Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  Telefonski drog
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
alojzija
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Dec, 2021 12:06  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Mar 2015 18:19

Leta 2015 sem kupila hišo. Do nje je bil preko tel. droga, ki je stal na prodajalčevem (sosednjem zemljišču-parceli) speljan tel. kabel. Bivši lastnik moje hiše, se je s prodajalcem (lastnico), ob nakupu leta 2008 dogovoril, da mu dovoli na svojem zemljišču (parceli) postaviti tel. drog, saj hiša drugače ne bi imela tel. priključka. Tako je zapisano tudi v kupoprodajni pogodbi med njima, ki je bila notarsko overjena, nepremičnina pa vpisana v ZK. Je pa res, da v ta namen (postavitev droga) ni bila posebej vpisana služnostna pravica.

Pred dnevi se je omenjeni drog podrl. Prišli so Telekomovi podizvajalci in ga odstranili. Ko so hoteli namestiti novega, ga zdaj lastnica sosednje nepremičnine (parcele) oz. hiše ne dovoli več postaviti. Kabel prosto visi preko vejevja in zemlje dveh sosednjih parcel.

Zanima me, kaj lahko storim? Kabla mi najbrž ne morejo kar odklopiti. S sosedo imam slabe izkušnje in odnose, zato dogovor ni možen. Lastniki drugih parcel pa ne dovolijo postavitve droga že iz prej naštetih razlogov, saj se nihče noče ukvarjati z njo.

Ali na osnovi kupoprodajne pogodbe, sklenjene med prejšnjim lastnikom svoje nepremičnine, v kateri je postavitev droga s strani prodajalca dovoljena, opravim vpis služnostne pravice za postavitev droga na njeni parceli oz. kaj sploh lahko storim? Zadeva je resnično abotna.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Dec, 2021 12:37  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

alojzija je napisal/a:
Leta 2015 sem kupila hišo. Do nje je bil preko tel. droga, ki je stal na proda
Ali na osnovi kupoprodajne pogodbe, sklenjene med prejšnjim lastnikom svoje nepremičnine, v kateri je postavitev droga s strani prodajalca dovoljena, opravim vpis služnostne pravice za postavitev droga na njeni parceli oz. kaj sploh lahko storim? Zadeva je resnično abotna.

Ne.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Dec, 2021 13:05  Odgovori s citatom

forumuser28 je napisal/a:
alojzija je napisal/a:
Leta 2015 sem kupila hišo. Do nje je bil preko tel. droga, ki je stal na proda

Ne.

Hvala za odgovor. Zanima me, ali lahko potem od sosede oz. od Telekoma zahtevam, da se droga vseeno postavi na isto mesto, kamor ga je Telekom že prvič postavil? Brez nekih formalnih dovoljenj oz. zakonske podlage ga na sosedinem zemljišču, ki ni v naši lasti, pač niso mogli postaviti kar tako, brez ničesar v roki.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Dec, 2021 14:02  Odgovori s citatom

Hej.

M_L_P ujami za pravilnejši in popolnejši odgovor. Je že nekaj časa, kar sem se jaz s tem ukvarjal. Pa vendar...

Na podlagi pogodbe med tabo in prodajalcem ne moreš od nikogar tretjega ničesar terjati. To je tako, kot da se jaz in moj prijatelj v pogodbi dogovoriva, da mu boš ti v soboto pomagala pri kolinah. Lahko, da se midva s prijateljem nekaj zmeniva, ampak tebe to ne more vezati.

Kar imaš je možnost tožbe (če rok ni zamujen) zoper prodajalca. Ker je v tvoji pogodbi z njim dogovorjeno nekaj, kar ne drži.

Po drugi strani ima (se mi zdi) Telekom možnost sprožiti postopek ali: dogovora s sosedo, da jim proti plačilu dovoli vpis služnosti, ali razlastitve, ker je drog javna infrastruktura in tako v splošno korist.

Postopek (in tako priklop tebe na telefon) je hiter, če se zmeniš, dogovoriš,... Pravo šteje, da je ta težava z drogom tvoja in samo tvoja. Vsi dogovori med tabo in prodajalcem so vajini, na njihovi podlagi ne bo nihče kaj posebej delal: ne moreš torej poklicalti Telekom in zahtevati, da si se ti zmenila s prodajalcem... potem kliči njega, ti lahko rečejo. Lahko pa si prijazna pa jim razložiš in se skušaš dogovoriti. Torej še enkrat: nihče ti ni ničesar dolžan, pravno varstvo imaš dejansko zgolj proti prodajalcu.

In... potem me M_L_P popravi Smile
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Dec, 2021 15:36  Odgovori s citatom

Hvala! Odgovor je bil malo ciničen, a sem ga razumela.

Hm, dobro. A na osnovi česa, kakšnih listin, dokazil, pravic, zakonov je lahko Telekom takrat (prvič) postavil drog? Saj ga ne bi mogel, smel brez pisne privolitve-dogovora za določen ali nedoločen čas z lastnikom-lastnico parcele? Se to lahko počne kar tako, le po kratkem pogovoru? Torej neki dokumenti, neka pravica, neko dovoljenje že obstaja. Imam prav?

Kot trdite, gre pri drogu za javno infrastrukturo-javno korist, ki jo državno podjetje, brez predhodnih pisnih soglasij, zakonske utemeljenosti pač ne more postaviti. Ker je drog tam stal že prej in se je zgolj zlomil, ne gre za novo nastalo dejstvo, razmerje, situacijo, ampak zgolj za njegovo popravilo, zamenjavo oz. v mojem primeru za odpravo škode. Kar pomeni, na istem mestu postavljen nadomestni drog.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Sre 08 Dec, 2021 12:19  Odgovori s citatom

Hej.

Kar se mene tiče, je lahko drog postavljen enkratno z ustnim dovoljenjem. Pride Telekom, pogleda, pristopi do lastnika in reče: "A mi lahko tukaj, evo tukaj (pokaže na kraj) postavimo en drog". Če lastnik reče: "Lahko", grejo in postavijo. Težava Telekoma je, da nima pravne varnostni v smislu, da lahko lastnik čez en teden reče, da ne želi več in ker je bilo dovoljenje dano do preklica, drugačnega dogovora ni, bo Telekom moral drog odstraniti.

Podobno potem velja za drog, ki stoji in se podre. Kako je prišlo do tega, da je drog stal niti ni bistveno. Če ni služnosti v zk, se mi zdi, da gre za legalne servitute, potem ni pravne podlage, da podrt drog Telekom na novo postavi. Kar je bistveno in ni cinizem, ampak resnica, tebe se to ne tiče. Meni je zabavno in zanimivo kako bi ti svojo zasebno korist zapakirala kot javno in potem sosedu "uturila" drog.

Lej, tvoj sogovornik je Telekom. Sosedu ne moreš, ne smeš in nimaš pravice karkoli nalagati, se ukvarjati z njegovim pravnim položajem... Se te ne tiče, kako je drog prej stal. Se te ne tiče, zakaj zdaj sosed ne želi več droga. Ti imaš service providerja, on je tisti, ki mu lahko "težiš", sosed pa do tebe nima obveznosti.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 08 Dec, 2021 19:36  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

forumuser28 je napisal/a:
Hej.

M_L_P ujami za pravilnejši in popolnejši odgovor. Je že nekaj časa, kar sem se jaz s tem ukvarjal. Pa vendar...

Na podlagi pogodbe med tabo in prodajalcem ne moreš od nikogar tretjega ničesar terjati. To je tako, kot da se jaz in moj prijatelj v pogodbi dogovoriva, da mu boš ti v soboto pomagala pri kolinah. Lahko, da se midva s prijateljem nekaj zmeniva, ampak tebe to ne more vezati.

Kar imaš je možnost tožbe (če rok ni zamujen) zoper prodajalca. Ker je v tvoji pogodbi z njim dogovorjeno nekaj, kar ne drži.

Po drugi strani ima (se mi zdi) Telekom možnost sprožiti postopek ali: dogovora s sosedo, da jim proti plačilu dovoli vpis služnosti, ali razlastitve, ker je drog javna infrastruktura in tako v splošno korist.

Postopek (in tako priklop tebe na telefon) je hiter, če se zmeniš, dogovoriš,... Pravo šteje, da je ta težava z drogom tvoja in samo tvoja. Vsi dogovori med tabo in prodajalcem so vajini, na njihovi podlagi ne bo nihče kaj posebej delal: ne moreš torej poklicalti Telekom in zahtevati, da si se ti zmenila s prodajalcem... potem kliči njega, ti lahko rečejo. Lahko pa si prijazna pa jim razložiš in se skušaš dogovoriti. Torej še enkrat: nihče ti ni ničesar dolžan, pravno varstvo imaš dejansko zgolj proti prodajalcu.

In... potem me M_L_P popravi Smile

En majhen popravek imam Wink

Če sem prav prebrala vprašanje, potem sta lastnik parcele, od katerega je alojzija kupila nepremičnino, in lastnica parcele, kjer je stal drog, s pogodbo dogovorila, da sme drog tam stati. Če je tako, potem je alojzija vstopila v pravice prejšnjega lastnika (pravno nasledstvo v pogodbi, ki je sicer sklenjena inter partes) in lahko pri pogodbi vztraja. Je pa ogromno odvisno, kakšna je dikcija pogodbe. Ker gre za obligacijsko pravico zastara v roku 5 let od "zapadlosti" - vprašanje je, ali to pomeni od postavitve droga ali pa od njegovega porušenja.

Sicer pa imajo upravljalci javne infrastrukturo možnost pridobiti zakonsko služnost za ureditev infrastrukture. Tudi jaz že enih 10 let nisem imela take zadeve in ne vem, kakšna je ažurna zakonodaja. V osnovi je to postopek, ki teče pred sodiščem, in je smiselno podoben delni razlastitvi, ko upravljalec pridobi služnost proti odplačilu (običajno dokaj simboličnem). Lahko pa ta postopek sproži izključno upravljalec javne infrastrukture, ki po lastni presoji oceni ali je v javnem interesu, da je tam drog, ali ne. Vi se ne morete sklicevati na to, da ima Telekom pravico tam postaviti drog, ker pač to ni vaša pravica.

Kaj naredit? Najprej s pogodbami k odvetniku, da preveri, ali se da stari dogovor kaj raztegniti, da bo še veljaven.

Drugo kar je, vljudno gnjavit Telekom, da postavi tam drog, kot je rekel forumuser28.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Dec, 2021 8:29  Odgovori s citatom

Hvla obema za odgovor oz. mnenji.

Ja, prejšnji lastnik je izrecno zahteval, da se v kupoprodajno pogodbo zapiše, da da prodajalec dovoli postavitev tel. droga, ker prej ni bilo telefonske povezave-kabla do hiše. Točno tako piše v pogodbi. Na osnovi teh dejstev je Telekom tudi postavil drog, napeljal kabel in opravil priključitev. Prejšnji lastnik zdaj moje hiše, ki mi jo je prodal, še vedno stanuje v njej, je stalno prijavljen na tem naslovu, ostaja lastnik istega tel. priključka za katerega je bil postavljen drog. Plačuje operaterju račune, javni RTV pa prispevek. Tudi jaz uporabljam isti priključek, saj bi bilo neumno, da 2x plačujeva rtv prispevek in še ponudnika TV, interneta ter telefonije.

Torej se v tem smislu razmerje med nekdanjim prvim prodajalcem (sosedom), ki je bivšemu lastniku moje hiše dovolil postaviti drog, ni v ničemer spremenilo. Nekako bi še razumela, da bi prejšnji lastnik zdaj moje hiše odjavil telefon in vse ostalo in bi jaz z operaterjem sklenila novo pogodbo, vzpostavila novo razmerje. A ni tako, stanje ostaja enako kot ob prvi prodaji hiše predhodnemu lastniku, ki mi jo je kasneje tudi prodal.

Upam, da sem vama zdaj podala več podatkov, za lažje razumevanje problema.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Dec, 2021 13:25  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

alojzija je napisal/a:
Hvla obema za odgovor oz. mnenji.

Ja, prejšnji lastnik je izrecno zahteval, da se v kupoprodajno pogodbo zapiše, da da prodajalec dovoli postavitev tel. droga, ker prej ni bilo telefonske povezave-kabla do hiše. Točno tako piše v pogodbi. Na osnovi teh dejstev je Telekom tudi postavil drog, napeljal kabel in opravil priključitev. Prejšnji lastnik zdaj moje hiše, ki mi jo je prodal, še vedno stanuje v njej, je stalno prijavljen na tem naslovu, ostaja lastnik istega tel. priključka za katerega je bil postavljen drog. Plačuje operaterju račune, javni RTV pa prispevek. Tudi jaz uporabljam isti priključek, saj bi bilo neumno, da 2x plačujeva rtv prispevek in še ponudnika TV, interneta ter telefonije.

Torej se v tem smislu razmerje med nekdanjim prvim prodajalcem (sosedom), ki je bivšemu lastniku moje hiše dovolil postaviti drog, ni v ničemer spremenilo. Nekako bi še razumela, da bi prejšnji lastnik zdaj moje hiše odjavil telefon in vse ostalo in bi jaz z operaterjem sklenila novo pogodbo, vzpostavila novo razmerje. A ni tako, stanje ostaja enako kot ob prvi prodaji hiše predhodnemu lastniku, ki mi jo je kasneje tudi prodal.

Upam, da sem vama zdaj podala več podatkov, za lažje razumevanje problema.

Če bi vas prejšnji lastnik prinesel okoli, tako da bi vam zagotavljal, da dovoljenje za drog je, pa ga dejansko ni, je to izključno stvar med vama in soseda nima pri tem nič, zanjo ne nastanejo nobene obveznosti. Forumuser28 vam je to že razložil. V tem primeru bi lahko zahtevali odškodnino od prejšnjega lastnika (če bi lahko dokazali, da vam je zagotavljal obstoj (trajnega in prenosljivega) dovoljenja za drog), od sosede pa popolnoma nič. Tako da je vaša logika glede odjave priključka zgrešena.

Ali je dovoljenje bilo preneseno na vas je odvisno od tega, kakšna je dikcija pogodbe, zato pojdite k odvetniku, da stvar preveri. Teoretično je možno tudi, da je dovoljenje za postavitev droga neprenosljivo, ker je bilo dano vezano na osebo takratnega lastnika nepremičnine. Prav tako je možno, da je bilo dovoljenje dano za enkratno postavitev, pač dokler drog stoji, ko pa se posuje, je dovoljenja konec. Možno je tudi, da je (morebitna) pravica postaviti drog že zastarala, saj bi šlo v primeru, ko ne gre za služnost, za obligacijsko pravico, ki traja samo 5 let od zapadlosti terjatve na postavitev droga. Skratka, ne glede na to, kaj ste navedli obstaja tako možnost, da pravico postavitve droga imate kot to, da take pravice nimate. Brez obiska pri odvetniku ne bo šlo.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Pet 10 Dec, 2021 15:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

če vam telekom zagotavlja tel. in internet in mate z njim pogodbo, kaj se s tem sploh ukvarjate, pa če 700m metrov po zraku napeljejo kabel brez droga važno, da mate to kar ste se s telekomom dogovorili. Saj povezava ni nič slabša, če manjka en drog vmes.
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Pon 13 Dec, 2021 16:46  Odgovori s citatom

Težava je v tem, da je kabel z jeklenico pripet na kljuko privito v tram ostrešja. Oddaljenost do prvega droga je cca 150 m, zato je situacija nepredvidljiva. Na žalost celo leto ne sije sonce in pada le dež. So še zima, sneg, led in močan veter. Katastrofa je hitro tukaj. Tudi, če se kabel z jeklenico ne straga, lahko zaradi prej naštetih nevšečnosti (močnega nihanja) povzroči škodo na ostrešju. Vmesni steber torej ni kaprica, ampak nuja, zaradi varnosti. Po vrhu vsega pa je bil drog postavljen na mestu, ob zaključku parcele, tako da je v ničemer ni oviral. Kdo bi si mislil, da je nekdo lahko tako pokvarjen. Zdaj lažje razumem druge sosede, ki pravijo, da so veseli, ko z njo nimajo nič.

Bi pa vprašala še nekaj. Glede na to, da je drog stal približno dobrih 10 let, mnogi okoli nas in v ulici pa so postavljeni vsaj 2x dlje in se še nobeden ni nagnil ali podrl, se sprašujem, ali soseda morebiti ni sama povzročila poškodbe s kakšnim sredstvom, kar je botrovalo hitri destabilizaciji droga in njegovemu prelomu? Če bi zadevo prijavila policiji, kaj lahko ona stori? Namreč svojo sumnjo sem sporočila tudi Telekomu, ki pa mi sploh ni odgovoril ali mi sporočil, da bi njegovi delavci opazili kaj nenavadnega-pravo.
Nazaj na vrh
dell1
PrispevekObjavljeno: Sre 15 Dec, 2021 15:54  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Mar 2008 12:23

Sicer nisem pravnik pa vendar- ali ste sploh lastnik kabla in droga, glede na to, da je drog postavljal in kabel vlekel Telekom? Običajno je infrastruktura do hišnega priključka v lasti distributerja.
Nazaj na vrh
susa
PrispevekObjavljeno: Čet 16 Dec, 2021 15:01  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Okt 2009 11:56

Kot je razlagala je vesga lastnik telekom.
Njen problem je ker se boji da ji bo kabel, ko bo žled ali sneg s svojo težeo poškodoval ostrešje.

Tako močan pa spet ni kabel, da bi ti odtrgal tram kamor je pritrjena konzola. Če je možno pa si dodatno postavi drog na robu svoje parcele.
Nazaj na vrh
jurek73
PrispevekObjavljeno: Čet 16 Dec, 2021 23:43  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Sep 2009 9:53

alojzija je napisal/a:
...Po vrhu vsega pa je bil drog postavljen na mestu, ob zaključku parcele, tako da je v ničemer ni oviral. ...

Pa prestavite drog na sosenjo parcelo.
Oz. narišite kakšno skico, kjer se bo videlo parcele, pa hiše, pa drog.
Da se ne bo izkazalo, da bi nekaj metrov stran lahko drog na vašem stal....
Nazaj na vrh
alojzija
PrispevekObjavljeno: Sre 05 Jan, 2022 18:33  Odgovori s citatom

Vidim, da se je debata okoli telegrafarice, od mojega prvega vpisa, kar razvnela. Wink Zato naj še enkrat pojasnim.

Prvi-glavni (nosilni) dvojni drog (toplar) je od moje hiše oz. roba parcele oddaljen dobrih 150 m. Zato morajo vmes postaviti še enega. Meja med mojo in sosednjo parcelo pa je oddaljena okoli 2 m. Kar pomeni, da tudi, če bi drog postavili na moji parceli, torej tik ob hiši, ta ne bi zadostil vsem tehničnim zahtevam in obremenitvam (kabli, sneg, veter, žled).

Zato je bilo ob nakupu hiše, v kupoprodajni pogodbi zapisano, da sta prodajalca dolžna dovoliti-omogočiti postavitev druga. Torej nekje na sredi v uvodu omenjene razdalje. Na snovi teh dejstev je Telekom drog tudi postavil.
Do lanskega decembra je bilo vse OK. Potem se je drog zrušil. Kar je nenavadno, saj je bil tam postavljen pred približno 10. leti. V okolici stoje enaki že več kot 20 let, pa še nobeden ne kaže vidnih znakov hujše dotrajanosti. Na zlomljenem mestu je bil nenavadno črn, zlomil pa se je tik nad nivojem zemljišča, čemur so se čudili tudi Telekomovi delavci. Logičneje bi namreč bilo, če bi "strohnel" v zemlji, torej pod površjem, ali malce globlje. Na vse našteto sem delavce opozorila tudi sama.

Ker je soseda še vedno vztrajala, da ne dovoli vnovične postavitve droga, sem Telekomu poslala kopijo pogodbe in tudi zagrozila, da bom zadevo, zaradi nenavadnih okoliščin zloma droga in suma storitve kaznivega dejanja, prijavila kriminalistični policiji. Po nekaj dneh, ko je bila soseda s strani Telekoma seznanjena s temi dejstvi, je končno morala popustiti in čez 3 dni je drog ponovno stal. S tem je zgodba zaključena.

Očitno nekateri, zaradi svoje pokvarjenosti (soseda) ne razumejo določenih okoliščin in obveznosti in jim je včasih treba konkretneje zagroziti. Policije pa se boji kot hudič križa, saj je bila že večkrat prekrškovno obravnavana zaradi kršenja JRM in celo nasilja. Ampak, kakor koli se je že izteklo, konec dober, vse dobro.

Vsem, ki ste odgovorili, ali dodali svoje mnenje, se zahvaljujem! Več ljudi več ve. Pa srečno novo leto 2022 želim vsem skupaj!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu