Avtor Sporočilo
<  Gospodarsko pravo  ~  DOO v stečaju
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
vasja9
PrispevekObjavljeno: Sre 14 Jan, 2015 14:47  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Jan 2015 22:45

Pozdravljeni,

prosim za obrazložitev iz pravnega vidika.
Doo je bil lastnik osebnega vozila, ki ga je prodal fizični osebi. Izstavljen in knjižen je bil račun.Nekoliko kasneje je bil uveden stečajni postopek zoper doo, vendar prepis vozila na novega lastnika še ni bil urejen. Je v tem primeru lastnik še vedno doo, čeprav je vozilo bilo plačano s strani fizične osebe oz je bil izvršen pobot dolga do fizične osebe, ali je pravni lastnik fizična oseba ne glede na uradni prepis?
Za odgovor se vam zahvaljujem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
fan2
PrispevekObjavljeno: Sre 14 Jan, 2015 23:24  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Apr 2006 17:45

SPZ pravi, da se lastninska pravica na premičninah prenaša z izročitvijo stvari, nikjer pa ne piše, da izročitev pomeni prepis.

Jaz bi si upal trditi, da je lastnik kupec, ker mu je bila stvar izročena, pravna oseba v stečaju pa je dolžna urediti prepis, saj je tudi denar dobila in torej tudi oškodovana ni nič.

PrispevekObjavljeno: Pet 16 Jan, 2015 23:35  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Jun 2012 19:10
Kraj: Ljubljana

fan2 je napisal/a:
Jaz bi si upal trditi, da je lastnik kupec, ker mu je bila stvar izročena, pravna oseba v stečaju pa je dolžna urediti prepis, saj je tudi denar dobila in torej tudi oškodovana ni nič.

se ne strinjam! premičnine za katere se vodi register (vozila, plovila, zrakoplovi ipd) velja, da je lastnik tisti kateri je vpisan v registru. Imel sem podoben primer ko je dolžnik s "papirji" dokazoval, da je vozilo prodal že pred rubežem, "novi kupec" je tudi podal ugovor tretjega, vendar niso uspeli ne na prvi, ne na drugi stopnji (ugovor dolžnika je sodišče zavrglo, ugovor tretjega pa zavrnilo) in sem vozilo na dražbi prodal....

Arwen
PrispevekObjavljeno: Ned 25 Jan, 2015 22:23  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sob Apr 2005 16:17

Načeloma kupec postane lastnik premične stvari, ko mi je le-ta izročena v posest. Po mojem mnenju bi moral kupec prijaviti izločitveno pravico v stečajnem postopku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Gospodarsko pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu