Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Nujni delež
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Ratkic007
PrispevekObjavljeno: Tor 26 Nov, 2019 15:37  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Nov 2012 1:50

Pozdravljeni.
Zanima me naslednje, in sicer: Po očetovi smrti smo podedovali vsak 1/3 deleža stanovanja, ki ga je zapustil. Podedovali smo jaz, brat in najina mama. Sedaj bom jaz svoj delež v tem stanovanju, se pravi to 1/3 deleža prodal njima, bratu in mami, oziroma me bosta izplačala. Zanima me, če recimo po mamini smrti meni potem vseeno pripada nujni delež po njej v tem stanovanju?

Upam, da boste razumeli vprašanje, ter Vas lepo pozdravljam.

Lep pozdrav,

Ratko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
susa
PrispevekObjavljeno: Tor 26 Nov, 2019 17:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

da, če hočeš, da odstopaš dedovanju po mami moraš podati odpoved dedovanja, to urediš pri notarju
Nazaj na vrh
Ratkic007
PrispevekObjavljeno: Tor 26 Nov, 2019 22:35  Odgovori s citatom

susa je napisal/a:
da, če hočeš, da odstopaš dedovanju po mami moraš podati odpoved dedovanja, to urediš pri notarju

Nisem to mislil, ampak kako je z nujnim deležem, recimo po mamini smrti? Zdajšnjo tretjino deleža,to je podedovana po očetu, ki imam še v lasti, bom prodal njima, se pravi bratu in mami.
Ampak mislim, da meni vseeno pripada nujni delež po mami na primer. Zanima me tudi, koliko znaša ta delež potem?
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Nov, 2019 11:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

Dedovanje po mami (enkrat v prihodnosti) je čisto druga zgodba.
Ko bo prišlo do tega in če bosta oba z bratom še živa, bo dedoval vsak 1/2 tistega, kar bo mama imela ob smrti.

Če mami in bratu zdaj prodaš svojo 1/3 in bosta tako brat in mama imela vsak 1/2 stanovanja, bo ob mamini smrti ona lastnica recimo 1/2 stanovanja, in to se deduje.
ti dobiš torej 1/2 od 1/2 stanovanja. Torej 1/4 stanovanja. Drugo četrtino dobi brat, ki je že od prej lastnik 1/2. Torej bo skupaj imel 3/4 stanovanja.

Nujni delež je pa 1/2 zakonitega, torej če mama v oporoki tebe "izloči", ti vseeno pripada polovica od 1/4 (kar bi sicer dobil).
Nazaj na vrh
Ratkic007
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Nov, 2019 16:52  Odgovori s citatom

Kaj pa recimo, če prodam ta svoj delež enemu od njiju? Kako je pa v tem primeru z nujnim deležem? Če prav razumem, potem meni pripada 1/4 vrednosti celega stanovanja ali kako?
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Nov, 2019 17:21  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

Še enkrat: smrt očeta (se je že zgodila) in smrt matere (čez nekaj let) sta dva popolnoma ločebna dogodka.
Po očetu bo ena obravnava, kjer se bo zadeva razdelila, kot se pač bo razdelila.
Svojo tretjino lahko prodate mami, bratu, obema ali pa sosedu.

Ko bo prišlo do drugega dogodka (mamine smrti), bo v njeno zapuščino šlo, kar bo takrat imela. To bo mogoče 1/2 stanovanja, mogoče 1/3, mogoče nič, če ga bo zapila.

Če predpostavim, da boš po očetu svojo 1/3 prodal mami in bratu, bosta onadva lastnik vsak 1/2.
In če se to do mamine smrti ne bo spremenilo, bo v dedovanje šla 1/2 stanovanja (mamina polovica).
Od tega dobi 1/2 brat, 1/2 pa ti.
Če pa mama v oporoko zapiše, da brat dobi več (ali pa vse), tebi pripada samo nujni delež. To pa je polovica kar bi ti brez oporoke pripadalo.
V absolutnem torej 1/8 stanovanja.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 27 Nov, 2019 19:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

...če bo mama imela ob smrti to stanovanje v (so)lasti. Če ga proda, če ji ga zarubijo ali kaj podobnega, potem nujnega deleža ni. Nihče ni dolžan "šparat" svojega premoženja, da bodo dediči kaj dobili.

Če pa bo premoženja več, torej ne samo stanovanje, potem se deleži računajo od celotne vrednosti premoženja. Ni torej nujno, da dobite delež na stanovanju ampak neko vrednost v drugačni obliki.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu