Avtor Sporočilo
<  Delovno pravo  ~  redna odpoved- kaj mi pripada, pravice...?
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
1strelec11
PrispevekObjavljeno: Pon 12 Maj, 2014 23:02  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jan 2013 22:45

Pozdravljeni!

Pri delodajalcu sem zaposlena od leta 2007. Ta mesec se mi izteče porodniški dopust, vendar mi grozi "redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov". Zato me zanima, kakšne pravice imam oz. do česa vse sem upravičena:
- odpravnina, koliko?
- koliko letošnjega dopusta in regresa?

P.S. Ker sem bila pred porodniško na bolniški, nisem izkoristila še lanskega dopusta. Je pripadel oz. kako je s tem?

Najlepša hvala za odgovore in pojasnilo.

Lp
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jezdec00
PrispevekObjavljeno: Tor 13 Maj, 2014 10:05  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Nov 2012 0:39

Mladih mamic se ne sme odpuščati. Dopust za nazaj ni propadel in ga lahko porabite do konca leta.

1strelec11
PrispevekObjavljeno: Čet 15 Maj, 2014 13:43  Odgovori s citatom

jezdec00 je napisal/a:
Mladih mamic se ne sme odpuščati. Dopust za nazaj ni propadel in ga lahko porabite do konca leta.

Pa klub vseemu me zanima, če slučajno pride do tega, kaj mi pripada, do česa sem upravičena:
- koliko odpravnine?
- letošnji dopust in regres, koliko?
- lanski dopust nisem še nič koristila, ker sem bila pred porodniško na bolniški. Mi je propadel ali ga lahko zdej skoristim?

Hvala.
Lp
Nazaj na vrh
RED_line
PrispevekObjavljeno: Čet 15 Maj, 2014 15:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Feb 2012 18:30

Seveda se jih odpušča. če je nadomestilo boljše kot zaposleni potem ni kaj razmišljat.
Nazaj na vrh
vesnalozak
PrispevekObjavljeno: Pet 16 Maj, 2014 9:44  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pet Jan 2014 16:20

Odpravnina je odvisna od trajanja delovnega razmerja (delovne dobe) in vaše plače v zadnjih treh mesecih pred odpovedjo;

Lanski letni dopust vam pripada v celoti, ga lahko izkoristite npr. med tekom odpovednega roka
Sicer bi bili dolžni do konca lanskega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija letošnjega leta (torej načeloma 14 dni propade), ker pa ste bili v lanskem letu odsotni zaradi porodniške, pa vam pripada cel letni dopust, ki ni bil izrabljen v preteklem koledarskem letu. Tako lahko izkoristite cel lanski dopust, letošnji dopust vam pripada sorazmerno (1/12 za vsak mesec, če vam bo prenehalo pred prvim julijem).
Glede na letni dopust vam pripada tudi regres. Višina regresa je sicer odvisna od delodajalca, minimum je v višini minimalne plače.
Če vam bo delovno razmerje prenehalo pred julijem, vam pripada le sorazmerni del (1/12 za vsak mesec)

Sicer pa tole v zvezi z 'odpuščanjem mamic' - če poslovni razlog dejansko obstaja, se lahko tudi mamice odpusti, če ni v resnici za poslovnim razlogom skrit razlog porodniške.
Izraba starševskega dopusta je izrecno določen kot neutemeljen razlog za odpoved (zaradi porodniške vas torej delodajalec ne sme odpustiti) - če menite, da poslovni razlog v resnici ne obstaja (je fiktiven) in vam bo delodajalec dejansko dal odpoved zaradi porodniške, je to diskriminatoren razlog in je taka odpoved nezakonita. V tem primeru imate možnost pred sodiščem uveljavljati razveljavitev odpovedi, plačilo vseh plač za čas od odpovedi do dneva odločanja sodišča, reintegracijo/denarno povračilo namesto vrnitve nazaj na delo...

lp
Nazaj na vrh
1strelec11
PrispevekObjavljeno: Ned 18 Maj, 2014 22:45  Odgovori s citatom

Še eno vprašanje glede lanskega dopusta, da malce bolj objasnim situacijo:

Lani jaz nisem šla nič nazaj v alužbo, ker sem imela podaljšano porodniško od prve nosečnosti zaradi razvojne ambulante. Potem pa sem vmes ponovno zanosila, in sem bila tako od marca 2013 do maja 2013 na bolniški, se pravi nisem šla nič delat med prvo in drugo porodniško. Mi vseeno pripada v tem primeru?

Hvala. Lp
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Delovno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu