Avtor Sporočilo
<  Družinsko pravo  ~  LOČITEV
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
ali baba
PrispevekObjavljeno: Tor 17 Nov, 2020 1:19  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Sep 2012 10:28

Pozdravljeni!
Tudi sama bi želela nekaj informacij glede ločitve. Poročena sva 25 let, imava 2 otroka in oba sta polnoletna. Tako, da predvidevam, da "letanja" na CSD ne bo potrebno.
Sama sem že dlje časa nezaposlena kot tehnološki višek in kljub pisanjem prošenj službe ne dobim, prijavljena pa sem na Zavodu za zaposlovanje. Iz strani Zavoda sem bila tudi poslana na Medicino dela, kjer so mi v izvid, po pregledu kartoteke napisali, da sem nesposobna za kakršnokoli delo. Tu ne bi pisala zaradi česa, vendar zapisano je tako in sedaj je ta izvid tudi v kartoteki pri moji osebni zdravnici.Prvo vprašanje se glasi ali mi v tem primeru po opravljeni ločitvi pripada preživnina?

Živimo v hiši njegovih staršev kjer je 1/3 (zgornje nadstropje . mansarda) dobil kot dediščino. Seveda mi je popolnoma jasno, da v tem primeru, da ne morem ostati v hiši in zahtevati polovico vloženega glede na to, da je bila ta 1/3 pridobljena kot dediščina po smrti njegove mame. Glede na to, da pa sem ves ta čas delala doma vsa gospodinjska dela (mimogrede, če bi jih delala kje drugje bi bila za to plačana tu pa sem jih delala zastonj - seveda), skrbela za otroke in njega, vrt itd me pod 2 vprašanje zanima Ali mi kljub temu pripada kak manjši znesek kot odpravnina oz kakor se reče delitev premoženja? Ne iz naslova nepremičnine ampak iz naslova dela in če je odgovor ja, kolikšen znesek bi lahko zahtevala.
Zadnja leta je bil do mene precej nasilen. Ne fizično ampak predvsem psihično. Prijave na policiji nisem nikoli podala, se je pa vse skupaj nabiralo v meni, dokler v začetku leta to ni izbruhnilo v meni in sem začela iskati pomoč - tako pri zdravnici, CSD in še nekaterih institucijah, hodim pa tudi na psihoterapijo. O tem sicer doma nisem nikoli govorila kam hodim, vendar mi daje zadnje 3 mesece občutek, kot da ve kje sem in kam hodim. V teh 3 mesecih mi je tudi začel groziti, da naj se odselim od doma in da naj na sodišče vložim vlogo za razvezo. Glede na to, da je zdaj v času karantene karkoli težko urejati, si želim pridobiti malo časa, da karantena mine in da potem aktivno začnem iskati kako sobo, garsonjero ali karkoli kjer bi lahko živela. No v glavnem glede na to, da me meče iz stanovanja in "teži", da naj vložim vlogo za razvezo, sem mu sama predlagala, da če ga tako motim z bivanjem, da naj se podviza in sam vlaga na sodišče, vendar tega noče storiti in pravi, da je to moje delo. Sedaj pa me pod 3 vprašanje zanima to:Ali je tu kak "hakelc"? Recimo v tem, da če bi jaz vlagala, da mi ne bi pripadala preživnina, če bi pa on pa da bi mi Mogoče kaj drugega, da bi recimo sama morala poravnati sodne takse in ostale stroške, če bi vlagala jaz, v nasprotnem primeru pa on. To samo razmišljam, mogoče je kaj drugega vmes. Po končani karanteni si bom vsekakor poiskala BPP saj je dobivam nikakršne socialne podpore, denarnega nadomestila na Zavodu za zaposlovanje in nimam nikakršnih prihodkov. Bi bila pa zelo vesela, če bi mi bilo vsaj malo jasno kaj lčahko pričakujem.
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor

Lep pozdrav[/u]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Nov, 2020 1:28  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

ali baba je napisal/a:
Pozdravljeni!
Tudi sama bi želela nekaj informacij glede ločitve. Poročena sva 25 let, imava 2 otroka in oba sta polnoletna. Tako, da predvidevam, da "letanja" na CSD ne bo potrebno.
Sama sem že dlje časa nezaposlena kot tehnološki višek in kljub pisanjem prošenj službe ne dobim, prijavljena pa sem na Zavodu za zaposlovanje. Iz strani Zavoda sem bila tudi poslana na Medicino dela, kjer so mi v izvid, po pregledu kartoteke napisali, da sem nesposobna za kakršnokoli delo. Tu ne bi pisala zaradi česa, vendar zapisano je tako in sedaj je ta izvid tudi v kartoteki pri moji osebni zdravnici.Prvo vprašanje se glasi ali mi v tem primeru po opravljeni ločitvi pripada preživnina?

Ne. Ker imate možnost invalidske upokojitve šteje, da niste brez sredstev za preživljanje. Mimogrede - izvid medicine dela še ne izkazuje vaše nezmožnosti za delo, potrebna je odločba invalidske komisije. Če dobite invalidsko odločbo, dobite tudi (delno) invalidsko pokojnino in s tem odpade preživnina. Če odločbe ne dobite, šteje, da imate še vedno določeno delovno zmožnost, zato vam ne gledena mnenje medicine dela preživnina ne pripada.

ali baba je napisal/a:
Živimo v hiši njegovih staršev kjer je 1/3 (zgornje nadstropje . mansarda) dobil kot dediščino. Seveda mi je popolnoma jasno, da v tem primeru, da ne morem ostati v hiši in zahtevati polovico vloženega glede na to, da je bila ta 1/3 pridobljena kot dediščina po smrti njegove mame. Glede na to, da pa sem ves ta čas delala doma vsa gospodinjska dela (mimogrede, če bi jih delala kje drugje bi bila za to plačana tu pa sem jih delala zastonj - seveda), skrbela za otroke in njega, vrt itd me pod 2 vprašanje zanima Ali mi kljub temu pripada kak manjši znesek kot odpravnina oz kakor se reče delitev premoženja? Ne iz naslova nepremičnine ampak iz naslova dela in če je odgovor ja, kolikšen znesek bi lahko zahtevala.

Pripada vam polovica ckupnega premoženja. Skupno premoženje je tisto, ki je bilo pridobljeno v času trajanja zakonske zveze z delom (torej ne to, kar sta vidva dobivala kot darila, dediščine in podobno). Mož lahko zniža vaš delež pod polovico, če na sodišču dokaže vaš bistveno manjši prispevek k nastanku skupnega premoženja. Fizično delo, skrb za gospodinjstvo, vse to se šteje kot prispevek k nastanku skupnega premoženja.

Nepremičnina ne spada v skupno premoženje. Odvisno od situacije pa je mogoče, da ste pridobili denarno terjatev iz naslova vlaganj. To je preveč specifično za odgovarjanje na tem forumu - pojdite k odvetniku.

Poglejte moje starejše odgovore v temi družinsko pravo. Sem večkrat razložila, kaj spada v skupno premoženje inkako se deli.

ali baba je napisal/a:
Zadnja leta je bil do mene precej nasilen. Ne fizično ampak predvsem psihično. Prijave na policiji nisem nikoli podala, se je pa vse skupaj nabiralo v meni, dokler v začetku leta to ni izbruhnilo v meni in sem začela iskati pomoč - tako pri zdravnici, CSD in še nekaterih institucijah, hodim pa tudi na psihoterapijo. O tem sicer doma nisem nikoli govorila kam hodim, vendar mi daje zadnje 3 mesece občutek, kot da ve kje sem in kam hodim. V teh 3 mesecih mi je tudi začel groziti, da naj se odselim od doma in da naj na sodišče vložim vlogo za razvezo. Glede na to, da je zdaj v času karantene karkoli težko urejati, si želim pridobiti malo časa, da karantena mine in da potem aktivno začnem iskati kako sobo, garsonjero ali karkoli kjer bi lahko živela. No v glavnem glede na to, da me meče iz stanovanja in "teži", da naj vložim vlogo za razvezo, sem mu sama predlagala, da če ga tako motim z bivanjem, da naj se podviza in sam vlaga na sodišče, vendar tega noče storiti in pravi, da je to moje delo. Sedaj pa me pod 3 vprašanje zanima to:Ali je tu kak "hakelc"? Recimo v tem, da če bi jaz vlagala, da mi ne bi pripadala preživnina, če bi pa on pa da bi mi

Vseeno je, kdo vloži tožbo za razvezo.

Vprašanje skupnega premoženja pa je nekaj povsem drugega kot vprašanje razveze in se rešuje posebej, v ločenem postopku. Tam takse založi predlagatelj, nasprotna stranka pa mu nato glede na uspeh povrne sorazmeren del.

ali baba je napisal/a:
Mogoče kaj drugega, da bi recimo sama morala poravnati sodne takse in ostale stroške, če bi vlagala jaz, v nasprotnem primeru pa on. To samo razmišljam, mogoče je kaj drugega vmes. Po končani karanteni si bom vsekakor poiskala BPP saj je dobivam nikakršne socialne podpore, denarnega nadomestila na Zavodu za zaposlovanje in nimam nikakršnih prihodkov. Bi bila pa zelo vesela, če bi mi bilo vsaj malo jasno kaj lčahko pričakujem.
Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor

Lep pozdrav[/u]
Nazaj na vrh
ali baba
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Nov, 2020 2:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Sep 2012 10:28

Hvala za odgovor. Bi pa vseeno še dodatno vprašanje postavila glede preživnine. Invalidske pokojnine po razlagi ZPIZ--a nimam možnosti dobiti, ker imam premalo delovne dobe. Morala bi jo imeti 10 let, če bi želela vlagat, imam pa jo 7 let. Je tukaj, koti so mi razložili formula toliko kot si star minus 20 let in nato od tega 1/3 mora biti delovne dobe. Tega sama nimam Še vedno vztrajno pošiljam prošnje za delo naokrog, vendar dela ne dobim (nikoli pač nisem izbrana za delovno mesto na katerega kandidiram)
No v tem primeru dokler službe ne dobim ali me je dolžan preživljati ali ne?
Hvala
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 18 Nov, 2020 3:48  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Tole odgovarjam zelo poenostavljeno, ker ne poznam vaših okoliščin. Ni bistveno, ali imate službo ali ne, ampak razlog zakaj je nimate. Če je razlog, da nimate srestev za preživljanje na vaši strani, potem preživnine ni. Če je razlog zunanji, potem preživnina je. Ni zadosti, da ne morete dobiti službe; gleda se recimo to, koliko ste aktivna na zavodu, koliko se izobražujete, ali ste se recimo prekvalificirali, pridobili dodatne poklicne kvalifikacije itd.

Nisem strokovnjak za pravo socialne varnosti, zato vam ne vem odgovoriti glede tega, ali vam pripada invalidska pokojnina. Za preživnino je bistveno, ali lahko iz kateregakoli naslova dobite dovolj prihodkov za preživetje (tudi če so to razne socialne pomoči in podobno).

Preživnina med zakoncema je v praksi res izjemoma prisojena, tako da na to ne računat. Recimo obstaja sodna praksa, ko se je razveza zgodila potem, ko je eden od zakoncev postal invalid, pa preživnina ni bila prisojena, ker je štelo, da socialni transferji zadoščajo za njegovo preživetje. Pri nas pač nimamo sistema, kot ga vidite v ameriških nadaljevankah, ko mora en zakonec po razvezi poskrbeti, da se življenjski standar drugega zakonca bistveno ne poslabša.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Družinsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu