Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  Ara ali avans za traktor in poznejša dobava le tega
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
slavko1978
PrispevekObjavljeno: Pet 13 Apr, 2018 15:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Apr 2018 15:35

meseca avgust a sem plačal po predračunu 10k are, kar je iz predračuna tudi razvidno.. Specifikacija je namreč 10k are in 30k po dobavi traktorja oz. ob prevzemu le tega. Ko sem aro plačal sem odbil pošto kjer pa piše Račun za predplačilo in znesek le tega. Traktor bi moral biti dobavljen v mesecu marcu 2018 najpozneje. Trenutno pa prodajalec še ne ve kdaj točno bom traktor dobil.
Sem upravičen do odškodnine ker z traktorjem ne morem delati, najemati moram usluge pri drugih ali pa si izposoditi traktor in delati dalj časa.
V tem tednu sem jih pismeno pozval da naj mi sporočijo nov rok dobave. Ker po telefonu sem izvedel že 3 roke, in usak je dalši.
Če are ne bi plačal podjetje traktorja ne bi naročilo.
Na vseh predračunih, ki jih je cca. 8 piše ara in plačilo. Ne pa avans. Nisme podpisoval nobenega drugega dokumenta ali pa pogodbe kjer bi definirali kaj se zgodi ob poznejši dobavi traktorja. Vsekozi je bilo rečeno, da bi Marca 2018 traktor bil v Sloveniji.

Naj grem k odvetniku in jih tožim ali pač naj požrem vse skupaj in jim raje vsakodnevno težim po telefonu kje je moj traktor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 13 Apr, 2018 16:20  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Mešate tri različne stvari:
1) aro
2) avans (predplačilo)
3) odškodnino zaradi zamude pri dobavi

Ara je način utrditve obveznosti. Če je sklenjena prodajna pogodba, a do dobave blaga ne pride iz razlogov na strani prodajalca, je ta dolžan kupcu plačati dvojno aro. Če je blago dobavljeno, a ga kupec ne prevzame, potem lahko prodajalec zadrži aro IN traktor.

Avans ni nič drugega kot kupnina, ki je plačana preden, je druga stranka dolžna izpolniti pogodbo (dobaviti blago).

Odškodnina zaradi zamude je povračilo nastale škode v primeru, da je bilo med prodajalcem in kupcem ob skenitvi pogodbe izrecno dogovorjeno, da bo blago dobavljeno na določen dan ali do določenega dne. Če je bil rok dogovorjen "ko bo pač bo", potem odškodnina ne pripada, dokler kupec ne doseže zavezujočega roka (= da prodajalcu na razpolago običajni rok za dobavo; kaj je običajno je odvisno od konkretnih okoliščin - več vam bo povedal odvetnik), šele od izteka tega roka dalje lahko zahteva odškodnino. Odškodnina je dejansko nastala škoda (torej npr. strošek najema drugega traktorja, ne pa npr. zgolj to da ste morali uporabljat svoj stari traktor (ki normalno dela) namesto novega). Skratka, zaradi odškodnine ne boste nič na boljšem, kot če bi traktor imeli; vaše "živciranje" okrog dobave ni pravno priznana škoda.

Kot vedno, gornji odgovor je okviren, glede na podatke ki ste jih dali. Če želite konkreten odgovor, v katerem bodo upoštevane vse relevantne okoliščine, pojdite k odvetniku.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Pet 13 Apr, 2018 21:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

kupec ti je dolžan priznati obresti na plačano predplačilo, če prav vem
Nazaj na vrh
NK
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Maj, 2018 12:50  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jan 2007 18:06

Vprašanje je, kaj si vi želite. Ali želite traktor? Potem vztrjajte in čakajte na njegoov dobavo in jih priganjajte.

Če želite od pogodbe odstopiti, potem dajte dodaten recimo 14 dnevni rok, in če traktorja ne bo, zahtevajte plačan znesek nazaj (pa ni važno ali je ara ali del kupnine, itd....to nima veze kako se imenujejo "računi").
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu