Avtor Sporočilo
<  Gospodarsko pravo  ~  Zaključen stečajni postopek zoper s.p.
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
mozaik
PrispevekObjavljeno: Pon 23 Maj, 2005 12:15  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Maj 2005 13:05
Kraj: MB

Na pravniki.net sem postavila naslednje vprašanje:
Kot družba d.o.o. smo prijavili terjatve v stečajni postopek s.p.-ja. Stečajni postopek je zaključen. Ker ni bilo stečajne mase, nismo dobili ničesar.
Podjetnik, ki je bil lastnik tega s.p. se je po končanem stečajnem postopku zaposlil pri enem drugem podjetniku in dobiva redne mesečne dohodke.
V problematiki stečajnega postopka pri s.p. sem našla, naslednjo izjavo, citiram: "Glavni namen stečajnega postopka je poplačilo upnikov, vendar pa je njegov namen tudi dokončno prenehanja dolžnikovih pravnih razmerij,"
Zanima me, ali imamo sedaj pravico vložiti izvršbo na njegove osebne dohodke ali ne? Drugega premoženja nima.
Zanima me tudi, ali kdo ve kakšna je sodna praksa v takšnih primerih?
in dobila naslednji odgovor:
Lastnik s.p. odgovarja za svoje dolgove v okviru s.p. z svojim osebnim premoženjem (nepremičnine, dohodki)To je družba s popolno odgovornostjo družbenika.Absolutno lahko zahtevate svoje terjatve od njegovega osebnega premoženja, v kolikor zadeva še ni zastarala.Splošni zastaralni rok je 5 let.
Na to sem odgovorila:
Vse premoženje, kolikor ga je pač bilo, je bilo vključeno v stečajni postopek, iz tega naslova se je poravnal samo stečajni upravitelj in še ta ne v celoti. Sedaj je naš dolžnik zaposlen pri nekem podjetniku in ne posluje preko s.p.-ja. Z ozirom na to, da sem nekje prebrala, da z zaključitvijo stečajnega postopka, dokončno prenehajo dolžnikova pravna razmerja, bi jaz razumela, da je rešen vseh bremen iz naslova s.p.."saj zato je šel v stečaj". Potem se lahko zaposli in začne na novo, mi pa miljone odpišemo. Po drugi strani pa sem zasledila razlago, da je dolžnik (fizična oseba) pravni naslednik svojega s.p. in je spet odgovoren za te iste dolgove - Moram priznati, da sem popolnoma zmedena. Ne vem kaj je prav in kaj ni - namreč nisem pravnik in si teh stvari ne znam razlagati

Question Question
Zanima me, ali je ta naš dolžnik razrešen vsega ali imamo še kakšne možnosti ali ne Question Question
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Tor 24 Maj, 2005 7:49  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

V sloveniji sta prisotni v pravni praksi dve stališči glede obveznosti s.p. po končanem stečajnem postopku. In sicer ena zastopa stališče, ki ste ga zapisali, da s.p. za svoje obveznosti po zaključku stečaja ne odgovarja več, tudi če dobi novo premoženje oz. prejema dohodke. Drugo stališče pa je, da s.p. po zaključenem stečajnem postopku odgovarja v kolikor pridobi novo premoženje. Če imate zoper s.p. izvršilni naslov lahko vložite izvršbo na njegovo novo premoženje, čeprav obveznosti izhajajo še iz časa pred zaključenim stečajnim postopkom. Seveda pa znotraj zastaralnih rokov.

Po mojem vaš dolžnik s stečajem še ni rešen vsega in imate zoper njega vso pravico poseči z izvršilnimi sredstvi.

Znano mi je, da je bilo več o tem napisano v 1. ali eni izmed prvih letošnjih številk Pravne prakse ( ki je na voljo v univerzitetnih knjižnicah oz. pravnih knjižnicah, če ne tudi splošnih knjižnicah), kjer je o tem pisal mag. Dušan Dougan, višji sodnik na Višjem sodišču v Mariboru.

Morda ni odveč če si preberete njegov člane. sama žal z njim trenutno ne razpolagam.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Gospodarsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu