Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  osebni stečaj
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
vrtnica11
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Apr, 2014 13:19  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Nov 2009 14:27

Muzo, kakšno preizkusno dobo naj predlagam? Če napišem 2 leti, ne bo sodišče dobilo občutka, da želim čimprej, da se tega stečaja rešim in naprej živim lepo brez dolgov? Ne vem kako na to gleda sodišče. Kaj je boljše, da napišem manj ali več let za preizkusno dobo?

Nazadnje urejal/a vrtnica11 Tor 08 Apr, 2014 7:40; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vrtnica11
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Apr, 2014 13:35  Odgovori s citatom

muzo, kolikor razumem predlog za odpust obveznosti vsebuje samo tiste 4. točke iz zakona. Nič ne rabim druga pisarit, kot navedem samo izjavo da ni ovir za odpust, izjavo o premoženju in trr plus potrdila o bivališču, plačilne liste?
kak zgleda takšen dokument?
Nazaj na vrh
vrtnica11
PrispevekObjavljeno: Pon 07 Apr, 2014 13:53  Odgovori s citatom

Muzo, ali mi bodo zavrnili predlog za osebni stečaj, ker sem pri eni posojilnici vzela posojilo, ki mi ga tekoče odtegujejo od plače, in vsako drugo leto so mi ga podaljšali za dve leti, tako, da so mi dali denar v gotovini, jaz sem posojilno pogodbo podpisala niso pa več preverjali pri delodajalcu, če sem kreditno sposobna (od zadaj na plači imam sicer izvršbe v čakalni vrsti) saj so mislim da te posojilne pogodbe bile napisane do preklica (ni bilo navedenega dobenega datuma). Posojilo pa se itak še sedaj tekoče odplačuje od plače. Zdaj pa ne vem kako naj napišem pri seznamu terjatev, kdaj je ta terjatev nastala. Lani marca, ko so mi ponovno izplačali gotovino in sem podpisala novo pogodbo za dobo dveh let?
Nazaj na vrh
muzo
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Apr, 2014 14:18  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Avg 2008 13:02
Kraj: goriška

oni so sami dolžni preverjat vašo kreditno sposobnost in če vi redno plačujete do sedaj ne morejo nič ugovarjat.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
izvrsitelj
PrispevekObjavljeno: Sob 12 Apr, 2014 11:42  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2012 19:10
Kraj: Ljubljana

vsak upnik lahko ugovarja, vendar ne zaradi predloga za stečaj, temveč zoper odpust obveznosti in če tega ni, je tudi stečaj brez pomena

vrtnica11
PrispevekObjavljeno: Pon 14 Apr, 2014 11:16  Odgovori s citatom

Kaj pa bi ugovarjali upniki? Da niso posojilne pogodbe poslali delodajalcu?
Nazaj na vrh
izvrsitelj
PrispevekObjavljeno: Pon 14 Apr, 2014 11:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2012 19:10
Kraj: Ljubljana

npr., da so se dolžniki prekomerno zadolževali, čeprav so vedeli, da ne bodo mogli plačati....!!!

vrtnica11
PrispevekObjavljeno: Pon 14 Apr, 2014 12:38  Odgovori s citatom

saj pri tem upniku plačujem še sedaj tekoče od plače. problem bo nastal, ko bom vložila stečaj. ali kaj mi predlagate glede na opis zgoraj omenjene težave?
Nazaj na vrh
Strelka
PrispevekObjavljeno: Sre 16 Apr, 2014 14:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jun 2012 21:22

vrtnica11 je napisal/a:

če sem v stečaju ali lahko pridem do teh 600 eur + do otroških dodatkov.
ne glede ali je to na bankomatu ali na banki na okencu....v glavnem me zanima ali zraven 600 eur dobim tudi otroški dodatek!

vrtnica11 je napisal/a:

Jaz sem danes zvedla od st. up., da otroški gredo v stečajno maso. Da pripada os. doh do min. plače, kar je več gre vse v maso, tudi otroški, preživnina... Namerno sem konkretno vprašala in dobila takšen odg., čeprav mi ne gre to skupaj, ampak ok.
Nazaj na vrh
muzo
PrispevekObjavljeno: Pet 15 Avg, 2014 11:13  Odgovori s citatom

vsi socialni transferji ti ob minimalni plači ostanejo. vse ostalo je zavajanje
Nazaj na vrh
hruška
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Okt, 2014 9:53  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Jul 2007 22:04

Kot delodajalec smo prvič prejeli sklep o osebnem stečaju naše delavke. V 3. točki izreka je izrecno navedeno, da ji moramo na njen TRR izplačati minimalno plačo+ znesek za 1 vzdrževanega družinskega člana. Delavka sedaj želi, da ji kljub temu mi pri plači še vedno odtegujemo in plačujemo njene obveznosti iz naslova police kolektivnega nezgodnega zavarovanja, dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, članarine sindikatu in podobno. Zanima me ali smo to dožni storiti, saj bo v takšnem primeru prejela na TRR dejansko manjši znesek kot je naveden v sklepu, ki smo ga prejeli oz. ali lahko delavki naložimo, da te obveznosti poplačuje sama iz osebnega dohodka, ki ga bo prejela na svoj TRR.
Nazaj na vrh
muzo
PrispevekObjavljeno: Tor 07 Okt, 2014 12:41  Odgovori s citatom

od zneska ki ji pripada ji plačate navedene obveznosti ostalo dobi izplačano.
Nazaj na vrh
Strelka
PrispevekObjavljeno: Pon 13 Okt, 2014 17:34  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Jun 2012 21:22

Pozdravljeni

Sem v o.s., banka mi pa je tri mesece potem ko sem bila že v o.s. odtrgala socialni trasfer v višini 200 eur in ga nakazala na izvržbo, ki je bila na računu. Poleg tega banka ne pove zakaj je to storila in kam je denar nakazala, ampak samo in zgolj, da je šlo za izvržbo.
1. Kaj lahko v konkretnem primeru storim, ker tudi, če bi bila na računu izvržba tega neb smel nakazovat, če sem v postopku osebnega stečaja, al kako?
Povedala sem tudi stečajnemu opravitelju, ampak odg. še ni.
2. Zanima me tudi ali dobim jaz poročilo ki ga odda stečajni up. ali gre to samo na sodišče?
3. Me sodišče kaj obvešča o bilo čem ali ko izda preizkusno dobo potem nič več?
4. Koliko ti ostane, je še vedno 600 eur neto na mesec ali kaj manj?

Hvala vam
Nazaj na vrh
muzo
PrispevekObjavljeno: Tor 14 Okt, 2014 8:47  Odgovori s citatom

od banke zahtevajte pisen odgovor in zahtevek za vračilo zneska ki so vam ga trgali saj so po zakonu vsi socialni transferji izvzeti iz izvršb.
Poročila ki jih pošilja upravitel na sodišče vsake tri mesece so objavljeni na spletni strani AJPESA.
Sodišče ne obvešča dolžnika nič razen če so kaki ugovori ali če izda kak sklep.
Če si sama ti ostane 552,24 eur na mesec 70% bruto minimalne plače.
Nazaj na vrh
spevi
PrispevekObjavljeno: Pon 15 Dec, 2014 14:01  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2009 21:29

Pozdravljeni, bega me ali se po odpustu obveznosti res odpustijo prispevki za socialno varnost. Moja stečajna pravi, da ja, da so sicer prednostne terjatve, ki pa se odpustijo. Vprašala sem še dva pravnika., Eden mi je povedal, da se ne odpustijo, drugi, da zakona ne razume najbolje saj je nerazumljivo spisano in so možne različne interpretacije in se mi ne upa podati mnenja kakšna bo praksa v moje primeru. Sedaj sem že od dveh slišala, da je Durs po odpustu nemoteno nadaljeval z rubežem in mi je manj kot jasno. Še kakšno mnenje, izkušnje? Kja storiti po odpustu, ali dobiš opomin ali kar izvršbo, se lahko pritožiš, je to že komu uspelo?

Ko berem zakon, se mi zdi smiselno ga brati takole; najprej zakon definira navadne in prednostne terjatve, tu v 21 čLEnu v druge odstavku pravi, da so to tudi vsi prispevki za leto dni nazaj.
-------------------------------------------------------------------------------
21. člen

(prednostne, podrejene in navadne terjatve)

(1) Prednostne terjatve so naslednje nezavarovane terjatve:

1. plače in nadomestila plač za zadnje tri mesece pred začetkom postopka zaradi insolventnosti,

2. odškodnine za poškodbe, ki so povezane z delom pri dolžniku, in poklicne bolezni,

3. neizplačane odpravnine za prenehanje delovnega razmerja pred začetkom stečajnega postopka, ki zaposlenim pripadajo po zakonu, ki ureja delovna razmerja, vendar največ v višini odpravnine, določene za delavca, ki mu delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov,

4. plače in nadomestila plač delavcem, katerih delo zaradi začetka stečajnega postopka postane nepotrebno, za obdobje od začetka stečajnega postopka do poteka odpovednega roka,

5. odpravnine delavcem, ki jim je upravitelj odpovedal pogodbo o zaposlitvi, ker je njihovo delo zaradi začetka stečajnega postopka ali med postopkom postalo nepotrebno,

6. davki in prispevki, ki jih mora izplačevalec obračunati ali plačati hkrati z izplačili iz 1., 3., 4. in 5. točke tega odstavka,

7. nadomestilo za neizrabljen letni dopust za tekoče koledarsko leto.

(2) V stečajnem postopku so prednostne terjatve tudi nezavarovane terjatve za plačilo prispevkov, ki so nastale v zadnjem letu pred začetkom stečajnega postopka.

(3) Podrejene terjatve so nezavarovane terjatve, ki se na podlagi pravnega razmerja med dolžnikom in upnikom, če postane dolžnik insolventen, plačajo šele po plačilu drugih nezavarovanih terjatev do dolžnika.

(4) Navadne terjatve so nezavarovane terjatve, ki niso niti prednostne niti podrejene terjatve.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V 390 členu zakon govori o naravi prednostnih terjatev, ki je da so plačane po prednostnem vrstnem redu:

............................................................................................................................................................................

390. člen

(posebna pravila za prednostne terjatve)

(1) Iz stečajne mase se v postopku osebnega stečaja kot prednostne terjatve poleg terjatev iz prvega in drugega odstavka 21. člena tega zakona plačajo tudi terjatve do stečajnega dolžnika na podlagi zakonite preživnine, odškodnine za škodo, nastalo zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti ali zmanjšanja ali izgube delovne zmožnosti ter odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal.

(2) Za izterjavo ali zavarovanje terjatve iz prvega odstavka tega člena se ne uporabljajo 131., 132., 280. in 281. člen tega zakona.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vendar v 480 členu zakon navaja za katere terjatve velja odpust obveznosti in tu jasno pravi, da učinkuje le za terjatve opisane v 21. členu v prvem odstavku, ne pa tudi za terjatve v drugem (prispevki). Pravi pa tudi, da ne učinkuje za terjatve opisane v prvem odstavku 390 člena, ta pa poleg preživnine etc navaja še 21.člen prvi IN DRUGI odstavek:

408. člen

(terjatve, za katere učinkuje odpust obveznosti)

(1) Odpust obveznosti učinkuje za vse terjatve upnikov do dolžnika, ki so nastale do začetka postopka osebnega stečaja, ne glede na to, ali je upnik to terjatev prijavil v postopku osebnega stečaja, če ni v drugem odstavku tega člena drugače določeno.

(2) Odpust obveznosti ne učinkuje za prednostno terjatev iz prvega odstavka 21. člena in prvega odstavka 390. člena tega zakona in tudi ne za terjatev iz naslova:

1. denarne kazni ali odvzema premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, izrečenih v kazenskem postopku,

2. v pogojni obsodbi določenega pogoja vrnitve premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem, oziroma povrnitve škode, povzročene s kaznivim dejanjem,

3. globe ali odvzema premoženjske koristi, pridobljene s prekrškom, izrečenih v postopku o prekršku, in

4. odvzema premoženja nezakonitega izvora.

------------------------------------------------------------------------------------

Iz zakona mi ni jasno zakaj se najprej omenja, da se pri odpustu obveznosti odpusti samo 21. člen in prvi odstavek, tu ni prispevkov, (eksplicitno) ter še 390 člen, pri tem pa ne navede katere terjatve iz 390. člena se ne odpustijo in ali kar vse, saj tam je zopet naveden 21.člen -a prvi kot tudi drugi odstavek-.....Tudi, kot sem brala, spremembe tega zakonika v zadnjih letih so bile v smeri, da država ni več prednostna upnica ampak, da to postanejo plače delavcev in njihovi prispevki (21.člen prvi odstavek). Zato se mi zdi smiselno, da ko se navaja 390 člen se pravzaprav navaja drugi del prvega odstavka 390. člena....

Hvala za vsako mnenje!
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 16 od 17
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Naslednja
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: