Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Predkupna pravica
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
dnp
PrispevekObjavljeno: Tor 01 Jun, 2010 20:31  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 19:43

Pozdravljeni!

Naša parcela meji na parcelo, ki je v lasti občine. Gre za nezazidljivo kmetijsko zemljišče-travnik. Ta travnik ima v najemu en kmet (ne vem ali ima z občino prav sklenjeno najemno pogodbo ali gre samo za ustni dogovor). Zdaj pa bi mi radi odkupili del tega travnika, ker gradimo hišo in imamo malo premalo prostora. Dali smo predlog na občino in na občinski seji so ga potrdili. Zanima me ali ima ta kmet kakšno pravno podlago, da on kupi ta del travnika? Travnik je zelo velik, mi pa bi odkupili en manjši del.

Hvala lepa za odgovor!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
candlejack
PrispevekObjavljeno: Sre 02 Jun, 2010 9:22  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2008 15:33

Pri prodaji kmetijskih zemljišč je kmet vedno uvrščen kot predkupni upravičenec in ima zato prednost pred ostalimi "nekvalificirami" ponudniki...sploh pa v primeru, ko je ta kmet že obstoječi najemnik kmetijskega zemljišča.

Zakon o kmetijskih zemljiščih v 23. členu pravi:

Pri nakupu kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije, če ni glede kmetijskega zemljišča, gozda ali kmetije z drugimi zakoni določeno drugače, lahko uveljavljajo predkupno pravico predkupni upravičenci po naslednjem vrstnem redu:

1. solastnik;
2. kmet, katerega zemljišče, ki ga ima v lasti, meji na zemljišče, ki je naprodaj;
3. zakupnik zemljišča, ki je naprodaj;
4. drug kmet;
5. kmetijska organizacija ali samostojni podjetnik posameznik, ki jima je zemljišče ali kmetija potrebna za opravljanje kmetijske oziroma gozdarske dejavnosti;
6. Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije za Republiko Slovenijo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu