Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Zemljišče, kupnina, smrt
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
solanjane
PrispevekObjavljeno: Tor 11 Okt, 2016 11:07  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Okt 2016 10:57

Pozdravljeni,
leta 2012 sem od svoje babice kupila (sklenjena in overjena kupo-prodajna pogodba) kmetiljsko zemljišče.
Plačevala sem del po del kupnine (nakazilo na TRR), saj plačilo v enkratnem znesku ni bilo možno, zato smo se dogovorili, da s partnerjem plačujeva po zneskih, ki nama jih finance omogočajo. Po overitvi kupoprodajne pogodbe, smo uredili zemljiško knjižni prepis (kot lastnica sem vpisana jaz- že 4 leta).
V 4 letih sva plačala večinski del kupnine, ostalo je še 500€.
Babica je v prvi polovici leta umrla, del kupnine pa še ni poravnan.
Zanima me, komu, če sploh, še moram plačati preostalo kupnino?
Ali lahko nastanejo kakšne težave, ker to še ni poravnano?

Hvala za pomoč in odgovor.

Lepo vas pozdravljam,
Solanjane
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 11 Okt, 2016 11:13  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Kupnina je vaš dolg do zapuščine in jo plačate dedičem, ko bodo ti ugotovljeni s sklepom sodišča. V sklepu bo namreč tudi navedeno kateri od dedičev dobi to terjatev do vas in v kakšni višini). Glede na to, da je bil denarni tok izkazan in da (domnevam) niste dedinja po babici, verjetno ne bo mogoče izpodbiti pogodbe kot fiktivne oziroma da bi šlo za prikrito darilno pogodbo dediču.

Če se v pogodbi niste dogovorili za obročno odplačevanje oziroma da nimate drugega (pisnega) dokaza o takem dogovoru, potem se lahko zgodi, da boste dolgovali še zakonske zamudne obresti od zapadlosti kupnine, kot je navedena v pogodbi, do plačila.
Nazaj na vrh
solanjane
PrispevekObjavljeno: Tor 11 Okt, 2016 20:16  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Tor Okt 2016 10:57

Najprej hvala za odgovor.

Zanima me pa še, ali lahko preostalo kupnino potem nakažemo na babičin račun, ki predvidevam, da je blokiran? Ali bo nakazilo vrnjeno na moj račun? Če ni mogoče, komu lahko ta znesek poravnam?

V kupoprodajni pogodbi je notarka zapisala tudi, da stroške pisanja predpogdbe in kupoprodajne pogodbe, overitev le teh in plačilo davka plača babica, midva sva pa dejansko potem morala vse to plačati sama (imam shranjene račune), zanima me ali lahko na kakšen način to "kompenziramo" v tisto kupnino, ki sva jo še dolžna? Teh stroškov je bilo za 270€.

Hvala za odgovor.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Tor 11 Okt, 2016 20:30  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

Pobot plačanih stroškov je mogoč, če vaš zahtevek do babice za plačilo teh stroškov še ni zastaral. Pobot se izvede z enostransko izjavo, ki jo pošljete nasprotni stranki; v tem primeru so to babičini dediči. Do izdaje sklepa sodišča nastopajo kot skupnost dedičev (vsi so lastniki vse zapuščine (skupaj z obveznostmi in terjatvami), zato morate o pobotu pisno, s priporočeno pošiljko obvestiti čisto vse dediče. Že samo, če enega spustite, pobot ne bo učinkoval. To je v praksi lahko problem, če se pojavijo oporočni dediči, za katere ne morete vnaprej vedeti.

Sicer pa lahko stroške uveljavite oziroma prijavite kot terjatev do zapuščine na sami zapuščinski obravnavi ali pa pisno v zapuščinskem postopku še pred obravnavo.

Če hočete biti prepričani, da bo denar šel na pravo mesto, potem naredite sodni depozit tega zneska. Sicer pa pridobite soglasje od vseh dedičev, na kateri račun naj se denar nakaže. Ni pametno, da bi to bil babičin račun.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu