Avtor Sporočilo
<  Stvarno pravo  ~  Odgovornost vzreditelja pri prodaji psa z gensko napako
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
Sončnica8
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Nov, 2016 0:09  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Čet Nov 2016 18:12

Pozdravljeni,

Upam, da sem se obrnila na pravi forum. Moje pismo je dolgo.

Pred kratkim smo postali ponosni lastniki dveh rodovniških psov (bratcev).
Ko smo ju konec julija prevzeli pri vzrediteljih, sta bila stara nekaj dni manj kot tri mesece. Dobili smo zagotovilo, da sta bila pri 8-ih tednih veterinarsko pregledana, cepljena in čipirana, skratka, da nimata pomanjkljivosti in da sta zdrava.
Na pogled sta dejansko bila videti zdrava in živahna, v potnih listih pa so bili podatki o cepljenjih.

Čez nekaj dni sem ju peljala na prvi - preventivni veterinarski pregled v našem kraju, kjer je zdravnica takoj ugotovila, da se pri enem kužku moda niso spustila v mošnjo in bila hkrati začudena, kako ni tega ugotovil že predhodni veterinar, oz. kako nisem bila na to opozorjena jaz kot kupec.

Naj pojasnim to razvojno napako, ki se imenuje kriptorhidizem - o enojnem govorimo, ko se psu modo ne spusti v mošnjo, o dvojnem pa, ko se mu ne spusti nobeno. Napaka je gensko pogojena in zaradi tega bi morali vzreditelji preprečiti razmnoževanje takega psa. Moral bi ga kastrirati, oz. vsaj umakniti s trga, a se včasih žal na to požvižgajo.

Vzrediteljico sem o tem takoj telefonsko obvestila in jo povprašala o zgodovini te težave v njihovih leglih.
Težko rečem, ali je delovala presenečeno ali zadržano, omenila pa je, da se pred časom res enemu psičku modo ni spustilo, vendar se ne spomni, kako so potem novi lastniki ukrepali. (?!)

Zdaj, ko sta kužka stara šest mesecev in pol, se stanje ni spremenilo, torej enega od njiju v prihodnosti čaka operacija. To ne bo navadna kastracija, temveč zahtevnejši poseg, ki traja cca 2 - 2,5 ure, potrebno pa jo je izvesti, saj se mu bodo sicer sčasoma v trebušni votlini razvili tumorji. Stroški tega posega niso zanemarljivi.

Tega kužka v nobenem primeru ne bi mogli pariti, njegovega bratca, ki je sicer normalen in zdrav, pa zaradi te genske napake tudi ne.

V zvezi s tem me zanima, kakšno odgovornost nosita tu vzreditelja?

Pri osmih tednih naj bi se veliki večini kužkov moda že spustila, torej bi nas morala na to opozoriti. Kot izkušena vzreditelja sta to sigurno opazila. Glede na to, da sta bila kužka ob prevzemu stara 11 tednov, pa skoraj verjamem, da sta nam to zamolčala nalašč. Na to nakazujejo navedbe v pogodbi:
- da je kužek predan v novo lastništvo po sistemu 'videno-kupljeno',
- kupcu je ob sklenitvi pogodbe znano, da lahko ne glede na izpolnjevanje vseh določb vzrejnega pravilnika in preventivnih ukrepov s strani vzreditelja pri psu nastopijo dedne hibe in bolezni. Vzreditelj ni odgovoren za skrite napake in za nadaljnji razvoj psa.

To besedilo me je takrat zbodlo v oči, a sem slutnje pregnala, saj sem naivno verjela, da sta kot vzreditelja poštena.

Kužka v nobenem primeru ne bi vrnili nazaj, saj sta takoj postala družinska člana in ljubljenčka, vendar me zanima morebitno delno denarno povračilo (cena za enega je bila 900 €), oz. vsaj povrnitev stroškov za operacijo.

Na namerno zavajanje pa kaže tudi to, da se od konca julija, ko sem jo o tem obvestila, ni niti enkrat pozanimala, ali se je zadeva kasneje vseeno uredila, oz. kako je s kužkom. Kot vzrediteljico, ki razmnožuje psa z gensko napako in svoje "zdrave" kužke prodaja za 900 €, bi jo to moralo zanimati zelo.

Lep pozdrav,
Sončnica
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Stvarno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na: