Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Spreminjanje zunanje podobe hiše
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
janc
PrispevekObjavljeno: Čet 16 Dec, 2021 21:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Maj 2006 22:52

Pozdravljeni.
Imam težavo s polsestro.Polsestra je lastnica 25% deleža hiše, v kateri bivamo, jaz pa sem lastnik 75% deleža hiše.Pričelo se je dogajati, da je šla polsestra menjavati okna na hiši oz. delu stanovanja, ki ga uporablja, brez da bi se predhodno posvetovala z menoj.
Montirali so črna-antracitna okna in rolete, čeprav sem v svojem delu stanovanja že zamenjal 8 oken z belimi, tako da sedaj zelo čudno izgleda vse skupaj na hiši.
Najbolj me moti, da se o ničemer niso posvetovali z menoj, saj sem 75% lastnik hiše in po mojem mnenju bi moral biti o vsakemu spreminjanju zunanje podobe hiše seznanjen in dati privolitev. S polsestro sva do sedaj imela dokaj dober odnos.
Še za časa, ko je bila moja mama še živa( takrat polsestra še ni imela deleža, jaz pa sem imel 50% delež, drugo polovico je imela mama, ki je to kasneje razdelila med naju), sva se s polsestro dogovorila, da je za časa, ko je živa(polsestra) ima lahko v uporabi mansardo, po njeni smrti pa jo dobim v uporabo in last jaz. Naj omenim, da trenutno uporabljam cca. 60% hiše, polsestra pa 40%. V mansardi sedaj živi njena hčerka. Ali lahko predčasno zahtevam mansardo v uporabo, s tem bi izpolnil 75% lastništvo na hiši?
Tudi sam imam družino in nam manjka prostora. Polsestri sem tudi rekel, da odkupim njen delež, kar bi bilo še najboljše in se lahko odselijo skupaj kam drugam, vendar kakšnega navdušenja ni pokazala.Kakršna koli pobuda z moje strani je zavrnjena.
Kaj lahko storim in kakšne imam realne pravne možnosti, da lahko uporabljam realen delež hiše in da lahko normalno zaživimo brez kravžljanja živcev?
Hvala za odgovor
lp Janez

Nazadnje urejal/a janc Ned 19 Dec, 2021 18:05; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sob 18 Dec, 2021 18:18  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Ne glede na višino solastniških deležev se način uporabe nepremičnine dogovori sporazumno. Če sporazuma med solastniki ni, se lahko pred sodiščem predlaga, da sodišče odloči o načinu uporabe. Dokler nepremičnina ni razdeljena v etažne enote je mogoče govoriti samo o dogovorih o načinu uporabe - če je nekdo solastnik 75% hiše to še ne pomeni, da mu pripada 75% površine hiše; pripadajo mu le upravljalske pravice v tem deležu.

Torej ali ureditev načina uporabe preko sodišča ali delitev solastnine z ustanovitvijo etažne lastnine (če je možen sporazum pogodbeno, sicer pa na sodišču).
Nazaj na vrh
janc
PrispevekObjavljeno: Ned 19 Dec, 2021 7:14  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor.
Ali imam več glasu pri adaptacijah (kaj se bo delalo na hiši , kakšne barve bo itd.) od polsestre, glede na delež?
Kako je pa s tem, da je nekdo vseljen v hiši proti moji volji?
lp
Nazaj na vrh
janc
PrispevekObjavljeno: Ned 19 Dec, 2021 7:21  Odgovori s citatom

Aja, še nekaj...
Ali bi v primeru, da vzpostavimo etažno lastnino, še vedno imel predkupno pravico, če bi se kasneje polsestra ali njena hčerka odločila etažno lastnino prodati?
Lp J
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 19 Dec, 2021 17:31  Odgovori s citatom

janc je napisal/a:
Hvala za odgovor.
Ali imam več glasu pri adaptacijah (kaj se bo delalo na hiši , kakšne barve bo itd.) od polsestre, glede na delež?
Kako je pa s tem, da je nekdo vseljen v hiši proti moji volji?
lp

Ne gre čisto tako. Če gre za investicijo ki je potrebna za nepremičnino, ali če gre za posel rednega upravljanja (torej za zadeve, ki so potrebne za normalno uporabo nepremičnine), potem lahko z vašim solastniškim deležem iztožite, da drugi solastniki tako investicijo dovolijo in jo sofinancirajo.

Če drugi solastniki nepremičnino uporabljajo tako, da se dela škoda, lahko vsak solastnik ne glede na delež toži na prenehanje takih ravnanj.

Če pa - kot sem napisala - ni soglasja glede uporabe nepremičnine, potem je treba to urediti preko sodišča. Dokler nepremičnina ni razdeljena na etaže, ne morete zahtevati, da nekdo od solastnikov stvar uporablja na določen način ali da ga ne uporablja (se izseli). Npr. če eden od solastnikov živi v nepremičnini, ni ovir, da bi pri njem živeli še njegovi sorodniki (njegova lastninska pravica in dejstvo, da nepremičnino že sam uporablja v svoje stanovanjske potrebe, daje podlago za to, da z njim živijo še osebe, ki so z njim povezane; če to ne bi držalo bi lahko ostali solastniki od vas zahtevali, da se izseli vaša družina, to pa ne bi bilo ravno smiselno).

Večinski solastniški delež nepremičnine vam ne daje kakšne bistvene premoči nad ostalimi solastniki. Imate več možnosti za sprožanje sodnih postopkov. Če dogovorov med vami ni, potem je rešitev v ustanovitvi etažne lastnine, kjer se potem določi vse - od načina uporabe posameznih delov do barve fasade (mimogrede, ne glede na vaš delež bi v primeru etažne lastnine morali tudi vi doseči soglasje vseh, če bi hoteli pobarvati fasado (recimo kjer je zdaj temna) ali zamenjati okna).
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Ned 19 Dec, 2021 17:33  Odgovori s citatom

janc je napisal/a:
Aja, še nekaj...
Ali bi v primeru, da vzpostavimo etažno lastnino, še vedno imel predkupno pravico, če bi se kasneje polsestra ali njena hčerka odločila etažno lastnino prodati?
Lp J

Predkupna pravica se lahko dogovori v aktu o ustanovitvi etažne lastnine (ali določi v sklepu sodišča). Sicer pa po trenutnem zakonu obstaja predkupna pravica v vseh primerih, ko ima stavba 5 etažnih enot ali manj. Odvisno bo torej od tega, na koliko kosov boste razdelili hišo.

Predkupna pravica deluje tako, da mora predkupni upravičenec sprejeti nakup pod pogoji, ki jih določi prodajalec (ne morete npr. določiti, da se vam proda po nižji ceni kot tretjemu kupcu).
Nazaj na vrh
janc
PrispevekObjavljeno: Ned 19 Dec, 2021 17:53  Odgovori s citatom

najlepša hvala za odgovor
lp
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo