Imam 2/3 solastninski delež na hiši s parcelo, ostali 4 solastniki imajo manjše deleže na katerih pa imajo v zemljiški knjigi vknjiženi pravico prepovedi odtujitve in predkupno pravico. Da se reši problem solastništva, bi se na sodišče vložil predlog za razdelitev in sicer tako, da se nepremičnina proda v nepravdni zadevi. Zanima me, ali sta lahko vknjiženi pravici ovira za razdelitev in prodajo preko sodišča?
Najprej: lastništvo imate na parceli, na kateri stoji hiša in ne obratno.
Vsak solasnik lahko poda predlog za delitev nepremičnine. Odvisno od narave prepovedi odtujitve in obremenitve pa je, ali bodo imetniki teh pravic lahko posegli v postopek.
Nepremičnina se zmeraj deli v naravi, če je to mogoče. Če je npr. mogoče hišo razdeliti na več etaž/stanovanj, potem bo sodišče najprej naredilo to in ne bo govora o prodaji, pač pa bo vsak solastnik dobil del hiše. Če taka delitev ni mogoča, lahko en lastnik (ne glede na višino deleža) ponudi odkup od ostalih lastnikov po vrednosti, ki jo v potopku oceni sodni cenilec. Če tudi taka rešitev ni mogoča šele sodišče dovoli, da se nepremičnina proda na dražbi, kupnina pa se razdeli med solastnike glede na njihove solastniške deleže.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu