Avtor Sporočilo
<  Izvršilno pravo  ~  plomba na nepremičnino zaradi zakončevega dolga (s.p.)
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
kljukec
PrispevekObjavljeno: Tor 06 Sep, 2005 13:14  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Sep 2005 11:12

Zanima me, ali lahko DURS da plombo na nepremičnino, ker ima eden od zakoncev dolg do DURS-a in sicer kot s.p..
PRIMER:
mati je samostojna podjetnica, in ima dolg do DURS-a. Njej je DURS že dal plombo na nepremičnino, ki je v njeni lasti. Oče, ki pa je zaposlen pri materi, pa ima v lasti svoje nepremičnine. Zato me zanima, ali lahko DURS tudi njega terja zaradi dolga, ki ga ima njegova žena (delodajalka). Če je to možno, me zanima ali lahko oče prepiše nepremičnine na svoje otroke (so že polnoletni) in se s tem izogne izvršbi DURSA na njegove neprimičnine. Če to ni mogoče, ali bi se potlej morala zakonca ločiti in, da se dolžnik (mati) odpove svojemu deležu.

Hvala za odgovor, Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
justicia
PrispevekObjavljeno: Tor 06 Sep, 2005 21:00  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Ned Mar 2005 21:36

Pri s.p. je tako, da odgovarja nosilec s.p. za obveznosti z vsem svojim premoženjem, torej tudi tistim, ki ga poseduje oz. ga ima v lasti kot fizična oseba.

DURS tako lahko poseže na vse kar je v lasti vaše matere, torej na tiste nepremičnine, na katerih ima vaša mati svoj delež. Ne more pa DURS posegati na nepremičnine, ki so izključno v lasti vašega očeta. Pri tem ni pomembno ali je oče zaposlen pri vaši materi kot nosilki s.p. ali ne. Delavec ne odgovarja za obveznosti nosilca s.p.

Glede na to, da sta vaša oče in mati poročena, imata skupno premoženje, na katerega pa lahko DURS poseže le do polovice, kot velja zakonska domneva, da je delež zakoncev na premoženju 1/2. Vaša mati namreč za svoje obveznosti odgovarja tako s svojim posebnim premoženjem ( ki ga je imela pred zakonsko zvezo, darila, dediščine ipd), kot tudi s svojim deležem na skupnem premoženju, ki ga je pridobila v času trajanja zakonske zveze. Da lahko DURS oz. upnik sploh zahteva izvršbi, bi se moralo ugotoviti materin delež na skupnem premoženju. Domneva je, da je 1/2, vendar lahko to vaš oče izpodbija in sicer, v kolikor je pripeval več. Vendar to je izredno težko dokazljivo in potegne za sabo dolgo pravdanje na sodišču. Ima pa drug zakonec, torej vaš oče v primeru, da bi se nepremičnina na katero je zahteval izvršbo DURS predkupno pravico v primeru prodaje na javni dražbi.

Po mojem je najbolje poskušati poplačati dolgove, verjetno se na več kot na del premičnine ne bo DURS obesil, daj bo dolg že s prodajo le-te poplačan.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Izvršilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu