Avtor Sporočilo
<  Dedno pravo  ~  Katera pogodba
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Pet1122
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Jul, 2020 12:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 10:10

Situacija je sledeča. Z ženo in otrokom živim v majhnem prizidku stanovanjske hiše. Stanovanjska hiša, ki se drži mojega prizidka je last moje mame in očeta. Včasih je bilo to ena parcela s stanovanjsko hišo. Ko sem z ženo sezidal prizidek, smo parcelo razparcelirali na 2 parceli. Na drugi je zgrajen prizidek. To parcelo sta mi oče in mama dala zapisat preko darilne pogodbe. Ta druga parcela s prizidkom je vpisana v zemljiško knjigo in je moja last 1/1 brez bilo katerih omejitev. To je bilo pred 22 leti.

Imam pa jaz tudi brata, kateremu je najin oče(ki živi zraven mene) podaril kmetijo drugje in si je tam naredil hišo.

Sedaj pa sta se na moja starša, ki živita zraven mene v stanovanjski hiši in sta vsak lastnik do ½ , na mojo pobudo odločila, da bi zapustila to stanovanjsko hišo meni, ker sem zraven, ker bi jima pomagal vzdrževati hišo in je brat že dobil svoje.

Zanima me, kako najlažje in ˝najceneje˝speljati to zadevo, da bo po smrti mojih staršev(pa naj živijo še 50 let) to moje, in da mi nihče ne more spodbijati in še posebej ne zahtevati nujnega deleža. Rad bi tudi jaz svojemu sinu pustil čisto zadevo.

To me pa še posebej skrbi, ker ima moj oče še enega naslednika(mojega polbrata), ki ga je imel pred poroko z mamo, s katerim nimamo stikov in je to doma ˝tabu˝ tema, da bi se pogovarjali. Vem pa, da če do česarkoli pride, je moj polbrat zakoniti dedič po očetovi strani.

Lp Peter
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Čet 23 Jul, 2020 14:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Reštive so poceni in neučinkovite ali drage in učinkovite. Če hočete stvar rešiti brez odvetnika ne bo šlo.

Polbratu bo v vsakem primeru pripadel nujni delež na očetovem premoženju in bo lahko izpodbijal obe darilni pogodbi (torej vašo in od vašega brata). Tega se ne da preprečiti. Izpodbijal bo lahko tudi kakršno koli drugo bodočo darilno pogodbo glede hiše vaših staršev, ne glede na vaša vlaganja.

O takih situacijah sem napisala že vsaj enih sto odgovorov v temi dedno pravo - preberite si.

Oporoka na nujni delež ne učinkuje. Zapustnik z oporoko nima pravice poseči v nujni delež kateregakoli svojega otroka.

Takole na pamet bi bila ena varianta, da se darilne pogodbe pretvori v prodajne in da očetu odplačate darilo (vi in brat). Denarni tok mora biti izkazan, ni zadosti papir. Tako lahko vsaj znižate realno vrednost daril.

Če boste v hišo staršev kaj investirali, potem je varianta, da sklenete pogodbo, po kateri vam v zameno za investicije pripade solastniški del (neke vrste odkup z investicijami). Morajo pa biti investicije tipa nova streha, nadzidava stavbe in podobno, nikakor ne samo vzdrževanje, kakšno beljenje ali kaj takega.

Možna je tudi pogodba s katero se zavežete preživljati svoja starša, v zameno za nepremičnino. Brat ne bo mogel izpodbijati pogodbe v višini vrednosti danega preživljanja, preostalo bo lahko. Npr. če je hiša vredna 100.000, in če boste očetu še 5 let plačali 500 eur mesečno za njegovo preživljanje (recimo doplačilo doma upokojencev, če nima dovolj pokojnine; torej skupaj 30.000, potem bo brat lahko izpodbijal pogodbo za vrednost 70.000). Je pa treba pazitit še na to, da gre za preživljanje, ki je prostovoljno in ne za preživljanje, ki bi ga bil otrok dolžan dati staršem po zakonu.

Zapuščino je recimo mogoče zmanjšati tudi tako, da si vaš oče in mama razdelita skupno premoženje, kjer se ugotovi, kaj pripade mami. Ta delež je potem iz dedovanja izključen.

Pač, to so načini, kako zmanjšati vrednost, ki pripade polbratu, ampak morate se pač zavedati, da je tudi on sin od vašega očeta in mu zato pripadajo idetnične pravice kot vam in vašemu bratu. Odnos med njim in vašim očetom na to nima nobenega učinka, še manj odnos med vašim očetom in njegovo mamo. Ni važno, ali je kateri od otrok bolj "zaslužen", torej ali pomaga doma in podobno, ali pa nima stikov s starši. Otrok pridobi svoje pravice ob rojstvu in mu jih ni mogoče odvzeti.
Nazaj na vrh
Pet1122
PrispevekObjavljeno: Pet 24 Jul, 2020 7:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Nov 2005 10:10

Pozdravljeni,

Najlepše hvala, ker ste si vzeli čas za odgovor. Se zavedam, da brez odvetnika ne bo šlo in se bom tudi naročil. Hočem samo biti malo pripravljen na posvetu, da vem v kaj se spuščam in kakšne so možnosti. Seveda mi bo to odvetnik reševal.

Lepo ste povedali v zadnjem odstavku, seveda otrok ni sam kriv, da je prišel na svet in seveda, da mora imeti svoje pravice, to tudi zagovarjam. Tudi sam imam otroka in bi zanj naredil vse, tudi če bi se ločil in šel naprej v življenju, bi mi bil otrok na prvem mestu. Tako pač čutim in v tem primeru nisem na očetovi strani, samo ne smem in nimam pravice obsojati očetovo ravnanje, ker samo on ve, kaj je bilo.
Živim pa jaz s starši in jih imam rad in seveda bom tudi poskrbel za njih v jeseni njihovega življenja, kakor se tudi spodobi. Bi pa samo rad jaz svojemu sinu zapustil čiste račune in papirnate reči, da se ne bo on potem s tem ubadal. Jaz pa tudi nisem odgovoren za očetova ravnanja, sem pa za svoja in moram stari rešiti. Saj me razumete?

Kaj pa kupoprodajna pogodba, da mi hišo prodata?

Oče in mama imata hišo vsak do 1/2 lastninsko rešeno. Kaj lahko da oče potem svojo polovico mami prepisat?

ps
Dejte mi samo še povedat, ker mojega polbrata ne poznam in ne vem kje živi(nasluhnil sem samo ime in priimek). Kako naj sploh vem, da je v resnici, ker grdo rečeno oče ni nikoli nič podpisal in nič plačeval. Je možno, da sploh ni naslednik, da je vse izmišljeno. Kje bi se dalo to preverit, mogoče pridit do rojstnega lista?

Hvala
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 24 Jul, 2020 13:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Pet1122 je napisal/a:
Pozdravljeni,

Najlepše hvala, ker ste si vzeli čas za odgovor. Se zavedam, da brez odvetnika ne bo šlo in se bom tudi naročil. Hočem samo biti malo pripravljen na posvetu, da vem v kaj se spuščam in kakšne so možnosti. Seveda mi bo to odvetnik reševal.

Zagotovo je to najbolj pameten pristop. Dolgoročno gledano, se vam bo strošek svetovanja zagotovo povrnil, ker bodo s tem preprečeni še višji stroški sodnih sporov.

Dobro je tudi priti pripravljen na posvet. S seboj imejte vse listine, ki jih imate o premoženju (raje kaj več kot kaj manj), vse od vaše darilne pogodbe dalje. Če imate kakšne listine, ki se nanašajo na premoženje vaših staršev (kot skupno premoženje in podobno), prinesite tudi to. Več kot imate na začetku pri sebi, lažje bo odvetnik svetoval. Je pa možno, da si bo vzel kakšen dan časa, da pregleda listine, tako da mogoče odgovora ne boste dobili takoj.

Upoštevajte pa še nekaj - zgornji odgovor sem dala "na pamet", brez vpogleda v dokumentacijo. Povsem mogoče je, da bo odvetnik v listinah razbral kaj ključnega, česar jaz ne morem vedeti, in vam bo potem svetoval čisto nekaj tretjega, ali vam odstvetoval katero od gornjih poti.

Pet1122 je napisal/a:
Lepo ste povedali v zadnjem odstavku, seveda otrok ni sam kriv, da je prišel na svet in seveda, da mora imeti svoje pravice, to tudi zagovarjam. Tudi sam imam otroka in bi zanj naredil vse, tudi če bi se ločil in šel naprej v življenju, bi mi bil otrok na prvem mestu. Tako pač čutim in v tem primeru nisem na očetovi strani, samo ne smem in nimam pravice obsojati očetovo ravnanje, ker samo on ve, kaj je bilo.
Živim pa jaz s starši in jih imam rad in seveda bom tudi poskrbel za njih v jeseni njihovega življenja, kakor se tudi spodobi. Bi pa samo rad jaz svojemu sinu zapustil čiste račune in papirnate reči, da se ne bo on potem s tem ubadal. Jaz pa tudi nisem odgovoren za očetova ravnanja, sem pa za svoja in moram stari rešiti. Saj me razumete?

Kaj pa kupoprodajna pogodba, da mi hišo prodata?

Kupoprodajna pogodba v okviru uveljavljanja nujnega deleža ni izpodbojna. Vendar kot rečeno, mora biti izkazano, da je realna, torej da ste vrednost hiše dejansko plačali. Ta vrednost je lahko tudi nižja, če se del kupnine "pobota" z vašimi investicijami. Kupnina pa potem spada v zapuščino - ni mogoče, da bi vam jo oče potem podaril nazaj, ker bi se potem to darilo izpodbijalo.

Nekaj opcij bi bilo še, če bi bila podana gradnja na tujem svetu (ali je to varianta ali ne je odvisno od tega, kdaj ste na podarjeni nepremičnini gradili - konkretno se pozanimajte pri odvetniku).

Pet1122 je napisal/a:
Oče in mama imata hišo vsak do 1/2 lastninsko rešeno. Kaj lahko da oče potem svojo polovico mami prepisat?

Treba je videti, kakšno je celotno skupno premoženje zakoncev in kakšni so deleži na tem premoženju. Npr. če je mama s svojim delom in plačo prispevala več kot polovico v skupno premoženje (ne govorim samo za hišo, ampak za vse kar spada v to premoženje - za več informacij si poglejte kakšne moje odgovore pod temo družinsko pravo, sem tam o tem ogromno napisala), se lahko dogovorita, da materi pripade več kot polovica hiše. To je potem izključeno iz dedovanja.

Pet1122 je napisal/a:

ps
Dejte mi samo še povedat, ker mojega polbrata ne poznam in ne vem kje živi(nasluhnil sem samo ime in priimek). Kako naj sploh vem, da je v resnici, ker grdo rečeno oče ni nikoli nič podpisal in nič plačeval. Je možno, da sploh ni naslednik, da je vse izmišljeno. Kje bi se dalo to preverit, mogoče pridit do rojstnega lista?

Hvala

Tale je pa zanimiva. Priznam, da še nikoli nisem naletela na tako situacijo, da bi en brat moral iskati drugega. Po smrti zapustnika sodišče samo preveri pri upravni enoti (matični register), kdo so zapustnikovi otroci. Potem ko bi bil postopek začet bi lahko tudi vsak dedič to zahteval. Dokler pa postopka ni, lahko poskusite podati poizvedbo na upravno enoto; kot pravni interes navedite, da želite informacijo o tem, ali imate kaj polbratov (po očetovi strani) zaradi ugotovitve svojega rodbinskega stanja.

Če očetovstvo vašega polbrata ni bilo ugotovljeno oziroma ni v evidenci, potem obstaja možnost, da je njegova pravica, da zahteva njegovo ugotovitev, lahko že prenehala. Tu nima toliko veze, ali je vaš oče priznal očetovstvo in kaj plačeval, bolj je bistveno, ali obstaja o očetovstvu kakšen uraden dokument (recimo rojstni list otroka, ali kakšen podpisan zapisnik CSDja, ali sodna odločba in podobno). Tudi to je konkretno vprašanje za odvetnika.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Dedno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu