Avtor Sporočilo
<  Kazensko pravo  ~  lažnjive izjave
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
marija12
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Sep, 2019 13:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Okt 2011 12:31

Policiji sem prijavila kaznjivo dejanje. Ko je policija jemala izjavo od kršitelja, sem slišala, da je namerno lagal in me žalil, z namenom, da izpade nedolžen.
Je dajanje policistom lažnjive izjave in tudi druge lažnjive obtožbe, kaznjivo dejanje? Se to lahko prijavi in se izda kazen? Kako se glede tega postopa?

Kasneje, me je zaradi maščevanja, kršitelj ovadil z lažnjivo ovadbo, ter me pri tem tudi žalil in blatil. Kako lahko ukrepam?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Sep, 2019 13:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Če je določena oseba osumljenec v kazenskem postopku ali obravnavana kot storilec v prekrškovnem postopku, ni dolžan govoriti po resnici - gre za osnovno človekovo pravico, ki jo najdete tako v ustavi kot v evropski konvenciji o človekovih pravicah.

Priče (vključno z oškodovancem) so v postopkih dolžne govoriti po resnici, sicer storijo kaznivo dejanje krivega pričanja.

Kriva ovadba nekoga drugega je kaznivo dejanje. Pogoj pa je ta, da se lahko ovaditelju dokaže, da je vedel, da ta druga oseba ni storila kaznivega dejanja ter da se je zavedala, da je kriva ovadba kaznivo dejanje (torej da ga je policija preden je podal ovadbo na to opozorila).

Kdor v kakšnem postopku pred državnimi organi uveljavlja svoje pravice ne stori kaznivega dejanja zoper čast in dobro ime, če izreče svoje negativno mnenje o drugi osebi, udeleženi v postopku (npr. če reče da priča laže), kolikor je to potrebno za uveljavljanje pravic in pravnih interesov in kolikor je to izraženo na ustrezno "civiliziran" način.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Kazensko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu