Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  Izvršba, rubež in nato dražba
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Matko88
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Maj, 2018 15:12  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2012 22:58

Pozdravljeni,

na kratko naj povem, da je oče vzel manjši kredit, katerega je nekaj obrokov plačal nato pa je na računu ostalo premalo denarja in se je zadeva ustavila. Seveda je hitro sledila izvršba, saj si je denar sposodil od podjetja, ki se ukvarja s posojili.

Oče je prejel sklep, nato se je oglasil rubež, izsilil 50€, da ga bo pustil pri miru nekaj časa, kar mu je oče tudi plačal in za kar mu je rubež pustil "pobotnico". Ker sezonskega dela še ni bilo, tudi ni mogel plačati zneska (cca 1900€). V glavnem, po tem se je spet pojavil rubež (2-3 tedne za tem) in zahteval takojšnje plačilo na njegov račun in ker oče ni imel dovolj denarja je zarubil nekaj stvari. Da jih je "dovolil" uporabljati še naprej mu je oče moral nakazati 150€ (pokazal mi je odrezek na položnici), torej vse kar sta oče in mati takrat imela. Med zarubljenimi predmeti je bil tudi traktor in kolikor sem gledal tega naj ne bi smeli rubiti, saj je edini traktor na kmetiji in se potrebuje za obdelavo njiv, travnikov in gozda.

No, danes (nekje 3 tedne od rubeža) je prišlo do tega da je bila na sporedu dražba. Prišel sem na lokacijo in povedal rubežu da sem včeraj nakazal 1000€ upniku in da preostanek nakažem danes ali mogoče jutri (kar piše na sklepu, brez nekih njegovih stroškov). Denarja imam dovolj in bi že prej nakazal upniku če bi mi oče povedal za situacijo vendar žal iz danes na jutri ni šlo. V glavnem, rubež me je pred dražbo poklical na stran in mi rekel če imam denar mu lahko dam direktno vendar sem mu vljudno povedal da nisem na tržnici da bi takšne zadeve reševal z gotovino, bom pa preostanek nakazal upniku. Seveda je bil z menoj prijaznejši in me ni izsiljeval, sploh zato ker sem mu že v začetku povedal da naj ne hodi izsiljevat ljudi da nakazujejo njemu direktno.

Najbolj kritična zadeva pa se je zgodila na sami dražbi. Rekel je, da jaz ne morem sodelovati kot povezana oseba, čeprav že nekaj let ne živim doma, imam svojo hišo ter sem stalno prijavljen na drugem naslovu. Dva, ki sta se torej potegovala za traktor (600€ izklicna cena) sta oba ponudila 600, nato pa je eden rekel da je pripravljen plačati 700 in dražba je bila zaključena. Ko se je rubež odpeljal in smo se pogovarjali z kupcem je dejal da je za traktor dejansko dal 800€, saj se je medtem ko je rubež govoril z mano, dogovoril z drugim kupcem in mu izročil 100€ da ne dviguje cene. Naj povem, da so stroški rubeža do takrat skupaj znašali točno 700€, kar pomeni da od kupnine traktorja ne ostane nič, saj si bo verjetno obračunal stroške in glavnica ter obresti ostanejo nespremenjeni. Tudi tu se mi zdi da bi moral najprej rubež nakazati denar za obresti in glavnico, šele nato upnik zahteva povračilo stroškov terjatev.

Ko mi je kupec to povedal, sem napisal SMS rubežu da je potrdil moj sum na dogovor med kupcema, zraven pa je še bolj sumljivo to, da je bila sodelavka od rubeža cel čas zraven obeh dražiteljev, medtem ko sta se dogovorila za znesek in "nagrado" za nedvigovanje zneska. Torej sumim da je taktično potegnil mene stran od dražiteljev, čeprav sem ju spremljal in posumil na dogovor.

Ko sem zadevo pisno na SMS sporočil rubežu me je poklical in dejal da bo posredoval informacijo sodišču. Zanima me, ali naj čakamo na njegov odgovor ali takoj podamo prijavo? Kam se moramo obrniti, komu sporočiti zadevo, kakšni so roki? Vse skupaj se je dogajalo danes, 30. 5. 2018. Res me moti da izvršitelji ustrahujejo ljudi in jim dodatno kopičijo stroške. Pripravljen sem tudi financirati tožbo če bi to pomagalo.

Hvala za informacije!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Maj, 2018 18:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Dolžnik ima številne možnosti, da prepreči nastalo situacijo, vendar je treba pravočasno in na pravilen način reagirati. V vaši zadevi je večinoma že vse zamujeno.

Glede na opis dejstev bi prej rejla, da je izvršitelj kršil svojo obveznost do upnika, ker ni takoj izvedel rubeža, ampak je dal dolžniku nekaj časa "mir". Tega ne bi smel storiti, vsaj ne brez dovoljenja upnika.

Sicer pa ima dolžnik na voljo naslednja pravna sredstva:
1. ugovor proti sklepu o izvršbi (rok 8 dni od prejema sklepa) - idealen način da za dlje časa zavleče postopek, saj se zadeva nato obravnava v pravdi

2. ugovor nedopustnosti izvršbe na določeno premičnino, ki je iz izvršbe izvzeta - na ta način se lahko izloči npr. rubež traktorja, ki ga potrebuje za dejavnost

3. predlog za odlog izvršbe - če dolžniku grozi zaradi izvršbe nenadomestljiva škoda, lahko predlaga odlog za določen čas

4. ugovor tretjega - kdor izkaže lastništvo premičnin lahko prepreči njihov rubež in prodajo

"Preventivno" lahko dolžnik tudi "zavaruje" svoje premoženje tako da prenese vse lastništvo na nekoga tretjega. Opicj je na žalost več kot preveč, tako da so upniki tisti, ki običajno odstanejo z dolgim nosom in prazno denarnico.

Vprašanje ali ste povezana oseba ali ne, ni odvisno od tega kje živite. Po zakonu ste kot sin dolžnika z njim povezana oseba. Če bi s sabo pripeljal prijatelja, ki bi dražil namesto vas, bi lahko brez težav zvišali ceno.

Glede kritja posameznih postavk dolga: po zakonu se najprej krijejo obresti od stroškov, nato stroški, nato obresti od glavnice in nato glavnica. Glavnica je tako vedno tista, ki ostane zadnja za poplačilo. Izvršitelj (oziroma upnik) bi ravnal nezakonito, če bi najprej zmanjševal glavnico. Kolikor je višina stroškov izvršitelja pravo, lahko stranke zahtevajo, da o njih odloči sodišče.

Mogoče najbolj ključna napaka v celi zadevi je bila, da ste se sploh dogovarjali z izvršiteljem. Ta konec koncev nima čisto nobene pravice o ničemer odločati: dolžan je izpolniti sklep sodišča, torej priti k dolžniku, zarubiti vse kar se zarubiti da, razpisati dražbo in prodati stvari tako, da ima upnik od prodaje kar največ - pač glede na povpraševanje. Vse pravice je treba uveljavljati preko sodišča, ali v dogovoru neposredno z upnikom.
Nazaj na vrh
Matko88
PrispevekObjavljeno: Sre 30 Maj, 2018 22:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Feb 2012 22:58

@M_L_P, hvala za izčrpne informacije. Nekaj o tem sem sicer že vedel, je pa seveda napisanega še več, kar je zelo uporabno tudi za druge obiskovalce. Za nazaj se zavedam da ni kaj narediti in naš namen ni neplačilo temveč plačilo, vendar s čim manjšimi stroški. Kot sem povedal, plačano bo vse po sklepu v tem tednu.

Zanima me pa predvsem zadnji del, potek dražbe. Izvršitelj je opozoril na kakršnokoli dogovarjanje vendar je do dogovora prišlo nekaj minut prej, celo do podkupnine da se ne bi dražilo. Traktor ki se je prodajal je dejansko ocenjen od 2000€ naprej in glede na dobro vzdrževano stanje je cena okrog 3000€ na avto.net. Vem da je dogovarjanje kaznivo, vendar ne vem postopka naprej. Je možen morda kakšen nasvet v tej smeri? Hvala!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu