Avtor Sporočilo
<  Civilno pravo  ~  zaseg avta ob neplačani parkirnini
Objavi novo temo   Odgovori na to temo
svetilkar
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2016 13:58  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Pon Apr 2011 20:03
Kraj: Kranj

Če parkiram avto na plačljivem parkirišču z pravo, potem pa želim oditi in ne želim plačati parkirnine. Upravitelj parkirišča te ne želi spustiti ven, kar pomeni da je vzel zakon v svoje roke, saj kljub temu da ne plačam parkirnine mi ne sme zaplenit avta. Ali pač?

Zadeve sem se spomnil zaradi parkirišča v Ljubljani poleg ekonomske fakultete, kjer parkirišče obratuje do 15 ure. Če pa želiš izvoziti po 15. uri pa moraš do receptorja ekonomske fakultete in plačat 10€. Ker se mi to ne zdi pošteno sem rekel da želim oditi ne da bi plačal in da naj parkirnino potem od mene izterjajo.

A se ni dalo nič zmenit. Vprašanje je, ali lahko potem upravljalec parkirišča vzame zakon v svoje roke in mi onemogoči izvoz?

Klical sem celo policijo a so mi dejali da se s tem primerom ne bodo ukvarjali.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2016 19:33  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2007 23:40

S tem ko parkirate na zasebnem parkirišču dejansko sklenete pogodbo z upravljalcem parkirišča in v celoti sprejmete njegove pogoje poslovanja. S tem, ko parkirate, se torej strinjate, da boste v primeru, da avta ne odpeljete do 15. ure, plačali 10 EUR, če je to navedeno v splošnih pogojih poslovanja. Če se s takimi pogoji ne strinjate, potem imate možnost parkirati drugje. Policija nima s tem nič, gre za povsem civilnopravno razmerje med vami in upravljalcem.
Nazaj na vrh
svetilkar
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2016 22:39  Odgovori s citatom

Hvala za odgovor. Ta del vprašanja na katerega ste odgovorili se mi je kar zdela da je tako, še vedno pa me zanima ali lahko upravljalec parkirišča mene onemogoča da odpeljem iz parkirišča ne da bi plačal parkirnino?

Ker po mojem mnenju je tako, da mi mora omogočiti izvoz iz parkirišča, on pa si zapiše mojo registrsko tablico in nato terja parkirnino po sodni poti.

Ker če je dovoljeno da mi onemogoča izvoz iz parkirišča je to čudno ker, se s tem ne po moji krivdi povečujejo stroški parkiranja in on je vzel zakon v svoje roke in povzročil motenje posesti (mojega avta).

Podoben primer je če na petrolu točiš gorivo. In če bi potem imela bencinska črpalka rampo ti avta nebi spustili dokler ne plačaš goriva. To je motenje posesti. Morajo te spustiti, nato pa od tebe izterjati denar po sodni poti. Vsaj jaz mislim da bi moralo biti tako.

Ker sicer potem lahko pride znanec z avto do mene, jaz zaprem dvorišče z rampo in mu blokiram avto dokler mi ne vrne tistih 10€ katerih mi je dolžan.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Pon 21 Nov, 2016 23:14  Odgovori s citatom

Motenja posesti ni, če posestnik v to motenje privoli. Če je možnost, da vam ne omogočijo izhoda brez predhodnega plačila, predvidena v splošnih pogojih poslovanja, potem ste z uporabo parkirišča podali privolitev, da v primeru, da ne plačate, lahko upravljalec "moti" posest vašega avta. Izključno vaša krivda je, da je do te situacije prišlo, ker ste z uporabo parkirišča v to situacijo privolili. Tu ni nobenega jemanja zakona v roke.

Če pride prijatelj k vam na obisk, nima z vami sklenjene nobene pogodbe, zato boste sankcionirani, če mu preprečite odvoz njegovega avtomobila. Vi pa imate z upravljalcem parkirišča sklenjeno pogodbo, ki mu daje pravico, da vam omogoči odhod samo proti plačilu.
Nazaj na vrh
svetilkar
PrispevekObjavljeno: Sre 23 Nov, 2016 1:43  Odgovori s citatom

Nekako ne razumem kako je mogoče da sklenem pogodbo z upravlajlcem parkirišča s tem ko tam parkiram. Pogodba je namreč lahko veljavna le v pisni obliki z mojim podpisom.

Drugo je če zadevo tako narekuje zakon ali občinski odlok. A tega ne najdem.
Nazaj na vrh
M_L_P
PrispevekObjavljeno: Sre 23 Nov, 2016 5:09  Odgovori s citatom

To glede sklepanja pogodb pa ne bo držalo. Pogodba je sklenjena, ko nastopi soglasje volj med strankama; v primeru parkiranja šteje, da je tako soglasje volj nastopilo, ko zapeljete na parkirišče. (Preden začnete razmišljati v smeri, da ni bilo soglasja volj ali da ste sprejeli samo tiste pogoje parkiranja, ki vam ustrezajo - ne bo šlo.)

Mimogrede, vse pogodbe so sklenjene v principu ustno, ko nastopi soglasje volj, samo tiste, za katere zakon izrecno določa, da morajo biti v posebni obliki (npr. pisne, overjene, notarski zapis) njihova veljavnost nastopi šele takrat, ko je pogoj obličnosti izpolnjen. Tako da pisnost kot pogoj za veljavnost pogodbe je izjema, ne pravilo.
Nazaj na vrh
forumuser28
PrispevekObjavljeno: Pet 11 Avg, 2017 19:10  Odgovori s citatom

Pridružen/-a: Sre Jun 2012 0:49

svetilkar je napisal/a:
Nekako ne razumem kako je mogoče da sklenem pogodbo z upravlajlcem parkirišča s tem ko tam parkiram. Pogodba je namreč lahko veljavna le v pisni obliki z mojim podpisom.

Drugo je če zadevo tako narekuje zakon ali občinski odlok. A tega ne najdem.

Ojoj, spet en laik...
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
Stran 1 od 1
pravniki.info Seznam forumov  ~  Civilno pravo

Objavi novo temo   Odgovori na to temo

Pojdi na:  

Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu