem zagotovila, da 100 % nič ne dobim.
Ker nima nobenega razloga, da bi me lahko razdedinila, me zanima, kako je to mogoče(vem, v katerih primerih se lahko razdedini)?
V bistvu so potem morali navesti lažne vzroke, res mi ni jasno.
Sem zaposlen, živim pošteno, imam družino…še nedavno je bila mati resno bolna-stal sem ji ob strani, ji pomagal…medtem, ko brata ni bilo blizu…
Njega imajo že od vedno za »svetnika«, ne glede na vse…
Kakorkoli že, je kaj, kar lahko naredim?
Lahko kakorkoli izvem, kakšne lažne vzroke so navedli in kaj storim glede tega?
Rad bi samo nujni delež, ki mi zakonsko pripada po materini smrti. Konec koncev imam tudi jaz otroke in bi jim seveda vse prišlo nekoč prav.
Prosim za nasvet.
Najlepša hvala !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 29 Mar, 2018 10:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Glede na to, da je zapuščina po pokojnem očetu končana, vi po očetu ne morete več dedovati ničesar, česar še niste dobili. Napačna je torej logika, da vam mati mora dati tisto, kar bi vam "pripadalo" po očetu.

Dedovali boste premoženje, ki ga bo imela vaša mati v času svoje smrti. Če torej proda svoje nepremičnine in kupnino "zafrčka", ne dobite nič. Nihče ni dolžan ohranjati vrednosti svojega premoženja za svoje potomce, s svojo lastnino lahko razpolaga kot hoče.

Pripada vam nujni delež 1/4 njenega premoženja ob smrti (če je oporoka), sicer pa delež 1/2.

Razdedinjenje je v praksi težko izvedljivo, saj ga mora dokazati dedič, ki se nanj sklicuje. Razlogi za razdedinjenje so npr. kaznivo dejanje proti pokojnemu, grobo ravnanje s pokojinm, opustitev dolžnosti preživljanja pokojnega in podobno. "Pošteno življenje" ni samoumevna varovalka proti razdedinjenju, niti vam zaradi tega ne pripada noben večji delež zapuščine.

Če je pokojni podaril kakšno premoženje posameznemu dediču, se šteje, da je tako premoženje bilo dano z oporoko (torej da je tako premoženje imel zapustnik ob smrti) in vam pripada nujni delež na njem (kolikor dokažete to darilo in drugi dedič ne uspe s tožbo na razdedinjenje).

Oporoka nima pravnega učinka do smrti oporočitelja; ta jo lahko kadarkoli spremeni ali uniči. Oporoka je tajna in do nje nima nihče dostopa, če mu tega ne dovoli oporočitelj (ta pa ni dolžan o svoji oporoki povedati nikomur).

Problem med vami očitno ni pravni, ampak emocionalni. Lahko sicer greste k odvetniku, vendar prav dosti "preventivnih" ukrepov ni mogoče izvesti. Veliko koristneje bi bilo, da se posvetujete s psihologom in raziščete možnosti, kako popraviti odnose z materjo in bratom, saj je to dolgoročno veliko boljša investicija kot nekaj opek in cementa.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu