Ne obstaja več hišni svet ampak se po novem imenuje zbor lastnikov. V njem so vsi etažni lastniki večstanovanjske stavbe. Zbor lastnikov lahko skliče upravnik, etažni lastniki, ki skupaj dosegajo najmanj eno petino solastniških deležev, ali nadzorni odbor.
Upravnika večstanovanjske hiše je po določbah Stvarnopravnega zakonika potrebno določiti če ima nepremičnina več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov. Ker je v vašem bloku 16 stanovanj, je vsekakor potrebno določiti upravnika. Upravnik je po določbah 49. člena Stanovanjskega zakonika lahko pravna ali fizična oseba, ki je registrirana za upravljanje z nepremičninami oziroma je eden od etažnih lastnikov v večstanovanjski stavbi, na katero se določitev nanaša.
Ker se določitev upravnika šteje za posel rednega upravljanja, je za imenovanje potrebno soglasje solastnikov, katerih idealni deleži sestavljajo več kot polovico vrednosti nepremičnine ( stanovanjskega bloka). V primeru, da vam na ta način upravnika ne bo uspelo določiti, lahko vsak etažni lastnik predlaga, da ga določi sodišče v nepravdnem postopku.
Rezervni sklad je obvezen za vse stavbe v etažni lastnini, stanovanjske, stanovanjsko-poslovne, poslovno-stanovanjske in poslovne stavbe, ki imajo več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov. Sredstva rezervnega sklada so premoženje etažnih lastnikov, vodi pa jih upravnik ločeno na posebnem transakcijskem računu. Upravnik mora za sredstva rezervnega sklada voditi knjigovodsko ločeno evidenco za vsako stavbo. Za vse stavbe, ki so bile zgrajene v zadnjih 10 letih oz. celovito rekonstruirane v zadnjih 5 letih, znaša mesečni prispevek 0 SIT, sicer pa:
nad 10 do 30 let 0,20 EUR/m2
nad 30 do 60 let 0,25 EUR/m2
nad 60 let 0,30 EUR/m2
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu