Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  premičnina, ki ni predmet dedovanja
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
svabo
PrispevekObjavljeno: Tor 17 Apr, 2018 21:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Feb 2018 21:59

Pozdravljeni.
Prejela sem sklep o dedovanju, do katerega nisem upravičena zaradi predložitve novih oporok vprašljive narave s strani drugih dedičev. Ker na zadnjo razpravo nisem šla -ker se mi je zdelo že vse odločeno in ne more biti več sprememb se je zgodilo naslednje.

V sklepu je sodišče navedlo(po izpovedi zakonitih dedičev), da je oseba xy iz družine odtujila določeno premičnino (vrednost manj kot 50 eur).

Ta zadeva niti ni dejansko v lasti osebe xy temveč v moji lasti zato ker mi jo je pokojni podaril. Za to zadevo prav tako ni nobenih papirjevin tudi ni bila navedena v smrtovnici, ampak sta jo očitno druga dediča navedla pri samemu sklepu.
V odstavku o obsegu zapuščine piše, da je bil slednji ugotoljen na podlagi podatkov v smrtovnici, listin predoženih s strani dedičev, in poizvedb, opravljenih po uradnih dolžnostih pri zemljiški knjigi, banki,...

Vprašanja:
Na kakšen način sploh je to dokazljivo oz. lahko dediči to terjajo od osebe xy ter kakšne so lahko posledice.
Glede na to, da je na sklep možnost pritožbe v 15ih dneh in piše, da bo o pritožbi odločalo višje sodišče v LJ, ali se za to sploh napiše pritožba? S tem mislim, da oseba xy napiše da omenjene zadeve ne poseduje in je tudi ne uporablja.

Vnaprej hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Apr, 2018 15:26  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Dediči lahko od tretjih terjajo stvari, ki spadajo v zapuščino, ne glede na to, kaj piše v sklepu o dedovanju (= lahko terjajo tudi stvari, ki noter niso navedene). Nenazadnje lahko zahtevajo tudi izdajo dodatnega sklepa o dedovanju, kjer je to napisano.

Dediči podedujejo terjatev zapustnika - če je bil ta upravičen zahtevati vračilo stvari, lahko to zahtevajo tudi dediči. Če ni bil, pač ne. Pač v postopku vsaka stran (dediči oz. imetnik stvari) dokazuje svoj prav, čigava je stvar.

Sklep o dedovanju ima učinek samo med dediči, za tretje ne ustanavlja dolžnosti. Sklep velja tudi za dediče, ki so bili pravilno vabljeni, pa se jim ni ljubilo iti na obravnavo. Določene izjave je mogoče dati samo do zaključka obravnave, potem prehena pravica jih podati. Tako da če ste kaj zamudili, ste zamudili.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu