Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  Žaljenje na sodišču.
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
desyncx
PrispevekObjavljeno: Sre 08 Maj, 2019 21:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Nov 2017 13:09

Pozdravljeni, mogoče pišem v napačno temo. Imamo eno splošno vprašanje. Pred 1 letom sem bil vabljen, kot priča na obravnavo o mejnem sporu. Kot priča sem pač odgovoril na vprašanja, ki mi jih postavi sodnik. Prisotna je bila tudi oseba katero se toži. Ta oseba me je vpričo sodnice zmerjala z lažnivcem in lopovom in da bom za te besedo drago plačal. čeprav z to osebo nisem imel nobenih stikov. Samo svoje sem povedal, kako je potekala meja in kdo je pravo zemljišče uporabljal.

Nisem se kaj preveč sekiral, ker sem si pač mislil da me bo vpričo sodnice nekdo žalil. Ko so mi ti, ki tožijo to osebo pokazali spis sem bil kar presenečen. Na pričanje sem zamudil 20 minut zaradi zastoja. Poklical sem na sodišče in se opravičil, da bom malce zamudil. To je vse lepo pisalo v spisu. Samo čudi, me pa zakaj pa ni napisano nikjer, da me je ta oseba žalila. Vse skupaj mi je čudno. Ker oseba katera je mene žalila za to ne odgovarja ?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 08 Maj, 2019 22:59  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Kot priča ste imeli pravico, da zahtevate, da se žalitev zapiše v zapisnik. Če tega ne storite, sodišče tega ni dolžno narediti. V zapisnik gre namreč samo tisto, kar je relevantno za odločitev o tožbenem zahtevku (to se razlaga zelo ozko); to presodi sodišče, če kakšen udeleženec meni, da v zapisnik ni zavedeno kaj pomembnega, lahko to zahteva, vendar mora to narediti takoj.

Če sodišče meni, da se nek udeleženec postopka neprimerno obnaša, ga lahko kaznuje. Je pa to izključno v presoji sodišča, kaj je primerno in kaj ne, oziroma ali je smiselno kaznovati ali ne. Namreč te določbe o kaznovanju so namenjene varovanju avtoritete sodišča, ne pa varovanju integritete posameznika, ki je bil razžaljen.

Razžaljeni posameznik lahko sam sproži drug postopek prot osebi, ki ga je žalila (to velja ne glede na to, ali sodnik udeleženca kaznuje ali ne). Če so žalitve presegle raven, ki jo dopušča kazenska zakonodaja, potem lahko podate ovadbo ali vložite tožbo na odškodnino (pod pogojem, da vam je zaradi teh žalitev nastala škoda, ki je pravno priznana in ki jo lahko dokažete). V obeh primerih boste imeli problem, če niste zahtevali, da se besede toženca zapišejo v zapisnik; njegovo vedenje boste morali dokazovati s pričami, torej osebami, ki so bile takrat navzoče. Koliko se bodo spomnile po enem letu je drugo vprašanje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu